reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura 17 kwietnia rozda Gwarancje Kultury

dodano: 2009-04-16 23:37 | aktualizacja: 2009-04-17 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: tvp.pl

TVP Kultura 17 kwietnia 2009 roku TVP Kultura ogłosi w ośmiu kategoriach laureatów „Gwarancji Kultury” – dorocznych nagród przyznawanych najważniejszym i najciekawszym polskim artystom. Gala wręczenia nagród w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie będzie transmitowana tego dnia w TVP Kultura o godz. 21:30.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania, TVP Kultura przyznaje nagrody najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu.

Już po raz czwarty kapituła, w skład której wchodzą redaktorzy TVP Kultura oraz specjaliści poszczególnych dziedzin sztuki, wybrali nominowanych do „Gwarancji Kultury”. Nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: 1) Literatura; 2) Teatr; 3) Film; 4) Muzyka poważna; 5) Jazz, Rock i inne; 6) Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne; 7) Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży oraz 8) Nagroda Widzów (nagroda widzów, którzy wybierają swojego laureata spośród wszystkich nominowanych drogą internetową na www.tvp.pl/kultura/wydarzenia/gwarancje-kultury).

O „Gwarancję Kultury” w dziedzinie LITERATURA walczą: Marcin Sendecki za zbiór poetycki „Trap”, Andrzej Bart za powieść „Fabryka muchołapek” oraz Cezary Wodziński, „Między anegdotą a doświadczeniem” i „Logo nieśmiertelności”.

W kategorii TEATR nominowani to: zespół aktorski za przedstawienie „Factory 2” w reżyserii Krystiana Lupy, Jan Klata za reżyserię „Sprawy Dantona” Przybyszewskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu i Iwona Kempa za reżyserię „Rozmów poufnych” Bergmana w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.
Nominowani w kategorii FILM to: Jolanta Dylewska za film dokumentalny „Po-Lin" oraz zdjęcia do filmu Siergieja Dworcewoja „Tulpan”; Małgorzata Szumowska za film „33 sceny z życia” oraz Ewa Stankiewicz i Anna Ferens za film dokumentalny „Trzech kumpli”.

W dziedzinie MUZYKA POWAŻNA tytuł laureata otrzyma: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus lub Ewa Michnik z zespołem Opery Wrocławskiej, albo Łukasz Długosz.

Z kolei w kategorii JAZZ, ROCK I INNE jury wybierze najlepszego spośród nominowanych, którymi są: Zbigniew Wegehaupt i album „Tota”, Krzysztof Urbański i zespół „Mid West Quartet” oraz Lao Che za płytę „Gospel”.

Kategorię KULTURA ALTERNATYWNA I SZTUKI WIZUALNE reprezentują: Wilhelm Sasnal za wystawę „Lata walki” w Zachęcie na przełomie 2007/2008 r., Joanna Rajkowska za projekt „Camping Dżenin”, będący rozwinięciem koncepcji „Dotleniacza” i Oskar Dawicki.

Natomiast w dziedzinie OSIĄGNIĘCIA W TWÓRCZYM ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY nominowano: Zofię Dubowską-Grynberg za książkę „Zachęta do sztuki”, Wydawnictwo „Zakamarki” za wyjątkowo intensywną i udaną promocję skandynawskich autorów w Polsce oraz Daniela Mizielińskiego i Aleksandry Machowiak za książkę „Domek”.
Na ceremonii rozdania „Gwarancji Kultury” 17 kwietnia br. w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie będą obecni znakomici goście: twórcy, dziennikarze, animatorzy kultury i intelektualiści.

Ceremonię wręczenia nagród uświetni sceniczne czytanie „Rzeczypospolitej Babińskiej” wykonane z sarmacką swadą przez aktorów Starego Teatru w Krakowie, w reżyserii Stanisława Radwana.

„Gwarancje Kultury” są obecnie jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie sztuki, muzyki i literatury, a urodziny TVP Kultura to wyjątkowe wydarzenie integrujące środowisko artystów i ludzi mediów. Laureatami z ubiegłych lat są m.in.: Wojciech Kasperski, Tomasz Wiszniewski, Marek Fiedor, Piotr Cieplak, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Agata Szymczewska, Paweł Mykietyn, Maciej Obara, Monika Sosnowska, Artur Żmijewski i Józef Wilkoń.

Nominacje


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje stacji TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...