reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Teheran ‘43” w Discovery Historia

dodano: 2010-09-06 11:56 | aktualizacja: 2010-09-06 16:11
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN Rok 1943. Europa jest już zmęczona przedłużającą się wojną. Zniszczenia wojenne i napór wojsk niemieckich na zachodnie tereny Związku Radzieckiego zmuszają Rosjan do zacieśnienia wojskowej współpracy z Anglikami i Amerykanami. 28 listopada 1943 roku w Teheranie przy jednym stole spotkali się przedstawiciele trzech mocarstw, tzw. Wielka Trójka: Franklin Delano Roosvelt, Winston Churchill i Józef Stalin. To właśnie podczas tego spotkania ustalono plan działań, mających na celu powstrzymanie hitlerowskiej inwazji. O kulisach obrad alianckich przywódców opowie dokument „Teheran ‘43” na kanale Discovery Historia.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Poznaj kulisy spotkania, które zmieniło losy świata!

"Teheran ‘43" (ang. Teheran ’43)
Premiera: sobota, 18 września, godz. 22.00
Emisja drugiego odcinka: sobota, 25 września, godz. 22.00

Spotkanie w Teheranie było najważniejszym spośród trzech konferencji, w jakich wzięli udział przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR w trakcie II wojny światowej. Zapadły na nim najważniejsze decyzje na temat utworzenia drugiego frontu oraz ustalenia granic powojennej Europy. O ile jednak idea spotkania wydawała się słuszna, tak jego skutki według niektórych historyków mogą wzbudzać wciąż wiele zastrzeżeń i pytań: czy można było to spotkanie rozegrać inaczej? A jeśli tak, to w jaki sposób? I czy z lepszym skutkiem?

Odparcie Niemców przez Rosjan spod Moskwy było wydarzeniem przełomowym w dotychczasowych starciach wojennych. Niepowstrzymani dotąd przez żadne wojska hitlerowcy ponieśli pod Moskwą pierwszą porażkę i musieli się wycofać na zachód. Był to sygnał, że zwycięski marsz Niemców został przerwany – zachęcił on do podjęcia działań mających diametralnie zmienić mapę świata i stosunków międzynarodowych. Z początku szorstka przyjaźń między przedstawicielami zachodnich państw a Stalinem szybko przerodziła się we współpracę, w której każdy z aliantów mógł sporo zyskać. Dla przywódcy ZSRR, dla którego miliony poległych rosyjskich żołnierzy były tylko statystyką, najważniejsze stało się ustalenie wschodniej strefy wpływów Związku Radzieckiego. Z kolei dla Anglików i Amerykanów priorytetowy był plan zorganizowania wojskowej akcji „Overlord” na zachodnich terenach okupowanej Francji. Jak się jednak okazało, dojście do porozumienia przy tak rozbieżnych interesach okazało się możliwe.

O tym, jak doszło do spotkania w ’43 roku, jakie działania podjęli alianci oraz jakie były ich skutki, opowie dwuczęściowy dokument „Teheran ‘43”, nakręcony z okazji 60. rocznicy historycznego spotkania Wielkiej Trójki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

549 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8610 Stealth DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8610 Stealth to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej...

129 zł Więcej...