reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Atlantis w sidłach Ernesto

dodano: 2006-08-28 15:30 | aktualizacja: 2006-08-28 15:52
autor: Magda Kowalczyk | źródło: spaceflightnow

Z powodu zagrożenia huraganowego w południowej części Florydy i jego przewidywanego przejścia w środę w okolicy kilku mil od Kennedy Space Center, po raz kolejny przesunięto wyniesienie wahadłowca Atlantis.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Menedżerowie NASA wydali rozkaz inżynierom, aby ci rozpoczęli przygotowania do wyprowadzania wahadłowca Atlantis z platformy startowej i tym samym wykluczając planowane na 29 sierpnia (wtorek) wyniesienie wahadłowca.

Proces usuwania wahadłowca z platformy może nawet potrwać 42 godziny. Jednak może on być odwołany w każdej chwili pomiędzy chwilą obecną a wtorkiem po południu, jeśli tylko zmieni się kierunek wiatru.

Możliwość wyniesienia Atlantisa mija 7 września. NASA chciała wynieść wahadłowiec przy świetle dziennym w celu dokonania dokumentacji fotograficznej osłony ciepłochronnej wahadłowca i zewnętrznego zbiornika, a także z powodu zaplanowanego wyniesienia rosyjskiej rakiety Sojuz z kolejną kosmiczną załogą.

Wahadłowiec może być wyniesiony 13 września z oświetlonego punktu, jednak jakiekolwiek wyniesienie po 7 września zmusi Rosjan do odłożenia wyniesienia rakiety Sojuz i co ważniejsze odłoży powrót na Ziemię ustępującej załogi kosmicznej. Wyniesienie wahadłowca 7 września spowoduje lądowanie przed świtem powracającego Sojuza.

Jeśli Atlantis pozostanie na platformie startowej albo z powodu wysokich wiatrów, które uniemożliwią jego usunięcie albo z powodu zmiany kierunku i siły wiatru, menedżerowie NASA mają nadzieję, że wtedy wyniesienie nastąpi nie wcześniej niż w przyszłą niedzielę.

NASA zaplanował już otwartą dyskusję z Rosjanami na 28 sierpnia na temat możliwości wyniesienia wahadłowca po 7 września, jednak nie wiadomo, jakie będą rezultaty tych rozmów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...