reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KĄCIK HACKERA 5/2000

dodano: 2000-12-16 13:14 | aktualizacja: 2000-12-16 13:14
autor: | źródło:

Kącik Hackera z wydania Magazynu SAT KURIER nr 5/2000Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Sytuacja pirackiego dekodowania programów kodowanych w tym systemie jest bardzo zabawna. Z całą pewnością przekroczyła w naszym kraju zdrowy rozsądek! Mimo tego, że polskie prawo próbuje nadążać do antypirackiego prawa stosowanego w UE, dotyczącego wszelkich sposobów nielegalnego oglądania płatnej telewizji, nikt tego nie raczy zauważyć, że obowiązuje u nas ustawa antypiracka (patrz treść Dziennika Ustaw z dnia 7 lipca br. - stopka i Kącik Hackera w wydaniu SK 4/2000).

Spotkaliśmy się niejednokrotnie z brutalną krytyką (z uwagą czytamy te teksty o „pismakach z SAT Kuriera” i „...wypisują bzdury” - dziękujemy za te uwagi!!!), że raczyliśmy delikatnie zwrócić uwagę na bezczelne, jak najbardziej komercyjne działania nielegalnych źródeł dystrybucji, tlących się głównie na giełdach sprzętu RTV i komputerowego, w Internecie i niektórych gazetach i magazynach. Poczekajmy jeszcze chwilkę...

Prawdą jest to, że ciągle u nas obowiązuje przysłowie „mądry Polak po szkodzie”. Jakoś to nie dociera do „armii zwykłych złodziei na giełdach i w Internecie”. Bez jakiegokolwiek opamiętania sprzedają nie tylko pirackie karty dla wszystkich pakietów w SECA, w tym CYFRY+, ale za pół darmo aktywują oryginalne karty Wizji TV - rzadziej CYFRY+ (bo są tańsze karty typu PIC i FUN). Szczytem bezczelności jest reklamowanie się z 3-letnią gwarancją na działanie takich kart! Specjalnie nie przerażają ich zapowiedzi przedstawicieli CYFRY+ i CANAL+, że będzie się to wiązało z przykrymi konsekwencjami. Mimo, że CANAL+ Polska obłożyła embargiem informacyjnym wszelkie zamierzenia dotyczące systemu kodowania, to wiele informacji dociera do nas. W niedzielę 17 września po południu pakiet CYFRY+ wreszcie zareagował na piractwo. Podjęto częściowo udaną próbę eliminacji niektórych kart pirackich. Skutki używania karty pirackiej SECA były bardzo różne, w zależności od stosowanego typu odbiornika, jego oprogramowania i rodzaju karty. Niektóre terminale CYFRY+ firm Kenwood lub Pionier z takim czy innym oprogramowaniem powodowały np. usunięcie providerów z uprawnień karty, tylko część kanałów była dostępna lub karta nie była „widziana” przez czytnik odbiornika. Część kart nadawała się więc do przeprogramowania, co jest jednak jakimś tam utrudnieniem. Pozwala też wnioskować, że ta próba CYFRY+ (inne pakiety też stosują tę metodę np.C+NL i D+) może zdecydowanie zniechęcić część użytkowników „piratów” do stosowania. Niedzielne próby najlepiej zniosły karty PIC+EE (secanix i secanix auto), niektóre AutoSECA PIC oraz karty FUN. Najgorzej może być z działaniem kart PICcard, seca 1.03 (pochodna R), czyli z możliwością wpisywania kodów z pilota terminala. Efektem tego będzie z pewnością zniknięcie niektórych stron Internetowych z kodami dla tych kart. Słynny SNAC card, który był pierwszą kartą Remote niestety nie wytrzymał pierwszej lepszej próby CYFRY+. A przecież producenci przechwalali się, że ich karty bez problemów poradzą sobie nawet z Super Encryption. W poniedziałek 18 września wszystko wróciło do normy, wielu piratom ulżyło, czyli „darmowe oglądanie” wszystkich pakietów przy pomocy tych samych kart. Ciekawe jest, że 17 września RMF FM podał w informacjach, że Policja Gospodarcza złapała pirata, który sprzedawał na giełdzie w Łodzi i znaleziono między innymi pirackie karty „dla jednego z polskich pakietów cyfrowych”.

