reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej

dodano: 2011-06-03 12:21 | aktualizacja: 2011-06-03 13:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 5/2011 str. 37

NTC_popr_niebieskie_www.jpg W magazynie telewizji cyfrowej SAT Kurier - wydanie 5/2011 z maja br. napisaliśmy interesujący tekst o faktach i mitach na temat NTC. W Polsce przez lata narosło wiele mitów o naziemnej telewizji cyfrowej. Wszystko przez brak informacji w mediach, w telewizji publicznej i stacjach komercyjnych, które wolą informować o politykach, wypadkach i katastrofach. Chcemy to zmienić, aby widzowie nie bali się wejścia "cyfrówki" i wyłączenia analogu. Za kilka lat nikt o tym nie będzie pamiętał z jakimi trudnościami i jak długo wchodziła w Polsce cyfrowa telewizja DVB-T.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.Mit nr 1
Telewizja cyfrowa jest... droga

Naziemna telewizja cyfrowa nie jest droga dla jej odbiorcy, bo wymaga jedynie jednorazowego zakupu odbiornika DVB-T lub telewizora z wbudowanym tunerem - koniecznie MPEG-4. Dodatkowo, za DVB-T nie ma abonamentu, tak jak w przypadku platform satelitarnych czy sieci kablowych! Zamiast jednego kanału analogowego jest 7-8 kanałów cyfrowych i to w lepszej jakości obrazu i dźwięku. Tuner zewnętrzny DVB-T kosztuje od 100 zł do 249 zł z tendencją zniżkową. Można zatem spokojnie uznać nieprawdziwość stwierdzenia, że telewizja cyfrowa jest droga.

Mit nr 2
Telewizja cyfrowa kojarzy się z satelitą

Ponieważ cyfrowe kanały od lat były znane z odbioru drogą satelitarną, a mniej z telewizji kablowej czy naziemnej, to Polacy mają fałszywe mniemanie, że istnieje wyłącznie satelitarna telewizja cyfrowa i to z abonamentem. Wskutek  braku informacji o starcie NTC w mediach i natłoku promocji pay-tv w wojnie platform satelitarnych, widzowie nie bardzo kwapią się do zakupu tunerów DVB-T.

Mit nr 3
Telewizja cyfrowa wymaga dodatkowego dekodera i będzie kodowana


Na razie, naziemna telewizja cyfrowa w MPEG-4 w Polsce nie będzie kodowana (a więc nie będzie płatna - bzdura!). Jeśli kiedyś będzie miejsce (wolne kanały w paśmie naziemnym) na płatne pakiety DVB-T, to zostanie wybrany operator i system kodowania. Dopiero wtedy trzeba będzie się martwić, a raczej operator będzie się musiał martwić o to, jak przyciągnąć abonentów. Tuner DVB-T (nazywany też niesłusznie dekoderem) jest konieczny tylko wtedy, gdy nie ma się wbudowanego tunera w płaskim ekranie.

Mit nr 4
Telewizja cyfrowa zawodzi przy gorszej pogodzie - czarny obraz


NTC w MPEG-4 faktycznie może mieć problem z pogodą (czarny obraz). Podobnie jak satelitarna telewizja w kompresji, jest w pewnym sensie uzależniona od opadów (akurat naziemna w DVB-T dużo mniej niż satelitarna DVB-S/DVB-S2). Do tego, gdy będzie gęste pokrycie sygnałem multipleksów DVB-T z nadajników, to odbiór będzie możliwy nawet na kawałku kabla koncentrycznego. Wtedy o czarnym obrazie nie będzie mowy, nawet przy obfitych opadach śniegu, podczas gdy z satelity może być gorzej.

Mit nr 5
Do końca analogu daleko - poczekamy - zobaczymy


Przejście z analogowego do cyfrowego odbioru naziemnego jest nieuniknione - stanie się to w 2013 roku, choć w niektórych rejonach Polski szybciej. Nie ma na co czekać - tunery DVB-T potanieją, ale nie aż tyle, by czekać do samego końca, gdy nastąpi wyłączenie analogu, a na droższy odbiór płatnych kanałów z satelity lub kablówki pozwolą sobie bogatsi.


