reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hayabusa może nie wrócić

dodano: 2005-11-30 19:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: asashi

Junichiro Kawaguchi z japońskiej agencji kosmicznej poinformował, że sonda Hayabusa może mieć problemy z powrotem na Ziemię z asteroidy Itokawa odległej o 290 mln km z powrotu. Sonda miała wrócić na Ziemię w 2007 roku, ale problemy techniczne i utrata łączności utrudnia jeje powrót z próbkami.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
26 listopada sonda Hayabusa wylądowała na Itokawie, by pobrać próbki, ale stwierdzono wyciek paliwa z jednego z silników. Jeśli nie uda się zregenerować i zdalnie naprawić usterki, to sonda może nie wrócić na Ziemię, niwecząc kilkuletnie wysiłki Japończyków, by zbadać grunt asteroidy Itokawa.

28 listopada utracono też łączność z Haybausą, co dodoatkowo utrudnia jej powrót. Swoje robi 290 mln km odległości od asteroidy Itokawa.

Sytuacja powtarza się. Japończycy już raz w 2001 roku posadzili swoją sondę na asteroidzie Eros, ale sonda nie wróciła na Ziemię. Powrót sondy Haybusa z Itokawy planowano na czerwiec 2007 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Fransat: CAM + karta

Oryginalny moduł (CAM) CI wraz z kartą Fransat. Zapewnia dostęp...

499 zł Więcej...