reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: O dwóch rodzajach słonka

dodano: 2007-10-07 22:52 | aktualizacja: 2007-10-08 00:19
autor: Mr. Orbita | źródło:

Mr. Orbita - Blog Kolejny mój wpis, tym razem będzie o dwóch rodzajach \"słonka\". Obydwa świecą, ale jedno ma zostać wygaszone, nad czym pracuje sztab specjalistów z Nagravision, a drugie znowu złośliwie nam przeszkadza, jak co pół roku zresztą.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przerwa w oglądaniu

Co pół roku - wiosną i jesienią Ziemia ustawia się w taki sposób, że Słońce jest widoczne na linii orbity geostacjonarnej. Przypada to zawsze na przełom lutego i marca, oraz drugi tydzień października. Ma to dwie strony - dobrą i złą. Ta druga, to występowanie poważnych zakłóceń w odbiorze sygnału satelitarnego. Nastęuje to w godzinach dopołudniowych i długość występowania problemów jest proporcjonalna do wielkośczy czaszy, jaką się posiada. Im mniej, tym gorzej. Przykładowo na antenach turystycznych 35cm przerwa w oglądaniu może wynieść nawet powyżej 23 minut, a na 1,8m - do 6 minut. Nie jest to dużo, więc dwa razy do roku można przeboleć, tym bardziej, że zjawisko ma jedną dużą zaletę.

Badanie możliwości odbioru metodą domową ;)

Dzięki zjawisku "Sun Outage" (bo tak się to nazywa) można w prosty sposób sprawdzić, czy mamy warunki do odbioru skrajnych pozycji satelitarnych. Wystarcza, aby była bezchmurna pogoda i można obserwować.

Przykładowo Express AM2 (80E) najdłużej będzie zakłócany 11 października - w Krakowie przy antenie 1,8m od 8:03:41 do 8:09:41 - równo 6 minut. W tym czasie, jeśli słońce będzie oświetlać czaszę i nie pojawią się na niej żadne cienie pochodzące z obiektów znajdujących się na drodze - będzie można oglądać :)

Jednocześnie można w ten sposób określić miejsce na montaż anteny - wystarczy obserwować ew. cienie pojawiające się na wybranym punkcie. Jeśli nic się nie pojawi - warunki na montaż są dobre.

Pod tym linkiem można znaleźć kalkulator, który pomoże określić czas występowania zjawiska sun outage w dowolnym miejscu z wybranego satelity.

Drugie słonko zgaśnie, czyli apokalipsa piratów

Sztab kryzysowy Nagravision zawitał do siedziby Cyfrowego Polsatu i nie trzeba było czekać długo na efekty. "Słonko" (tak pieszczotliwie określają Cyfrowy Polsat piraci) szykuje aktualizację pamięci ROM kart abonenckich do wersji DNASP110 RevAC6 (dotychczas było AC3). Nie jest to związane z Nagravision 3, który jest dopiero w fazie testów - aktualizacja dotyczy Nagravision 2 i ma na celu oczywiście choć tymczasowe zatamowanie piractwa. Natychmiast w sieci pojawiły się zapowiedzi szybkiego rozprawienia się z nową modyfikacją systemu, jednak dla przypomnienia dodam tylko, że trochę trwało, zanim poradzono sobie z AC3, więc istnieje nadzieja, że AC6 też na kilka miesięcy odetnie "edukatorów" i napędzi sprzedaży Cyfrowemu Polsatowi.

Ogólnie Nagravision nie próżnuje. W Hiszpanii (Digital+) i Niemczech (Premiere) Nagravision 3 jest także testowany, a w drodze jest wymiana ROM ze 110 na 152 w kartach, natomiast w Portugalii (TV Cabo) wdrażany - trwa kończenie procesu wymiany kart abonenckich.

Na koniec drobina słonecznego humoru - Polsat planuje też zmianę logo. Specjalnie dla serwisu SAT Kurier, jako jedyni w Polsce możemy zaprezentować oficjalnie nowy projekt:

Zobacz

;)Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...