reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

TV Mobilna Cyfrowego Polsatu w oparciu o DVB-T

dodano: 2012-03-12 11:39 | aktualizacja: 2012-06-06 12:27
autor: Anita Dąbek | źródło: CP

TV Mobilna W drugim kwartale 2012 roku platforma satelitarna Cyfrowy Polsat wprowadzi nową usługę – „TV MOBILNA” – działającą w oparciu o technologię naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Telewizja mobilna Cyfrowego Polsatu będzie dostępna na najbardziej popularnych urządzeniach przenośnych, a także poprzez najnowszy dekoder DVB-T wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizyjna rozrywka w smartfonie i na tablecie

„TV MOBILNA” zapewni dostęp do 8 telewizyjnych i 12 radiowych kanałów płatnych w modelu abonamentowym, uwzględniającym subsydiowanie urządzeń. Odbiór kanałów na urządzeniach przenośnych będzie możliwy za pośrednictwem nowego odbiornika w ofercie Cyfrowego Polsatu – mobilnego dekodera M-T 5000 - podłączonego siecią Wi-Fi do urządzenia końcowego, np. smartfonu lub tabletu. Dodatkowo mobilny dekoder M-T 5000 pozwoli na odbiór wszystkich ogólnodostępnych stacji (FTA) nadawanych w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, w tym m.in. Polsat, TVN, Polsat Sport News, TV 4, TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVN 7 w standardowej rozdzielczości.

„TV MOBILNA” będzie dostępna na najpopularniejszych urządzeniach przenośnych: smartfonach, tabletach, laptopach oraz dekoderach. Na smartfony i tablety, a w kolejnym kroku także laptopy, dotrze ona dzięki „kieszonkowemu” odbiornikowi M-T 5000, który będzie współpracował m.in. z systemami operacyjnymi iOS i Android. Aby mieć możliwość odbierania kontentu telewizyjnego z wykorzystaniem mobilnego dekodera, użytkownik będzie musiał w pierwszym kroku zainstalować na swoim telefonie lub tablecie aplikację „TV MOBILNA”, którą będzie można bezpłatnie pobrać z Apple App Store albo Google Play (dawniej Android Market). Warunkiem koniecznym do odbioru telewizji będzie także znalezienie się w zasięgu usługi,  połączenie z odbiornikiem M-T 5000 za pośrednictwem Wi-Fi oraz opłacenie abonamentu. Producentem M-T 5000 oraz autorem dedykowanych do niego aplikacji „TV MOBILNA” jest firma Valups Corporations.

Usługi mobilne mają w Polsce duży potencjał wzrostu. Wystarczy spojrzeć na współczesną młodzież, jak chętnie korzysta z multimediów za pośrednictwem swoich urządzeń przenośnych. Rosnąca dostępność smartfonów i tabletów oraz coraz szybsze i bardziej niezawodne technologie bezprzewodowego dostępu do Internetu, jak na przykład LTE, będą miały istotny wpływ na rozwój tego segmentu rynku, a my chcemy brać w tym procesie aktywny udział – mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A.

Rosnący poziom konsumpcji video w sieciach internetowych będzie dużym wyzwaniem dla operatorów telefonii komórkowej i bezprzewodowych sieci dostępowych. Połączenie usług telewizji mobilnej nadawanych w systemie rozsiewczym DVB-T z bezprzewodowym dostępem do Internetu LTE pozwoli zoptymalizować transmisję w sieciach i oferować usługi video na żywo oraz "na żądanie – dodaje Dominik Libicki.

Usługi „TV MOBILNA” będą świadczone w technologii DVB-T w ramach multipleksu dedykowanego mobilnej naziemnej telewizji cyfrowej, na częstotliwościach posiadanych przez Info TV FM – spółkę zakupioną przez Cyfrowy Polsat w styczniu 2012 r. Do emisji programów wykorzystywana będzie infrastruktura spółki Info TV Operator, składająca się z sieci nadajników radiowych w 31 największych miastach w Polsce. Grupę docelową usługi stanowić będą klienci znajdujący się w zasięgu technicznym i jednocześnie posiadający urządzenie mobilne. Planowany zasięg multipleksu to blisko 5 mln gospodarstw domowych i około 15 mln osób. Płatne pakiety kanałów będą dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i hurtowych. Usługi hurtowe będą świadczone przez spółkę Info TV FM.

