reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Gigantyczna kara dla TikToka od UE

dodano: 2023-09-18 10:43
autor: Dr. Hack | źródło: UE

TikTok logo 360px TikTok został ukarany grzywną w wysokości 345 mln euro za złamanie prawa Unii Europejskiej przy przetwarzaniu danych osobowych dzieci, w tym za brak ochrony treści nieletnich użytkowników. UE stwierdziła, że ​​chińska aplikacja wideo dopuściła się wielokrotnych naruszeń przepisów RODO. Należąca do Chin sieć TikTok twierdzi, że nie zgadza się z karą. W wielu krajach rodzice nie pozwalają swoim dzieciom na oglądanie filmików na TikToku.

TikTok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Stwierdzono, że TikTok domyślnie ustawia konta użytkowników dziecięcych w ustawieniach publicznych, w tym umożliwia publiczne komentowanie tych kont. Brak było sprawdzenia, czy osoba dorosła, której przyznano dostęp do konta dziecka w ramach programu „łączenia rodzin”, była rodzicem lub opiekunem. Potwierdzono też niewłaściwe uwzględnienie zagrożeń, jakie stwarzają na platformie osoby poniżej 13 roku życia, które zostały umieszczone w miejscu publicznym.

Aplikacja społecznościowa TikTok, której spółka macierzysta ByteDance ma siedzibę w Pekinie, miała trudności w rozwianiu obaw dotyczących bezpieczeństwa przechowywanych danych. Firma ByteDance ​​w tym miesiącu zaczęła przenosić swoje europejskie dane do centrum w ramach bloku. Jednak irlandzka Komisja Ochrony Danych nadal prowadzi dochodzenie w sprawie potencjalnie niezgodnego z prawem przekazywania danych użytkowników europejskich do Chin.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC), która nadzoruje politykę UE w tym obszarze, stwierdziła, że ​​użytkownicy w wieku od 13 do 17 lat zostali przeprowadzeni przez proces rejestracji w sposób, w wyniku którego ich konta stały się publiczne – co oznacza, że ​​każdy może zobaczyć zawartość konta lub komentarz na jej temat – domyślnie. Ustaliła również, że w ramach programu „parowania rodzinnego”, który daje osobie dorosłej kontrolę nad ustawieniami konta dziecka, nie sprawdzano, czy dorosły „powiązany” z użytkownikiem dziecięcym był rodzicem lub opiekunem.

DPC orzekł, że TikTok, z którego minimalny wiek użytkownika wynosi 13 lat, nie uwzględnił odpowiednio ryzyka, jakie stwarzają nieletni użytkownicy, którzy uzyskali dostęp do platformy.

Decyzja DPC została podjęta po tym, jak w kwietniu TikTok został ukarany grzywną w wysokości 15 mln euro przez brytyjski organ regulacyjny ds. danych za nielegalne przetwarzanie danych 1,4 mln dzieci poniżej 13 roku życia, które korzystały z jego platformy bez zgody rodziców.

W 2021 r. TikTok dostał  też karę w wysokości 750 tys. euro od holenderskiego organu ds. ochrony prywatności za brak ochrony holenderskich dzieci wynikający z braku polityki prywatności w ich ojczystym języku.

TikTok oświadczył, że rozwiązał problemy poruszone w dochodzeniu DPC.

Źródło: www.dw.com  euronews.com  politico.eu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...