reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MTS zmienia modulację w walce z hakerami

dodano: 2023-07-16 10:58 | aktualizacja: 2023-07-16 13:55
autor: RO | źródło: parabola.cz

MTS TV Od ponad miesiąca rosyjskie platformy satelitarne DTH i DTC mają problemy z atakami hakerskimi na swoje infrastruktury nadawcze. Najpierw zakłócenia sygnału satelitarnego dotyczyły kanałów federalnych, później zaczęły być atakowane niemal wszystkie kanały.

moskva.mts.ru
MTS TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ingerecja jest wymierzona w transpondery platform NTV Plus i Trikolor (satelity Eutelsat 36B/36C - 36°E), Telekarta (Express 80 - 80°E), MTS TV (ABS-2A - 74,9°E) i usługę dosyłu do sieci kablowych Satellite Television (ABS-2A - 74,9°E).

Operatorzy przenoszą kluczowe (najczęściej oglądane) kanały na niezakłócane transpondery, ale to jak walka z wiatrakami, która nie rozwiązuje problemu. Abonenci na potęgę aktualizują odbiorniki do nowych transmisji, które i tak są zakłócane. Operatorzy DTH jednocześnie doradzają oglądanie telewizji przez Internet, gdzie usługi nie zostały zhakowane. Są też tacy operatorzy, jak NTV Plus, którzy ignorują swoich klientów nie robiąc nic.

Ostatnio rosyjski operator platformy MTS TV reaktywował wcześniej używane transpondery na satelicie ABS-2A (74,9°E) - niektóre ze zmienioną modulacją.
Zamiast 8PSK stosuje korzystniejszą QPSK w celu zwiększenia zapasu sygnału do stabilnego odbioru w gorszych warunkach. Siła zdolna do zakłócenia odbioru musi być wyższa niż przy 8PSK. Niestety pojemność multipleksów jest mniejsza, ale ten ubytek jest "zrekompensowany" wznowieniem działalności nadawczej na częstotliwościach 12,100 i 12,160 GHz w polaryzacji pionowej (V).

Zmiana modulacji nastąpiła w czasie, gdy doszło do gwałtownego spadku siły sygnału na zakłócanych transponderach. Modulacja QPSK powinna częściowo zrekompensować ten spadek. Dotyczy to transponderów na częstotliwościach 11,860 GHz, 11,920 GHz i 12,040 GHz w polaryzacji pionowej (V).

Nie wiadomo, kiedy zostaną rozwiązane problemy z zakłóceniami rosyjskiej telewizji. To największy masowy atak na infrastrukturę satelitarną w historii.

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

639 zł Więcej...