reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UPC Polska musi zapłacić 29 mln zł kary [akt.]

dodano: 2023-06-23 14:31 | aktualizacja: 2023-06-23 16:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UOKIK

UPC Polska Sąd Apelacyjny wydał wyrok w sprawie decyzji dotyczącej UPC Polska z 2019 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował wówczas 6 klauzul spółki w umowach z konsumentami. Zakwestionowane klauzule dotyczyły np. możliwości jednostronnego podwyższania abonamentu za kablówkę oraz zmiany istotnych warunków umów, w tym usuwania kanałów telewizyjnych.

UPC Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezes UOKiK nałożył w 2019 r. prawie 33 mln zł kary i obowiązek rekompensaty dla konsumentów, w tym zwrotu niesłusznie pobranych części opłaty abonamentowej wynikającej z podwyżek wprowadzonych jednostronnie przez UPC Polska.

Spółka odwołała się od decyzji do Sądu Okręgowego, który utrzymał karę finansową oraz obowiązek poinformowania konsumentów o rozstrzygnięciu. Uchylił natomiast rekompensaty dla abonentów. Prezes UOKiK wniósł apelację od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego.

Sąd Apelacyjny przywrócił uchylone wcześniej rekompensaty dla konsumentów, w tym zwrot niesłusznie pobranych części opłaty abonamentowej. Jednocześnie zmniejszył karę finansową do 29 mln zł i uchylił obowiązek publikacji decyzji na stronie spółki. Wyrok jest prawomocny.
 

– Przywrócenie rekompensaty to bardzo dobra wiadomość dla klientów UPC, których dotknęło działanie abuzywnych klauzul. Będą mogli oni otrzymać zwrot za podwyższone opłaty abonamentowe od momentu ich wprowadzenia do uprawomocnienia się decyzji – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Niedozwolone klauzule stosowane przez UPC Polska dotyczyły następujących zagadnień:
  • UPC Polska gwarantował tylko liczbę kanałów telewizyjnych o określonej tematyce, a nie konkretne programy wskazane w wykazie. Operator przyznał sobie prawo do dowolnej i jednostronnej zmiany kanałów lub mógł je usunąć w trakcie trwania umowy.
  • UPC Polska zastrzegał, że wyłączenie kanałów nie jest zmianą umowy. W efekcie przy umowach na czas określony konsument musiałby ponosić opłaty, gdyby chciał zrezygnować z usług UPC.
  • Wprowadzanie podwyżek bez konkretnych powodów. UPC zastrzegał przy umowach na czas nieoznaczony, że ma prawo zwiększyć abonament od 5 do 8 zł raz w roku, jednak nie podawał, z jakich przyczyn.
  • Arbitralne decydowanie o tym, czy wizyta technika była nieuzasadniona. Wtedy UPC obciążał konsumenta opłatą 50 zł. Ocena tego, czy serwis był potrzebny, była jednostronna, a konsument nie mógł jej zweryfikować. Mogło to również zniechęcać klientów do składania reklamacji.
  • Zbyt ogólne przesłanki do wypowiedzenia klientowi umowy lub ich brak. Np. UPC zastrzegał, że może to zrobić z „ważnych przyczyn, w szczególności prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych”. Tym samym klient nie wiedział, jakie czynniki sprawią, że nie będzie mógł korzystać z usług UPC.

Zobacz szczegóły decyzji UOKiK z 2019 r.

Aktualizacja:

Zamieszczamy stanowisko Biura Prasowego Play i UPC w tej sprawie:

Spółka UPC Polska działa zawsze zgodnie obowiązującym prawem i poszanowaniem dla prawomocnych rozstrzygnięć sądów. Jednocześnie, zamierzamy złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Informujemy, że wzorce umowne UPC już od dłuższego czasu nie zawierają zakwestionowanych klauzul modyfikacyjnych i zapisów dotyczących opłat za nieuzasadnione wezwanie technika. Dostosowujemy nasze wzorce w pozostałym zakresie zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...