reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Będzie cyfrowa TVP na Podbeskidziu?

dodano: 2011-01-11 12:09 | aktualizacja: 2011-01-11 13:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf. wł.

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Mieszkańcy Podbeskidzia, którzy z końcem roku zostali pozbawieni dostępu do cyfrowego przekazu kanałów Telewizji Polskiej w związku z zakończeniem testowych emisji w MPEG-2 z nadajnika RTCN Wisła/Skrzyczne, czynią starania o możliwość wznowienia emisji. Jednemu z użytkowników forum EmiTel udało się uzyskać stanowisko TVP w tej sprawie, z którego wynika, że sama Telewizja Polska jest także zainteresowana wznowieniem przekazu.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Poniżej cytujemy wspomniane stanowisko TVP:

Telewizja Polska, zdając sobie sprawę z sytuacji w jakiej znalazła się część mieszkańców Podbeskidzia, odbiorców naszych programów, podejmuje starania, aby rozwiązać ten problem, choćby w sposób doraźny, nim zostanie rozwiązany kompleksowo.

Prowadzimy obecnie rozmowy w sprawie możliwości uruchomienia testowej emisji multipleksu MUX3, z czasowym wykorzystaniem częstotliwości z multipleksu MUX1, na Suchej Górze, Górze Skrzyczne oraz w lubuskim w Jemiołowie i Wichowie. Gdyby udało się wprowadzić w życie ten zamysł, problemy z odbiorem programów TVP na m.in. Podbeskidziu zostałby doraźnie rozwiązane.

Jednakże bez przyjęcia docelowego rozwiązania dla MUX1 (co jest w gestii Rządu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i KRRiT) oraz ostatecznego wyłączenia emisji analogowej, będą to nadal tylko emisje testowe, tj. bez gwarancji ciągłości emisji.

Jeśli uda się wprowadzić w życie to tymczasowe rozwiązanie, ewentualne uruchomienie emisji testowej MUX3 z wymienionych wyżej obiektów może potrwać do trzech miesięcy.


Jak wiadomo aktualnie udało się uzyskać pozwolenie na emisje testowe wyłącznie z obiektu RTCN Rzeszów/Sucha Góra (UKE wydało decyzję 31 grudnia 2010, przekaz do tej pory nie wystartował). Zgodnie z opublikowanym stanowiskiem emisje mogłyby ruszyć najpóźniej w kwietniu, a w ramach przekazu emitowano by paczkę MUX3 z kanałami TVP w MPEG-4 (co oznacza dla niektórych odbiorców konieczność dostosowania sprzętu, bo dotychczas korzystano tam z systemu kompresji MPEG-2).

Jeden z czytelników SAT Kuriera, przesyłając redakcji zacytowane stanowisko TVP przekazał także prośbę o możliwe skrócenie czasu na wydanie niezbędnych pozwoleń i decyzji, aby przekaz mógł wystartować tak szybko jak to tylko możliwe. Na wyżej wymienionych obszarach, a zwłaszcza na Podbeskidziu dostęp do kanałów Telewizji Polskiej nie wszędzie jest zadowalający. Powstała luka, którą mógłby wypełnić przekaz cyfrowy gdyby nie (jak pisze czytelnik) nieudolne kierowanie procesem wdrożenia NTC przez urzędy Państwa Polskiego (z wyłączeniem UKE).

Czytelnik pisze dalej: Co ważne pozwoli to na przywrócenie zaufania odbiorców do roli telewizji publicznej w zakresie wdrażania całego procesu NTC, roli która do tej pory poprzez "zbieg" różnych decyzji mogła być przez odbiorców końcowych opacznie rozumiana - już najwyższy czas aby urzędy odpowiedzialne za wdrażanie NTC zaczęły wspierać publicznego nadawcę w tym procesie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...

'SAT Kurier' - 7-8/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2020

10 zł Więcej...
reklama