reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak odbierać kanały z pozycji 7°E?

dodano: 2024-06-13 14:09
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2022

Eutelsat 7C 7E satelita pozycja 360px.jpg 7°E stała się kluczową pozycją orbitalną dla kilku rynków na świecie i jest jedną z najszybciej rozwijających się pozycji Eutelsat Communications. Obecnie nadaje setki kanałów TV dla afrykańskich i irańskich odbiorców oraz dosyły Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w zasięgu ogólnoeuropejskim.

Eutelsat 7C


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Oferta treści w języku perskim

Stale rozwijająca się oferta perskojęzycznych stacji telewizyjnych i ich bezkonkurencyjna zawartość programowa powodują duże zainteresowanie odbiorem także wśród widzów w Polsce. Wpływ na to mają treści – najnowsze amerykańskie filmy emitowane przez perskich nadawców w oryginalnej wersji językowej i perskimi napisami, choć coraz częściej zdarza się perski dubbing. Na kanałach obejrzymy filmy, seriale, programy dokumentalne, sportowe, rozrywkowe i informacyjne. Nadawcami są prywatne spółki, za którymi stoją nieoficjalni biznesmeni i sponsorzy perskiego pochodzenia, mieszkający poza Iranem. Specyfiką ich projektów medialnych są częste rebrandingi i eksperymentowanie z nowymi markami. O uruchamianych nowościach często nic nie wiadomo lub czasem jakieś przecieki można przeczytać w sieciach społecznościowych. Niegdyś takie projekty były uruchamiane i rozwijane na popularnej konstelacji satelitarnej Eutelsat Hot Bird 13°E, jednak później zostały przeniesione na inne satelity, które oferują bardziej skupione wiązki na obszary zamieszkiwane przez Persów (Iran, Bliski Wschód, Europa Zachodnia). Takie rozwiązanie posiada wiązka Europe B satelity Eutelsat 7B. Dużym minusem perskich kanałów są niezapowiedziane wyłączenia, co może być spowodowane zaległościami w opłatach za transmisję lub roszczeniami ze strony właścicieli praw autorskich. Według stanu na czerwiec 2024 r. z ciekawszych perskich stacji z Eutelsata 7B były dostępne filmowe (Persiana Cinema HD, Persiana Korea HD, AVA Family HD, AVA Series HD, Persiana HD, OXIR HD, DXB One HD), ogólnorozrywkowe (MBC Persia HD), dziecięce (Persiana Junior HD) czy muzyczne (4Music HD, Radio Javan TV HD, PMC, Avang TV HD, Navahang).
 
AVA Family
AVA Family
Persiana Korea
Persiana Korea
Persiana Cinema
Persiana Cinema
Persiana Junior
Persiana Junior
PMC
PMC

Przekazy (feeds)

Pozycja 7°E ma do zaoferowania wiele feedów z całego świata – począwszy od materiałów informacyjnych po wydarzenia sportowe czy programy rozrywkowe na żywo. Choć nie są to regularne sygnały nadawane w tym samym miejscu, to cieszą się ogromną popularnością wśród hobbystów zainteresowanych mediami i techniką satelitarną. Wiele przekazów jest nadawanych w standardzie DVB-S2, kompresji wideo MPEG-4 i jakości obrazu HDTV. Czasami są realizowane w transmisji skompresowanej do 4:2:2 lub innej, wymagającej lepszego sprzętu z dobrze działającą funkcją Blindscan. Niekiedy można się spotkać z przekazami 4K w wyższym standardzie DVB-S2X, modulacji 16PSK i kompresji HEVC/H.265. Do odbioru jest wskazana antena satelitarna większa niż 80-90 cm, bo daje lepsze wyniki. Jest to istotne tym bardziej przy przekazach, które są nadawane z różną mocą sygnału i przy użyciu różnych modulacji i korekcji błędów FEC. Dosyły są przeznaczone dla techników i montażystów, a nie dla odbiorców indywidualnych. Jednak ci ostatni przy odrobinie wiedzy i precyzji mogą samodzielnie odebrać niezaszyfrowane transmisje FTA.

Co można podejrzeć? Dosyły reporterskie dla serwisów informacyjnych z najważniejszych wydarzeń na świecie, przekazy dla portugalskiej telewizji publicznej RTP oraz liczne transmisje sportowe. Wśród nich rozgrywki piłkarskie afrykańskiej federacji piłkarskiej CAF, japońskiej J1 League, mecze reprezentacji Kuwejtu w piłce nożnej, mecze reprezentacji Tunezji, Puchar Brazylii w piłce nożnej, niektóre klubowe rozgrywki w ramach Ligi Mistrzów UEFA czy Premier League, międzynarodowe zawody Pucharu Sześciu Narodów w rugby, zawody tenisowe Puchar Davisa, impreza kolarska Paryż-Nicea, wyścigi konne z Francji, wyścigi wielbłądów, amerykańskie rozgrywki golfowe wśród kobiet LPGA, Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych, zawody organizowane przez Międzynarodową Federację Sportów Strzeleckich czy niemiecką Bundesligę w piłce siatkowej mężczyzn.

