dodano: 2024-03-14 13:24 | aktualizacja:
2024-03-14 15:05
autor: Łukasz Knapik |
źródło: Grupa Polsat Plus/satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Największe śledztwa CBŚP”
Na kanale Super Polsat wyemitowany zostanie premierowo 10. odcinek 1. sezonu polskiego serialu dokumentalnego „Największe śledztwa CBŚP”, którego bohaterem jest Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP).
- CBŚP po raz pierwszy w historii otwiera archiwa przed widzami - zapowiada nadawca. Producentem programu jest Constantin Entertainment Polska. Odcinek zatytułowany będzie „Bez przedawnienia”. Będzie to finał tej serii.
Odcinek 9.: Grupy przestępcze
Zorganizowana przestępczość pod lupą funkcjonariuszy wyspecjalizowanego biura. Na czym się koncentrują i dlaczego? Jakie efekty daje współpraca międzynarodowa służb mundurowych? W odcinku policjanci rozkładają na czynniki pierwsze najczęściej popełniane przestępstwa i mechanizmy, które usypiają naszą czujność. Dziewiąty odcinek pierwszego sezonu programu „Największe śledztwa CBŚP”, zatytułowany „Zorganizowana przestępczość kryminalna”, wyemitowany został premierowo w czwartek, 7 marca br. o godzinie 21:00 na antenie stacji Super Polsat.
W klasyfikacji policyjnej przestępstwa dzieli się na przestępczość przeciwko życiu i zdrowiu oraz przestępczość przeciwko mieniu. Przestępstwa popełniane są nie tylko dla pieniędzy i dla władzy, ale i dla wprawy. Dla funkcjonariuszy najważniejsze jest zatrzymanie i zajęcie majątku zdobytego w nielegalny sposób, aby po odbytej karze więziennej, przestępca nie mógł korzystać z dóbr materialnych. Dla przestępcy gorsza od więzienia jest strata skradzionych pieniędzy. Jakie obiekty znajdują się w centrum zainteresowań grup przestępczych?
W odcinku przedmiotami analizy funkcjonariuszy biura są kradzieże samochodów i struktury w grupie przestępczej handlarzy takich aut, napady na tiry, działalność szczecińskich gangów i ich porachunki z innymi grupami, a także „metoda na wnuczka”, która ewoluowała w metodę „na wypadek drogowy”.
Odcinek 10.: Bez przedawnienia
Najgłośniejsze sprawy, które miały swój finał po czasochłonnych dochodzeniach. Jak wyglądały porachunki gangsterskie i gdzie dokonywano zamachów na ich członków? Czy istnieje możliwość odnalezienia zaginionych przestępców po latach? Kim są „łowcy cieni” i dlaczego pracują po cichu? Szczegóły pojawią się w dziesiątym odcinku pierwszego sezonu programu. „Największe śledztwa CBŚP”, który zostanie wyemitowany premierowo w czwartek, 14 marca br. o godzinie 21:00 w stacji Super Polsat.
Są śledztwa, których rozwiązanie trwa latami. Centralne Biuro Śledcze Policji analizuje każdy szczegół, aby doprowadzić do ławy oskarżonych wszystkich podejrzanych. W archiwum leżą sprawy, które dopiero po połączeniu ich z innymi dały rozwiązania. Niektóre wymagały dużo czasu i pracy ze strony funkcjonariuszy.
Co omawiane będzie w odcinku? Pracownicy Centralnego Biura Śledczego Policji opowiadają o sprawach z Archiwum X i historiach największych gangsterów mazowieckiego światka przestępczego. Opisują, w jaki sposób działają „łowcy cieni”, w których rękach leży los poszukiwanych. Pod lupę zostaje wzięty Fama, który uciekł z rąk śmierci, a mimo to kontynuował karierę przestępczą. Na koniec następuje rozliczenie narkomanów, którzy wydali wyrok na niewinną rodzinę, podkładając w ich mieszkaniu ogień.
Jak zapowiada nadawca, seria dokumentalna „Największe śledztwa CBŚP” pozwala widzom zobaczyć od kulis świat polskiej przestępczości zorganizowanej, jakiego nie znali. Każdy jej odcinek skupia się na innym obszarze działalności kryminalnej i przybliża śledztwa z danego obszaru, które zakończyły się akcją Centralnego Biura Śledczego Policji. Tematy odcinków odzwierciedlają specyfikę polskiego świata przestępczego: nielegalna działalność pseudokibiców, uprowadzenia, seksbiznes, zamachy bombowe, narkobiznes, przemyt, nielegalna broń, sprawy kryminalne, Archiwum X, nielegalne farmaceutyki
(więcej tutaj).
„Największe śledztwa CBŚP” - sezon 1., emisja w czwartki o godz. 21:00 na kanale Super Polsat.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.