Spore zamieszanie wśród części producentów kart, których spotkać można w byle wsi czy miasteczku, wywoływała zbyt duża liczba providerów zaprogramowana w kartach. Skutkiem czego nie można było oglądać programów w SECA przy pomocy odbiornika CI i modułu ASTONCRYPT 1.03. Dopisywanie pakietu Numericable (część TPS) powodowało, że moduł nie „widział” karty. Karta taka w terminalu SECA pracowała bez problemów. Ograniczenie liczby providerów do 7 pozwalało na oglądanie 7 pakietów. Numericable można ewentualnie umieścić na innej karcie (także z ograniczoną liczbą providerów ). Niestety oprogramowanie do kart SECA zdobyte za darmo w Internecie ma takie czy inne ograniczenia. Część producentów kart ma marniutkie pojęcie o tym co, gdzie i jak. Nie sprawdzają kart z różnymi terminalami, modułami itd. - nastawieni są na masową sprzedaż, a ceny lecą na dół, nawet poniżej jakiejkolwiek opłacalności np.50 zł (koszt produkcji karty z układami to 35-40 zł), przy ogromnym ryzyku, z którego większość handlarzy-piratów wcale nie zdaje sobie sprawy.

CANAL+ Polska zapowiada walkę z piratami, mówił o tym między innymi Lew Rywin i Christian Kozar. Wydaje się, że wkrótce żarty się skończą. Mówi się, o możliwości uszkodzenia jednego z EEPROMów (24C64) w terminalach CYFRY+, jeśli umieszczona w nim będzie piracka karta. Niestety dotyczyć to może także legalnych abonentów tego pakietu, którzy chcąc pooglądać coś więcej spoza pakietu CYFRY+, w danym momencie zapomną o zamianie kart. Nie wydaje się to być dobrym pomysłem na walkę z pirackimi kartami SECA, co najwyżej z wyłudzonymi lub kradzionymi terminalami. Według nas nawet do 100 tysięcy legalnych abonentów CYFRY+ może posiadać pirackie karty. Jeśli choć połowa z nich miałaby umieszczone pirackie karty w terminalach, to liczba uszkodzonych mogłaby zalać dystrybutorów i serwisy oraz spowodować co najwyżej rezygnację z oferty tego pakietu i przejście do konkurencji np.Wizji TV czy Polsatu.

Jak wiadomo w cyfrowych odbiornikach CI z modułami SECA CI możliwe jest korzystanie z legalnych kart CYFRY+, D+ i innych pakietów oraz większości pirackich kart. Niestety, jest jedna istotna wada stosowania kart i modułu dla pakietu CYFRY+. Bez względu na to, czy jest to oryginalna kart, czy piracka, to nie ma możliwości skorzystania z EPG (przewodnika po programach). Tylko w terminalach CYFRY+ można skorzystać z informacji jakie programy zobaczymy i wybrać je. Wynika to podobno z niezgodnego z normą DVB sposobu przesyłania EPG, jakie zastosowano tylko dla potrzeb terminali SECA. Pakiety w SECA przesyłają to korzystając z PID-u 213. Spodziewać się należy, że jest to kwestia czasu, gdy powstanie oprogramowanie dla najpopularniejszych odbiorników CI, które będzie w stanie udostępnić EPG dla pakietów w SECA. Najprawdopodobniej będzie to najpierw EPG dla DVB2000 w Nokiach 9600/9602.

Cóż z tego, że można oglądać w odbiornika CI pakiety w SECA, skoro dochodzą nas wieści, że wstrzymano produkcję modułów ASTONCRYPT v.1.03, aby ją przenieść na Daleki Wschód. Natychmiast podrożały moduły CI dla SECA - nawet ponad 700 zł. Nie ma informacji w jakiej wersji będzie wznowiona produkcja. Może być tak, że nie będzie można korzystać z pirackich kart.

