reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

8.01.2024 r. - koniec kanałów BBC w SD

dodano: 2023-10-20 16:56 | aktualizacja: 2023-10-21 10:38
autor: RO | źródło: rxtvinfo.com

koniec SD przekreślone Brytyjski nadawca publiczny BBC przyśpiesza zamykanie kanałów w standardowej rozdzielczości SD na satelitach Astra 28,2°E. Początkowy termin ustalony na koniec marca 2024 roku zostaje przesunięty na 8 stycznia 2024. Zmiana terminu wynika z tego, że z oferty wsparcia korzysta mniej widzów niż przewidywano.

BBC
BBC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od poniedziałku, 8 stycznia 2024 r. jedyną możliwością oglądania kanałów BBC w SD będzie naziemna telewizja cyfrowa Freeview.

Użytkownicy odbiorników Sky i Freesat pierwszej generacji stracą możliwość oglądania telewizji i radia BBC od 8 stycznia 2024 roku. Sky zakończy simulcast kanałów BBC w jakości SD w swoim elektronicznym przewodniku programowym EPG. Kanały, których to dotyczy, emitują komunikaty ekranowe.

BBC przedstawiło nowy plan zamknięcia transmisji satelitarnych w SD.
Dyrektor ds. dystrybucji i rozwoju biznesu w BBC, Kieran Clifton, powiedział, że zapotrzebowanie na wsparcie techniczne było niższe niż oczekiwano. W rezultacie BBC uznało, że liczba domów korzystających ze starszego sprzętu jest znacznie niższa niż przewidywano. Starsze odbiorniki Freesat obsługujące tylko SD zostały wycofane ze sprzedaży około 10 lat temu.

Nowe komunikaty ekranowe, zawierające szczegółowe informacje o dacie wyłączenia są teraz emitowane na kanałach BBC One (SD) na pozycji nr 101. Ten kanał w nowszych urządzeniach Sky+HD i Sky Q jest dostępny na dalekiej pozycji 801, a pod numerem 101 nadaje BBC One HD.

BBC nadaje wyłącznie w HD na platformach telewizji kablowej i transmisji strumieniowej, m.in. w usługach Virgin Media i Sky Stream.

Od 8.01.2024 r. widzowie satelitarni kanałów BBC w SD zobaczą komunikat "kanał zamknięty".
Następnie zostaną przekierowani do dostępnego wsparcia technicznego. W tym samym czasie nadawca publiczny dokona również zmian technicznych w swoich stacjach radiowych. Obecnie są nadawane podwójnie - po jednej transmisji w DVB-S i DVB-S2. W rezultacie starsze odbiorniki SD również nie będą odbierać radia BBC, ponieważ nie obsługują standardu DVB-S2.

Sky zapewnia wszystkim gospodarstwom domowym, których to dotyczy, przejście na nowszy odbiornik satelitarny.

BBC nie jest jedynym nadawcą rezygnującym z kanałów w standardowej rozdzielczości.
ITV również ograniczyło liczbę transmisji regionalnych w SD na satelicie. Aktualnie nie potwierdził, kiedy ostatnie regiony (Border Scotland i Islands Channel) będą przełączone do HD, lecz ze wstępnych informacji - ma to być styczeń 2024 roku.

Na początku października br. nadawca kanału biznesowego CNBC pożegnał się z rozdzielczością SD. CNN zrobił to samo w lipcu. Niektóre kanały od początku uruchomienia były nadawane tylko w jakości HD, jak np. GB News czy TalkTV.

Program pomocy BBC jest prowadzony we współpracy z platformą Freesat i znajduje się pod adresem www.hdsatelliteupgrade.co.uk.

Parametry techniczne BBC w SD: (planowany koniec od 8.01.2024)
Astra 2E (28,2°E)
tp. 47 (10,803 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S / QPSK) - wiązka UK
Kodowanie: brak (FTA)


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wyłączenia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

209 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

359 zł Więcej...