reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Jesienny Sun Outage

dodano: 2008-10-11 23:00 | aktualizacja: 2008-10-12 14:19
autor: Mr. Orbita | źródło: sci.pam.szczecin.pl

satelita_sk.1.jpg Trochę spóźniony wpis, bo apogeum występowania tego zjawiska już za nami (to było 11 października 2008), ale warto przypomnieć o kolejnym Sun Outage - to właśnie w tym tygodniu mogą następować chwilowe przerwy w odbiorze sygnałów telewizji satelitarnej, zwykle w samo południe, a szczególnie przy słonecznej pogodzie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dwa razy do roku - na wiosnę i jesienią mamy do czynienia ze zjawiskiem objawiającym się przerwami w odbiorze sygnału z satelitów. Zwykle trwa to nie dłużej niż kilka do kilkunastu minut, może jednak zaskoczyć widzów.

Jest to tzw. "Sun Outage". Słońce w tym okresie przechodzi przez linię orbity geostacjonarnej powodując, że z perspektywy anteny satelitarnej słońce znajduje się idealnie za satelitą. Powoduje to zaszumienie docierającego sygnału i w efekcie chwilowe problemy z odbiorem.

Szkodliwość zjawiska nie jest duża, bo problemy z odbiorem występują jedynie przez bardzo krótki okres czasu, ale ma ono także szereg zalet, przykładowo obserwując lustro anteny w momencie głównej fazy sun outage można określić, czy nie jest ona przysłaniana przez inny obiekt, ściany budynków itp. a także sprawdzić nawet samą poprawność ustawienia anteny.

Gorąco polecam rzucić okiem na kalkulator słoneczny dostępny pod następującym adresem: http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/czasaz.htmlMateriał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...