Wielu z klientów pyta o możliwość zmiany oprogramowania modułu w wersji 1.0. Obiecywano, że będzie taka możliwość. Podawane są kolejne częstotliwości z satelitów Hot Bird lub Astra, gdzie można niby zmienić wersję na 1.03. Okazuje się jednak, że nikomu jakoś nie udaje się to, a czasami może dojść do uszkodzenia modułu. Zmiana oprogramowania modułu jest możliwa tak jak dla cyfrowego odbiornika. Jest na razie testowana i nie mając pewności, co do faktycznych zmian na lepsze nie radzimy próbować, bo można jedynie uszkodzić moduł.

CryptoWorks

Sytuacja ponoć tego super-zabezpieczonego systemu kodowania opracowanego przez Philipsa jest gorzej jak fatalna. Karty Wizji TV nie są tzw. „klonami”, tylko powtórnie aktywowanymi kartami przy pomocy specjalnego oprogramowania. Pirackie oprogramowanie polskiej produkcji do powtórnej aktywacji oryginalnych kart w CryptoWorks krąży po kraju. Początkowa oferta cenowa tego oprogramowania sięgnęła w Internecie na początek 5000 zł, później spadła poniżej 1000 zł. Oprogramowanie to pozwala w czasie 30-40 minut na powtórną aktywację kart Wizji TV na pełny pakiet Super Wizja. Można też aktywować na pełny pakiet aktywne karty Wizji Rodzinnej. Koszty pirackiej aktywacji wahają się od 150 do 400 zł w zależności od czasu przez jaki ma działać aktywowana karta od 1 roku do 4 lat. Część piratów jest tak bezczelna, że daje 3-4 letnią gwarancję na jej działanie, choć nie wiadomo jak długo „przeżyje” nie tylko sama Wizja TV, ale i system CryptoWorks. Kpiną z poczynań pakietu Wizja TV w Polsce są pseudo-sklepiki na polskich stronach internetowych, gdzie udaje się, że aktywuje się karty Wizji TV na kanały FTA. Przedstawiciele Wizji TV mają już w swoich notesach adresy takich stron i ogłoszeń w Internecie, a te mogą być doskonałymi dowodami zabezpieczonymi u providerów przez policję. Warto więc potraktować nasz Kącik jako poważne ostrzeżenie. Na razie nie wiadomo, czy i jak Philips i Wizja TV poradzą sobie piractwem systemu.

Oprogramowanie stosowane dla kart Wizji TV można podobno zastosować do aktywacji oryginalnych kart innych nadawców w tym systemie np.Czechlink. Karty powtórnie aktywowane na razie pracują bez problemów od kilku miesięcy i podobno Wizja TV nie ma możliwości ich wyłączenia (są podobno zblokowane). Tak w ogóle, to karty Wizji TV otwierają pakiet MTV Networks i pozostałe pakiety UPC Direct w Europie Centralnej, czyli Wizja TV Czech, Hungary i Slovakia, włącznie z regionalnymi wersjami HBO i innych kanałów. Należy kartę umieścić w odbiorniku CI z modułem CryptoWorks. W odbiornikach Philipsa, które daje Wizja TV nie ma takiej możliwości. Nawet w odbiornikach CI nie ma możliwości oglądania programu Private Gold. UPC przejęła część udziałów w Xtra Music, więc być może legalni abonenci (i przy okazji piraci) będą mogli wkrótce posłuchać dobrych programów muzycznych. Oprogramowanie pozwala prawdopodobnie na aktywację kart Xtra Music (są też w CryptoWorks).

