reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Polowanie na K-129” w Discovery Historia

dodano: 2011-02-22 10:09 | aktualizacja: 2011-02-22 11:00
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Discovery Historia

Discovery Historia Logo bez TVN W marcu Discovery Historia pokaże dokument „Polowanie na K-129”. W programie - oprócz wypowiedzi uczestników akcji - ujawnione zostaną dotąd niepublikowane zdjęcia z misji z 1974 roku. Zobaczymy również specjalnie przygotowane animacje komputerowe. W przejrzysty sposób przybliżą one problemy, z jakimi borykali się inżynierowie i nurkowie CIA w trakcie tej operacji. Premiera już 20 marca o godzinie 22.00.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Polowanie na K-129 (ang. Azorian the Raising of the K-129)
Premiera: niedziela, 20 marca, o godz. 22:00 na kanale Discovery Historia
Emisja drugiego odcinka: niedziela, 27 marca, o godz. 22:00

Zimna wojna i towarzyszący jej wyścig zbrojeń stanowią dziś ogromną kopalnię wiedzy na temat ówczesnej technologii wojskowej. ZSRR i USA podejmowały wówczas wiele prób mających na celu dotarcie do najściślej strzeżonych przez wrogie mocarstwo tajemnic. Przede wszystkim interesowano się szczegółami budowy najnowszych, najbardziej zaawansowanych broni. Jedną z takich akcji był ściśle tajny projekt CIA o kryptonimie „Azorian”. Miał on na celu podniesienie znajdującego się na głębokości 5000 metrów na dnie Pacyfiku radzieckiego okrętu podwodnego K-129.

Co sprawiło, że Amerykanie do wydobycia tego wraku zaangażowali tak gigantyczne środki finansowe i wykorzystali najnowsze technologie, jakimi wówczas dysponowali? Na pokładzie K-129 znajdowały się głowice atomowe, które w razie wybuchu oficjalnego konfliktu zbrojnego miały zostać wystrzelone w kierunku zachodniego wybrzeża USA. Jednak z nieznanych przyczyn w połowie marca 1968 roku okręt zatonął i opadł na dno w odległości 2500 km na południowy zachód od Hawajów. Rosjanie nie zdołali odnaleźć wraku. 6 lat później namierzyli go Amerykanie. Przy pomocy specjalnie skonstruowanego statku USS RV Glomar Explorer przystąpili do jego wydobycia. Podczas operacji wydobywania wraku obiekt pękł i na powierzchnię udało się wydobyć tylko jego część z ciałami sześciu członków załogi na pokładzie. Marynarzy pochowano ze wszystkimi należnymi im honorami.  

Mimo że już w 1975 roku o całej akcji informował „New York Times”, CIA wciąż uparcie milczało na jej temat. Co ciekawe, nawet po zakończeniu zimnej wojny CIA odmówiło potwierdzenia istnienia projektu „Azorian”. Dopiero niedawno odtajniono dokumenty, które spoczywały w archiwach wywiadu. Wynika z nich, że w ręce Amerykanów nie trafiły ani znajdujące się na pokładzie K-129 głowice jądrowe, ani zaawansowane urządzenia kryptograficzne.
    
Kulisy tej niezwykle trudnej i zarazem kosztownej operacji wywiadowczej będzie można poznać już 20 marca dzięki kanałowi Discovery Historia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

690 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...