reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hayabusa nie wylądowała na Itokawie

dodano: 2005-11-20 15:55
autor: Janusz Sulisz | źródło: spacedaily.com

Kosmiczna agencja Japonii podała 20 listopada, że prawdopodobne są po raz drugi problemy z sondą Hayabusa, mającą pobrać próbki gruntu asteroidy Itokawa, odległej od Ziemi 290 milionów kilometrów. Wcześniej były problemy z robotem Minerwa, który najpierw sondował Itokawę.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Japończycy nie mogą potwierdzić, że sonda Hayabusa wyrzuciła małą, metalową kulkę, by pobrać materiał z asteroidy.

Kulka- marker miała zaznaczyć miejsce, gdzie pobrano grunt i zostawić aluminiowy talerz z nazwiskami Stevena Spielberga i brytyjskiego autora Arthura Clarke.

O godz. 20:30 (GMT) sonda Itokawa zgodnie z planem wypuściła kulkę na odległość 40 metrów od Itokawy, zbliżając się na 17 metrów od powierzchni. Wkrótce potem Hayabusa miała usterkę, tracąc chwilowo kontakt z Ziemią - nie można potwierdzić jej położenia. Sonda podjęła na nowo transmisję o godz. 0:30 (GMT), ale nadal nie można potwierdzić jej położenia.

Sonda Hayabusa jest nadal gotowa do kolejnej próby, która ma odbyć się w piątek 25 listopada. Wtedy ma być pobrana próbka.

12 listopada niewielki robot Minerwa nie zdołał wylądować na asteroidzie Itokawa. Pierwsza próba pobrania gruntu przez sondę Hayabusa też się nie udała. Oby trzecia próba się powiodła.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...