Dotarły do nas jeszcze przed 2 miesiącami pierwsze informacje o pirackich kartach FUN dla Wizji TV za 200 zł. Oskarżono nas w Internecie o podawanie fałszywych informacji. Nie rozumiemy dlaczego nie miałoby być takich kart, skoro istnieją dość zaawansowane oprogramowania (i klucze) dla FUNcard i systemów D2-MAC, IRDETO i SECA. Podejrzewamy, że karty takie istnieją, choć to przecież nie my jako redakcja musimy udowadniać komukolwiek fakt ich istnienia, ani też podawać źródeł naszych informacji.

Nagravision

Ciągle najlepiej wygląda sytuacja trzeciego stosowanego w Polsce systemu dostępu warunkowego - Nagravision dla Polsatu 2 Cyfrowego. Przypisywanie kart do wbudowanych lub zewnętrznych modułów jest w pewnym sensie jakimś tam sposobem na kontrolę. Okazuje się jednak, że nie jest tak trudno zmienić numer karty wpisanej w pamięć Flash w module i symulować umieszczenie oryginalnej w czytniku odbiornika. Metoda ta znana jest z odblokowywania telefonów komórkowych. Najszybciej mogą pojawić się na rynku pirackie karty oparte na układzie ATMEL 8515 (FUN). Zależy to jedynie od czasu w jakim polscy hackerzy dotrą do oprogramowania znanego w USA i Hiszpanii, gdzie stosowany jest system Nagravision. W USA znane są przypadki stosowania pirackich kart dla Nagra - jest też wiele stron internetowych poświęconych temu systemowi. Jest to więc bardzo złą wróżbą dla Polsatu, tym bardziej, gdy będzie oddawał swoje odbiorniki ew. moduły CI z kartami z zaniżoną ceną rynkową, a później nagle zechce wprowadzić abonament.

CONAX

Po dłuższej nieobecności tego systemu w naszej rubryce - powraca, tym bardziej, że część kanałów w D2-MAC może być wkrótce oglądana tylko w CONAX. Dotyczy to głównie skandynawskiej oferty z satelitów na 1 West. W Internecie znaleźliśmy angielską stronę poświęconą wielu systemom kodowania, kiedyś znaną w Wielkiej Brytanii z D2-MAC (adresu strony oczywiście nie podajemy). Oprócz Auto kart (wszystkie wafer) dla IRDETO, D2-MAC i SECA oferta dotyczy też CONAX. Ceny są horendalnie wysokie np.200GBP. Oferowane są same karty dla pełnego pakietu z 1W, karty z modułami CONAX CI oraz karta, moduł CI i programator. Ze względu na antypirackie prawo w Wielkiej Brytanii i większości europejskich krajów producent wyemigrował do ...Phuketu w Tajlandii (przyjemny kurorcik dla hackera pierwszej klasy), skąd przesyłane są karty przy pomocy DHL.

IRDETO

Na początek dziękujemy p.Darkowi z Niemiec za ciekawe informacje na temat Irdeto i BetaCrypt. Nagle wielu klientów obudziło się i chciało kupić moduły dostępu IRDETO CI. Wynika to z faktu, że wstrzymano produkcję dotychczas dostarczanych modułów dla tego systemu - prawdopodobnie ze względu na nagminne piractwo. Wiele z nich przerobiono na wersję tzw. AllCAM lub FreeCAM. Pozwalało to odpowiednio korzystać z pirackich kart lub emulować odbiór programów niektórych pakietów stosujących IRDETO bez potrzeby używania jakiejkolwiek karty oryginalnej czy pirackiej. Po informacji po zaprzestaniu produkcji modułów IRDETO CI, ich ceny gwałtownie wzrosły do 500-600DM w Niemczech i ponad 1000 zł w Polsce - brakuje ich w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. W najbliższym czasie pojawić się ma nowy moduł IRDETO CI, określany przez nas jako IRDETO 2. Prawdopodobnie już bez możliwości przeróbki na wersję FreeCAM, ani też korzystania z pirackich kart. Holenderski CANAL + Digitaal ma korzystać z nowej wersji IRDETO, a PREMIERE World z BetaCrypt.