Jak wyszukać pozycję 7°E?

Zakładamy, że antena jest ustawiona na 13°E.

  1. Konstelacja dwóch satelitów Eutelsat 7B/7C jest zlokalizowana na pozycji 7° długości geograficznej wschodniej. Antena musi się znajdować między południem a środkiem południowo-zachodnim. Lustro czaszy będzie obniżone o około 1° w zależności od regionu.
  2. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny będzie kompas lub aplikacja w smartfonie.
  3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub na jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.
  4. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 7°E.
  5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze, np. z wiązki Europe A (Eutelsat 7B) lub wiązki Western (Eutelsat 7C).
  6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena znajduje się np. na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 14.
  7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, m.in. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
  8. Przykładem do wyszukania satelitów Eutelsat 7B/7C może być multipleks multipleks Opensky w wiązce Western z częstotliwości 10,722 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
  9. Na tym etapie można skorygować pochylenie lustra czaszy do wartości podanej przez stronę internetową.
  10. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 6° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać obrót do 5°, a następnie podzielić obrót na mniejsze cykle i po każdym minimalnym przesunięciu obserwować pasek sygnału na telewizorze. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na zachód.
  11. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.
  12. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, a w szczególności dla pojedynczych transmisji SCPC (z niskim SR), doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
  13. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszych częstotliwościach) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
  14. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
  15. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

  1. W takim przypadku pomocnym (choć bardziej czasochłonnym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2 – patrz punkt 7.
  2. Najpierw celujemy w Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze transponder z mocnej wiązki Wide, np. Globecast z częstotliwości 11,996 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK) lub węgierskiego nadawcy publicznego MTVA z częstotliwości 11,958 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7.
  3. Teraz do docelowej pozycji Eutelsat 7B/7C (7°E) dzielą tylko 2 stopnie. W tunerze wybieramy multipleks z wiązki o dobrym pokryciu w Polsce, np. Western satelity Eutelsat 7C. Tu realizujemy punkty 7 i 8. Możemy też pochylić czaszę lekko w dół o około 0,5 stopnia.
  4. Antenę obracamy delikatnie w kilku małych cyklach na zachód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
  5. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych częstotliwości SCPC, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
  6. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 13, a także 14 lub 15, jeżeli wystąpią problemy z ustawieniem pozycji 7°E.

Konwerter Monoblock zamiast ustawiania anteny na 7°E

Atrakcyjne położenie pozycji 7°E w stosunku do najpopularniejszej w Polsce Eutelsat Hot Bird 13°E pozwala na zastosowanie konwertera typu Monoblock, takiego samego, jaki jest stosowany do odbioru 13°E + 19,2°E. Rozstaw między 7°E a 13°E również wynosi 6°. Monoblock idealnie pasuje do anten o średnicy 75-90 cm. Jeżeli jednym z celów dostępu do pozycji 7°E jest odbiór przekazów, to antenę należy skierować na pozycję 7°E i z niej łapać 13°E na promienniku „zezującym”. Przyjmując 7°E za pozycję główną, lewy promiennik Monoblocka (patrząc z tyłu czaszy) mocujemy w obejmie konwertera. Prawy promiennik będzie jako ten „zezujący” na 13°E. W odbiorniku należy odpowiednio przydzielić porty DiSEqC, wybierając instalację dwóch pozycji orbitalnych (DiSEqC 1 [A] dla 7°E, DiSEqC 2 [B] dla 13°E). Można też metodą prób i błędów przełączać porty w menu tunera i obserwować wskaźniki poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu pozycjach orbitalnych uzyskamy sygnał. Czasami może być konieczna regulacja kąta skręcenia konwertera w uchwycie (tzw. skew) dla słabszych częstotliwości, czyli lekki obrót konwertera w lewo lub prawo. UWAGA! Monoblock nie nadaje się do czasz powyżej 95 cm, dlatego nie sprawdzi się przy odbiorze perskich kanałów z wiązki Europe B, do której potrzebna jest większa antena.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Jak odbierać kanały


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Smart TV 4K BOX Zehnder KP-1

Zehnder KP-1 to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy ZEHNDER z...

259 zł Więcej...