reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Fantastyczny Matt Parey” - film TVP w kinach

dodano: 2023-09-09 06:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Dystrybucja Kinowa „Fantastyczny Matt Parey” Od piątku, 8 września br. w kinach widzowie będą mogli oglądać polski film „Fantastyczny Matt Parey”, którego bohaterem jest pisarz i dziennikarz („Politechnik”, „Fantastyka” i „Nowa Fantastyka”) Maciej Parowski. Producentem tego dokumentalnego filmu jest Fundacja Raban, koproducentami są TVP, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA), TimeLab, Łódzki Fundusz Filmowy i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa. Występują Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch, Rafał Ziemkiewicz („Salonik polityczny” w TV Republika) i Maciej Parowski.

TVP Dystrybucja Kinowa „Fantastyczny Matt Parey”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od piątku, 8 września br. Telewizja Polska zaprasza do kin na film dokumentalny pod tytułem „Fantastyczny Matt Parey” opowiadający o ojcu chrzestnym polskiej fantastyki. Gdyby nie on, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina”, czy nagrodzonej „Oscarem” „Katedry” Tomasza Bagińskiego. Dokument Bartosza Paducha przybliży fenomen Macieja Parowskiego oraz pozwoli dowiedzieć się, jak zapamiętali go m.in.: Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch czy Rafał Ziemkiewicz („Salonik polityczny” w TV Republika - więcej tutaj). Telewizja Polska jest koproducentem i dystrybutorem kinowym filmu.

Jak czytamy w komunikacie, trudno wyobrazić sobie, jak polska kultura wyglądałaby dziś bez Macieja Parowskiego - redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki, współtwórcę jej złotego wieku. Był on cichym bohaterem drugiego planu, który wywarł ogromny wpływ na literacki rynek w naszym kraju. Jako twórca zasłynął szczególnie w roli jednego z ojców komiksowego cyklu o Funkym Kovalu, jednak swoją pisarską twórczość poświęcił na rzecz promowania i redagowania innych. Przez wiele lat kierował tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a potem kultową „Fantastyką” oraz „Nową Fantastyką”. To w niej ukazały się pierwsze teksty Andrzeja Sapkowskiego, Marka S. Huberatha czy Jacka Dukaja. Walczył o autorów, inspirował ich, wadził się z nimi. To właśnie on był akuszerem cyklu o Wiedźminie Geralcie. Pomoc i zaangażowanie Macieja Parowskiego przyczyniły się do powstania tego niezwykłego fenomenu kulturowego, dzięki któremu polska fantastyka odnosi dziś spektakularne sukcesy na całym świecie. Gdyby nie on, być może „Wiedźmin” nigdy by nie powstał (więcej tutaj).

Jak zapowiadają twórcy, film dokumentalny „Fantastyczny Matt Parey” jest próbą sportretowania biografii i twórczości Macieja Parowskiego, a także uchwycenia fenomenu polskiej fantastyki. Widzowie zobaczą w nim rozmowy z autorami literatury science fiction i fantasy, a także niepublikowane dotąd archiwalne materiały. A do tego, za sprawą Matta Pareya, czyli komiksowego alter ego Parowskiego, widzowie będą mieli szansę przenieść się do kolorowego świata fantazji i wyobraźni. - Zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów będzie to fantastyczna podróż w czasie - czytamy w komunikacie.

- Niestety, my, Polacy rzadko mówimy o swojej kulturze. Gonimy za tym, co dzieje się na Zachodzie, a marginalizujemy własne osiągnięcia. Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Dlatego gdy pojawiła się szansa na to, by przez pryzmat Macieja Parowskiego opowiedzieć o polskiej literaturze fantastycznej, stwierdziłem, że koniecznie muszę to zrobić

- podkreśla Bartosz Paduch, reżyser i scenarzysta filmu „Fantastyczny Matt Parey”.


Reżyserem filmu „Fantastyczny Matt Parey” jest Bartosz Paduch, autorami scenariusza są Bartosz Paduch i Sebastian Wojtkowski, a za zdjęcia odpowiadał Maciej Kochajewski. Producentem jest Fundacja Raban, koproducentami są Telewizja Polska, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, TimeLab, Łódzki Fundusz Filmowy oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, a dystrybutorem jest TVP Dystrybucja Kinowa.
 
Maciej Parowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Fantastyczny Matt Parey”, foto: TVP
Maciej Parowski na plakacie promującym kinową emisję filmu „Fantastyczny Matt Parey”, foto: TVP


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...