VideoGuard (NDS)

Są pierwsze zmianki o tzw. i-card, czyli o kartach, które pozwolą na oglądanie pakietów w VideoGuard, a tych przybywa. Po Sky Digital w tym systemie kodują włoski Stream, grecki OTE i nawet TVP SA (7E). Ze względu na liczbę kanałów najbardziej interesujący jest pakiet cyfrowego Sky, tym bardziej, że rezygnują ostatecznie z analogowego kodowania w VideoCrypcie 1. Cały szkopuł w tym, że do odbioru pakietu Sky przy pomocy i-card trzeba mieć ...oryginalny cyfrowy odbiornik Sky Digital, a z tym może być mały problem. Sky Digital ma ponad 3 mln abonentów, z czego według szacunków ponad 100 tysięcy jest ...poza Wyspami Brytyjskimi. Nie ma co się dziwić - konkretna oferta ponad 250 kanałów przyciąga widzów z całej Europy. Porównajmy to z trzema polskimi pakietami po maksimum 20 parę kanałów...

VIACCESS

Są karty typu PIC+EE dla systemu Viaccess. Cóż z tego, skoro ciągle nie ma kluczy dla poszczególnych pakietów. Dopóki nie będzie tych kluczy, dopóty karty nie będą istnieć na czarnym rynku. Są podejrzenia, że niektóre karty dla erotycznych programów we Viaccess mogą być „piratami”. Nie ma na to jednak dowodów, bo karty wyglądają prawie identycznie i nawet abonent nie będzie w stanie ich odróżnić.

D2-MAC/EuroCrypt

Wielu Czytelników pyta nas, czy D2-MAC/EuroCrypt to historia? Czy warto kupować dekoder dla tego systemu? Nie chcemy decydować, bo to trudny wybór i zależy od potrzeb, środków finansowych użytkownika dekodera. Programów będzie ubywać, bo większość z nich jest już nadawana i kodowana cyfrowo. Ubyło część kanałów Viasat np.Sky News. Dekodery tanieją, karty też. Z początkiem września zmieniono klucze dla TV1000. Karty 1xPIC nie poradziły sobie z tym, ale karty AutoMAC (PIC i FUN) oraz słynna „Latająca Krowa” nie miały problemów. „Krówka” radzi sobie także z C+ Gul, C+ Norge i C+ Sverige.

15 września całkiem niespodziewanie ostatni erotyczny kanał z Hot Birda w D2-MAC, RDV-EUROTICA-Adult X, nagle zaniechał nadawania. Od jakiegoś czasu abonentów zaczęło ubywać zamiast przybywać, głównie ze względu na pirackie karty w SECA i IRDETO, gdzie też jest ten kanał. Ale nie tylko, bo oferta jednego Adult X, przy ofercie kilkunastu kanałów erotycznych dekodowanych piracko w SECA, miała się całkiem beznadziejnie. Nawet Adult X , który nadawano w SECA, to fatalna jakość po dekodowaniu z D2-MAC. Transponder na Hot Birdzie ma być wykorzystany przez C+ dla ...polskiej CYFRY+. Prawdopodobnie będzie więc miejsce dla trzech kolejnych Discovery i być może także dla Adult X. Oryginalna karta Adult X w SECA (do terminali CYFRY+ z rocznym abonamentem 699zł) będzie rozprowadzana w Polsce przez dwóch dystrybutorów, ale nie przez samą CYFRĘ+.

VideoCrypt 1

Pojawiły się co prawda klucze dla tego archaicznego systemu, ale ktoś świadomie podał je dla VC2! Sky powoli wycofuje się z nadawania w VC1, informując o tym na swoich transponderach analogowych. Japońska JSTV proponuje swoim abonentom wyłącznie odbiorniki z wbudowanym CryptoWorks (Galaxis) i kartami dla tego systemu. Zee TV nadaje cyfrowo z Astry 2 w pakiecie Sky Digital lub Hot Birda niekodowane. Podejrzewać należy, że jeszcze pół roku i system ten będzie historią.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Systemy kodowania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...