reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Centrum kosmiczne Bajkonur spółką akcyjną?

dodano: 2011-04-20 12:13 | aktualizacja: 2011-05-26 12:45
autor: Anita Dąbek | źródło: rian

Kazkosmos Talgat Musabajew, szef kazachskiej agencji kosmicznej Kazkosmos, powiedział, że Kazachstan jest gotowy rozważyć rosyjską propozycję zamiany kosmodromu Bajkonur w spółkę akcyjną, z Rosją jako głównym udziałowcem. Bajkonur, pierwsze na świecie i największe centrum kosmiczne, którego Rosja używa obecnie dla wielu misji, znajduje się w Kazachstanie i jest dzierżawione przez Rosję aż do 2050 roku. Rosja planuje obniżyć udział swoich lotów kosmicznych z kosmodromu do 11 proc., gdy rozpocznie działalność na kosmodromie Wostocznyj w 2015 roku.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kosmodrom Wostocznyj w Rosji będzie początkowo wykorzystywany do wynoszenia bezzałogowych statków kosmicznych i satelitów. Załogowe statki kosmiczne będą wynoszone z tego centrum począwszy od 2018 roku.

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej, Roskosmos, Anatolij Perminow, zasugerował niedawno zamianę centrum kosmicznego w spółkę akcyjną, w której Rosja miałaby 70 proc. udziałów, jak tylko Wostocznyj będzie gotowy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...