reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

„Ulmowie. Błogosławiona rodzina” w kinach

dodano: 2023-08-25 23:44
autor: Łukasz Knapik | źródło: Rafael Film/satkurier.pl

Rafael Film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” Od piątku, 25 sierpnia br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, którego bohaterami są Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów. Producentem wykonawczym tego dokumentalnego filmu jest Daw Production, a dystrybutorem Rafael Film. Film powstał z okazji beatyfikacji rodziny Ulmów, która przypada w tym roku.

Rafael Film „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ten film powstawał blisko 20 lat. Gdy rozpoczynały się do niego zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich historią. Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno pozytywnych bohaterów tej opowieści, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był brat Józefa Ulmy. Dzisiaj tak on, jak i kilkunastu innych świadków, których wypowiedzi zarejestrowano na potrzeby filmu, już nie żyją.

Jak czytamy w opisie, pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Kościoła katolickiego. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko. Ten bezprecedensowy fakt nadaje dziełu reżysera ostateczny kształt. „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, lecz o nadziei i miłosierdziu. Jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło; o sensie poświęcenia; o człowieczeństwie, które triumfuje. - Zapraszamy na seans, który będzie duchową przygodą, który wzruszy, ale także zainspiruje, pozwoli widzowi odpowiedzieć na kilka pytań w świetle postawy rodziny Ulmów. Wszak oni są już świętymi, a święci to wzór do naśladowania - zachęcają twórcy filmu.

Przypomnijmy, że w czasie II wojny światowej, 24 marca 1944 roku, polska rodzina Ulmów - Wiktoria, Józef oraz ich siedmioro dzieci - została zamordowana przez Niemców za to, że pomogła ona i udzieliła schronienia prześladowanym przez Niemców dwóm żydowskim rodzinom (byli to Saul Goldman, Baruch Goldman, Mechel Goldman, Joachim Goldman, Mojżesz Feiwel Goldman, Gołda Grunfeld, Lea Didner i dziecko o nieustalonych personaliach).

Dodajmy, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w niedzielę, 10 września 2023 roku w Markowej (więcej tutaj).

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” jest Dariusz Walusiak, za zdjęcia odpowiadali Michał Szewczuk-Romanowski i Michał Bożek, za dźwięk Jacek Opiełka, za montaż Marcin Dulemba, za fotografie z planu Julia Popławska-Walusiak, za grafikę i animację Witold Wnuk Postprodukcja, za muzykę Universal Production Music, a producentem wykonawczym jest Daw Production.
 
Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, foto: Rafael Film
Wiktoria Ulma, Józef Ulma, Stanisława Ulma, Barbara Ulma, Władysław Ulma, Franciszek Ulma, Antoni Ulma, Maria Ulma i nienarodzone dziecko Ulmów na plakacie promującym kinową emisję filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, foto: Rafael Film


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...