reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pytania o przejrzystość udzielania koncesji DVB-T

dodano: 2012-01-12 15:52 | aktualizacja: 2012-01-12 16:01
autor: Łukasz Knapik | źródło: HFPR

KRRiT Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) wystąpiła do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Jana Dworaka z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szczególne zastrzeżenia HFPC wzbudził brak upublicznienia transparentnych kryteriów wyboru nadawców w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT w kwietniu 2011 r., w którym odmówiono udzielenia koncesji nadawcom kanałów telewizyjnych, takich jak TV Trwam, Superstacja czy TVN Meteo.

HFPC zwraca uwagę, że KRRiT nie przedstawił szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych. Przykładowo, w przypadku TV Trwam, powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy. Jednocześnie koncesję przyznano kilku nadawcom oferującym zupełnie nowe kanały telewizyjne, których sytuacja wydaje się bardziej niepewna, niż istniejącej od 2003 r. TV Trwam. W opinii HFPC, kryterium finansowe stosowane przez KRRiT powinno być uzupełnione o szczegółowe parametry – np. wskazanie konkretnych gwarancji finansowych, jakie powinien przedstawić nadawca stający do procedury konkursowej. Parametry te powinny zostać podane do wiadomości publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu.

Zdaniem HFPC określenie jasnych kryteriów uzyskania i utrzymania wszelkiego rodzaju koncesji uprawniających do prowadzenia działalności nadawczej leży w interesie publicznym. Ma ono kluczowe znaczenie dla sprawowania kontroli społecznej nad podmiotami nadającymi sygnał telewizyjny w Polsce oraz działaniami samej KRRiT. Jest także bardzo ważne dla funkcjonowania rynku medialnego i pewności obrotu gospodarczego w sektorze mediów. W naszym stanowisku, zwróciliśmy ponadto uwagę na brak efektywnych mechanizmów rewizji decyzji koncesyjnej.

HFPC wskazała także na standardy międzynarodowe w zakresie regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji oraz na przestrzeganie zasad pluralizmu w mediach. Przypomnieliśmy, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi chronione na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wystąpienie zostało przygotowane w ramach prac programu Obserwatorium wolności mediów w Polsce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...