reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

28h rosyjskich dokumentów w Discovery Historia

dodano: 2010-03-16 11:25 | aktualizacja: 2010-03-16 12:24
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery

Discovery Historia Logo bez TVN Walka wywiadów, podbój kosmosu, rywalizacja technologiczna, najważniejsze wydarzenia oraz tajemnice XX wieku z punktu widzenia ZSRR.  Od 10 kwietnia, w każdą sobotę kanał Discovery Historia wyemituje o godzinie 22:00 najciekawsze rosyjskie dokumenty. Jako pierwszy zobaczymy film, przypominający historię pierwszych radzieckich astronautów – psów Biełki i Striełki. „Psy w Kosmosie” to prawdziwa historia pierwszych radzieckich lotów kosmicznych. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W dokumencie „Tu-144 kontra Concorde” zobaczymy pasjonujący wyścig radzieckich i zachodnioeuropejskich konstruktorów o stworzenie pierwszego w historii ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego.

W serii rosyjskich filmów dokumentalnych Discovery prezentuje historię Związku Radzieckiego oraz Europy, jakiej nikt jeszcze w Polsce nie pokazywał. Pełną sprzeczności, tajemniczą, czasem groteskową, niekiedy straszną, ale zawsze prawdziwą.      

Opis programów:


Psy w kosmosie (ang. Dogs in space)
sobota 10 kwietnia o 22:00


"Psy w kosmosie" to fascynująca analiza badań przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Lotniczej w Moskwie. Radzieccy naukowcy wykorzystywali czworonogi, aby przekonać się, jak stan nieważkości wpływa na żywe organizmy. Pierwszymi znanymi radzieckimi astronautami były psy Biełka i Striełka, ale oprócz nich w kosmos wystrzelono wiele innych czworonogów. W programie zobaczymy unikatowe zdjęcia pierwszego psa w kosmicznej kapsule. Dowiemy się, jakim tresurom poddawane były te zwierzęta.

Amerykanie w Połtawie (ang. The Americans in Poltava)     
Sobota, 17 kwietnia o 22:00

"Amerykanie w Połtawie" to dokument odsłaniający kulisy współpracy radzieckich i amerykańskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. W 1944 roku, po raz pierwszy i jedyny w historii, amerykańskie lotnictwo wojskowe zbudowało bazę na terenie ZSRR. Z bazy w Połtawie korzystały zarówno amerykańskie bombowce jak i samoloty radzieckich sił powietrznych. Mimo różnic ideologicznych i światopoglądowych dwa mocarstwa wspólnie walczyły przeciwko jednemu wrogowi. W tym filmie zobaczymy tych, którzy wówczas walczyli, a dziś wspominają czasy, kiedy Rosjanie i Amerykanie potrafili pokonać polityczne granice i nawiązać przyjaźń.

Tu-144 kontra Concorde  (ang. Battle for the Supersonic Jet Tu-144)
Sobota, 24 kwietnia o 22:00

Pod koniec lat 50-tych, postęp w technice militarnej osiągnął tak wysoki poziom, że pozwolił konstruktorom na budowę ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego. W 1962 roku, kiedy Wielka Brytania podpisała porozumienie z Francją o budowie Concorda, Związek Radziecki postanowił nie zostać w tyle i stanąć do wyścigu o palmę pierwszeństwa w budowie ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego. W biurze konstrukcyjnym Tupolewa powstał Tu-144.  W 1973 roku podczas pokazów lotniczych we Francji doszło do katastrofy samolotu radzieckiej konstrukcji. Do dziś nie znane są przyczyny tego wypadku. Po kilku następnych podobnych katastrofach Tu-144, w 1983 roku Rosjanie wycofali samoloty z eksploatacji. Francusko-brytyjskie Concordy latały do 2003 roku.

Szpiegowskie porachunki: ZSRR- Wielka Brytania (ANG. Spy Duel: Udssr- England)
Sobota, 1 maja o 22:00 – odcinek 1
Sobota, 8 maja o 22:00 – odcinek 2
Sobota, 15 maja o 22:00 – odcinek 3
 
Film dokumentalny, poświęcony rywalizacji dwóch wielkich wywiadów – brytyjskiego i rosyjskiego – od końca XIX wieku do lat 90-tych XX wieku. Dzięki tajnym dokumentom KGB Discovery Historia pokaże nieznane dotąd fakty, odsłoni kulisy gry wywiadowczej. Dlaczego 1988 roku, człowiek uhonorowany wieloma odznaczeniami wojskowymi, miał tak skromny pochówek? Jak zmieniły się relacje pomiędzy wywiadami po XX zjeździe Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego?

Szpiegowskie porachunki: ZSRR-Niemcy (ANG. Spy Duel: Udssr- Germany)
Sobota,22 maja o 22:00 – odcinek 1
Sobota, 29 maja o 22:00 – odcinek 2
Sobota, 5 czerwca o 22:00 – odcinek 3

Trzyodcinkowa seria “Szpiegowskie porachunki: ZSRR-Niemcy” poświęcona jest relacjom pomiędzy dwoma wielkimi służbami wywiadowczymi, które w XX wieku zmieniały się wielokrotnie: od kooperacji, przez wzajemne tolerowanie się do całkowitej wrogości. Podczas II wojny światowej działania wywiadu radzieckiego były niezauważalne, ale miały ogromny wpływ na zwycięstwa Rosjan na froncie. Po zwycięstwie nad faszystowskimi Niemcami wywiad radziecki nadal miał wiele pracy w podzielonych na strefy Niemczech.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...