reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

24 lipca „HMS Ark Royal” w Discovery World

dodano: 2011-06-29 15:57 | aktualizacja: 2011-06-29 16:11
autor: Anita Dąbek | źródło: Discovery World

Discovery World Nie ma chyba przedmiotu (wyłączywszy rzecz jasna te nielegalne), którego nie można by obecnie wylicytować w internetowych serwisach aukcyjnych. Ale czy podczas przeglądania umieszczonych w nich tysięcy ofert można natknąć się na przykład na... okręt wojenny? Okazuje się, że… tak.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na początku 2011 roku na stronie aukcyjnej brytyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej pojawiło się bardzo nietypowe ogłoszenie. Wystawianym „przedmiotem” okazał się lotniskowiec HMS Ark Royal. Wśród możliwości wykorzystania „pływającej legendy”, jakie zasugerowano ewentualnemu nabywcy, znalazły się między innymi: pocięcie jednostki i sprzedaż jej elementów na złom, przekształcenie jej w kasyno, zatopienie okrętu i stworzenie z wraku bazy szkoleniowej dla nurków czy utworzenie z niego lądowiska dla śmigłowców. Propozycja ta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że ostateczny termin składania ofert kupna przesunięto z marca na lipiec bieżącego roku.

Lotniskowiec HMS Ark Royal był piątym w historii Królewskiej Marynarki Wojennej okrętem noszącym tę chlubną nazwę. Pod brytyjską banderą służył równo ćwierć wieku. Choć jednostka nie „załapała się” na wojnę o Falklandy, to brała udział między innymi w operacjach morskich podczas sojuszniczej interwencji na Bałkanach czy w trakcie inwazji na Irak w 2003 roku. Pod koniec 2010 roku szukający oszczędności budżetowych rząd Davida Camerona podjął decyzję o wycofaniu jej ze służby. Serial „HMS Ark Royal” jest zapisem ostatniej misji lotniskowca na Atlantyku, po której zakończeniu okręt przeszedł w stan spoczynku.

Już w pierwszym odcinku widzowie będą mieli okazję przekonać się, z jak nietypowymi zadaniami muszą radzić sobie marynarze. Wybuch islandzkiego wulkanu Eyjafjallajokull, który spowodował chaos komunikacyjny w Europie, stał się przyczynkiem dla organizacji jednej z takich misji. Załoga w 24 godziny musiała bowiem przekształcić lotniskowiec w prom pasażerski, mogący przewieźć 2 tysiące uwięzionych na kontynencie europejskim brytyjskich turystów. Czy udała im się ta sztuka?

Widzowie będą mieli ponadto niepowtarzalną okazję przyjrzeć się procesowi tankowania lotniskowca na pełnym morzu, ćwiczeniom strzeleckim, przeciwpożarowym oraz antyterrorystycznym. Dowiedzą się, jak wygląda poranna zaprawa marynarzy, ile kilogramów makaronu oraz mielonego mięsa potrzeba, aby ugotować obiad dla tysiąca członków załogi. Ci spragnieni wiedzy i ciekawostek usłyszą natomiast odpowiedź na pytania: ile piw dziennie może według regulaminu wypić brytyjski marynarz oraz do czego służyła na pokładzie HMS Ark Royal „skocznia narciarska”. Poznają także kulisy przygotowań do wizyty brytyjskiego premiera na pokładzie okrętu oraz do Międzynarodowego Przeglądu Floty, na którym gościem honorowym była Elżbieta II. Czy mimo piętrzących się problemów technicznych załodze udało się za każdym razem dopiąć wszystko na ostatni guzik?

Wielbiciele marynistyki i wojskowości znajdą ponadto w programie mnóstwo szczegółów technicznych dotyczących wyposażenia i uzbrojenia lotniskowca HMS Ark Royal. Natomiast ci, którzy niewiele wiedzą o marynarce wojennej, będą mieli okazję przekonać się, jak wygląda służba na morzu. Służba fascynująca, lecz zarazem niezwykle trudna.

HMS Ark Royal
(ang. HMS Ark Royal)
Premiera: niedziela, 24 lipca, o godz. 17.00 w kanale Discovery World
Emisja kolejnych odcinków: w niedziele, o godz. 17.00


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

720 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...