Mit nr 6
Trzeba dokupić drogi... cyfrowy telewizor


Naziemną telewizję cyfrową można oglądać na każdym telewizorze, choćby najstarszym Rubinie czy Jowiszu, pod warunkiem zakupu zewnętrznego tunera DVB-T, który można podłączyć po kablu Scart lub kablu antenowym - niekoniecznie tylko po HDMI. Nie ma jakichś cudownych telewizorów cyfrowych, a do tego na razie w DVB-T nie będzie kanałów HDTV. Owszem, są taniejące w oczach, zwykłe, płaskie ekrany (LCD, LED i plazmy), które na ogół już mają wbudowany tuner DVB-T/MPEG4. Staje się to standardem, i nie należy mieć obaw, że trzeba będzie jeszcze coś dokupić.

Mit nr 7
Oferta naziemnej cyfrówki jest uboga


Fakt, że oferta DVB-T w Polsce jest uboga, wręcz marniutka w porównaniu do setek kanałów cyfrowych z satelity lub kabla, nie mówiąc o Internecie. Pamiętać jednak należy, że to nic nie kosztuje, więc coś za coś. Do tego 8 kanałów w jednym mux pomnożone przez 2-3 multipleksy daje już 24 kanały, podczas gdy w analogu jest 3-6 kanałów. To taka tania alternatywa do drugiego pokoju czy sypialni. Oferta NTC będzie rozwijana w miarę czasu i wdrażania DVB-T w Polsce. Wiele kanałów będzie tworzonych z myślą o NTC (TV 6 czy TV Puls 2) - oferta się poprawi, bo sami nadawcy w końcu zrozumieją, że to przyszłość i musi być rywalizacja w tym segmencie.

Mit nr 8
Marny zasięg, specjalna antena i droga instalacja


Wieczne testy DVB-T, zmiany projektów i pomysłów, brak jednej solidnej koncepcji i „cyfryzatora Polski” zniechęciły polskich widzów. Do tego zasięg nadal jest marny - brak chęci przyspieszenia cyfryzacji. Polacy często uważają, że wymagane są specjalne, duże anteny naziemne, specjalne instalacje kablowe i trzymają się za kieszeń, bo nic o tym nie wiedzą. Gdy dotrze do nich, że to coś taniego, dobrego, a sąsiad lub rodzina będą mieli DVB-T w domu (pokażą, o co chodzi), to przestaną narzekać na zasięg, bo ten się poprawi. Potanieją tunery i anteny dla DVB-T (będą mniejsze, bo zasięg będzie lepszy). Koszty spadną przy zwiększonym zainteresowaniu. Mit sam zniknie wraz z rozwojem DVB-T w kraju, a za kilka lat wszyscy zapomną o tych problemach.

Mit nr 9
Analogowi nadawcy opóźniają naziemną tv cyfrową


To fakt, że nadawcy analogowi zrobili wszystko, by opóźnić wejście DVB-T. Wynikało to z tego, że wszyscy mieli własne platformy lub zyski z płatnej telewizji. Teraz już nie ma odwrotu od DVB-T, i nadawcy analogowi próbują utrzymać swój monopol na reklamy z segmentu naziemnego, nie zdając sobie chyba sprawy, że kanały tematyczne z ich własnych platform przejęły znaczną część reklamowego tortu. Segment DVB-T powinien być dla nich nowym polem zarobku, pod warunkiem objęcia badaniami oglądalności, niejako zastępując analogowy przekaz.

Mit nr 10
Telewizja cyfrowa to „przystawki” i „małe, czarne skrzynki”


Słownictwo stosowane przy okazji publikacji lub w programach telewizyjnych woła o pomstę do nieba - powstały jakieś dziwolągi, typu „przystawki” (tylko w Hiltonie!) lub „małe, czarne skrzyneczki” (zapewne tajemnicze?). Brak kampanii informacyjnej ze strony analogowych nadawców, KRRiT/UKE i rządu doprowadził do powstania takich mitów - czas to naprawić.

Tematowi cyfryzacji telewizji naziemnej poświęciliśmy wiele miejsca w drukowanym i internetowym wydaniu SAT Kuriera, w tym także pierwszą okładkę wydania 4/2011. Skoro nie ma prostej i szybkiej ścieżki dla cyfryzacji, to nie ma też pieniędzy na edukację o tym. Nam za 10 mitów o naziemnej telewizji cyfrowej kasy nie dadzą, medalu też nie! Mimo tego uznaliśmy, że warto informować o darmowym dostępie do coraz większej liczby kanałów NTC.

Dlatego zapraszamy kolejnych potencjalnych partnerów do podobnych kampanii promocyjnych i to niekoniecznie w naszym magazynie, ale także w radiu i telewizji. Prosimy o pisanie na adres redakcja[at]satkurier.pl.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Fuba ODE8610 Stealth DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8610 Stealth to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej...

129 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

29 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...