Dekoder DVB-T z „TV MOBILNĄ” i dostępem do ipla

Kolejnym urządzeniem dającym dostęp do usługi „TV MOBILNA” Cyfrowego Polsatu jest najnowszy model dekodera DVB-T wyprodukowanego w fabryce Cyfrowy Polsat Technology – T-HD 1000. Pozwala on na odbiór zarówno bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, jak i płatnych kanałów nadawanych w ramach usługi „TV MOBILNA” – w standardowej i wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo został on wyposażony w aplikację ipla. Użytkownik po podłączeniu dekodera do Internetu będzie mógł korzystać z bezpłatnych zasobów największego w Polsce serwisu online video.

Ipla zapewnia dostęp do kanałów linearnych, transmisje na żywo z najpopularniejszych wydarzeń - także w jakości HD - oraz ogromną ilość treści telewizyjnych na życzenie, takich jak seriale, programy telewizyjne i relacje sportowe. W ofercie ipla znajdują się programy znane z ponad dwudziestu stacji TV w tym: Polsat, TVP1, TVP2, TV4, TV Puls, Polsat News, TV Biznes, Superstacja, Polsat Cafe, WeddingTV, Cartoon Network, MTV, Polsat Play, 4FunTV, Comedy Central, Nickelodeon, Rebel:TV, Polsat Sport, Polsat Sport Extra.

T-HD 1000 to model dekodera opracowany także z myślą o podróżowaniu, turystach i osobach spędzających wolny czas poza domem. Dzięki możliwości podłączenia go do typowego gniazdka samochodowego 12 V (czyli z akumulatora), które jest powszechne również w przyczepach kempingowych, najnowszy odbiornik wyprodukowany przez Cyfrowy Polsat Technology umożliwi odbiór telewizji w trakcie jazdy (po podłączeniu do przenośnych odbiorników TV) i dodatkowo może być interesującym rozwiązaniem dla osób, które nawet podczas wypoczynku nie będą chciały rozstać się z ulubionymi programami telewizyjnymi.

Specyfikacja techniczna M-T 5000:Standard transmisji
DVB-T
Pasma
VHF (175–230 MHz)
UHF (470–790 MHz)
Antena
Antena prętowa, dł. całkowita 15 cm
Moduł Wi-Fi
Standardy IEEE 802.11b/g
Antena wewnętrzna
Port
Port USB typu mini B (do ładowania urządzenia)
Bateria
Wymienna bateria litowo-jonowa
1050 mAh 3,7 V
Napięcie wejściowe
5 V, prąd stały (doprowadzany za pomocą kabla do ładowania)
Zużycie mocy
Praca mniej niż 1,2 W
Wyłączone mniej niż 10 mW
Prąd ładowania/Czas ładowania     
5 V / 500 mA prąd stały; ok. 180 min
Temperatura pracy urządzenia     
0–35°C
Wymiary                
52 x 92 x 12 mm (szer./wys./gł.) (bez wystających części, gdy antena nie jest wysunięta)
Masa                     
Ok. 70 g (bez elementów dodatkowych)
Wymagania systemowe    
Apple (iOS 4.3 lub nowszy)        
 • iPhone 4S, iPhone 4
 • iPad 2, iPad
Telefony z systemem Android (Android OS 2.3 lub nowszy)
 • Samsung Galaxy
 • Samsung Galaxy S2
 • Samsung Galaxy Nexus
 • Samsung Galaxy Note    
 • Sony Xperia HD
 • Sony Xperia Arc
 • HTC Sensation
 • HTC Sensation XL
 • HTC EVO 4G+
 • LG Swift 3D
Tablety z systemem Android (Android OS 3.1 lub nowszy)
 • Samsung Galaxy Tab 7
 • Samsung Galaxy Tab 8.9
 • Samsung Galaxy Tab 10.1
 • Motorola Xoom MZ601
 • Toshiba Thrive
 • LG V900 Swift Tab
 • Acer iConia A500
 • Sony Tablet S

Specyfikacja techniczna dekodera T-HD 1000:Standard transmisji
DVB-T
Anteny
Dwa wejścia antenowe ANT1, ANT2 do podłączenia anteny pokojowej lub zewnętrznej:
Pasma: VHF (174…230 MHz), UHF (470…870 MHz)
Poziom sygnału: -83dBm … -10dBm dla sygnału 64QAM, 3/4CR, 1/8GI
Złącza IEC 60169-2
Antena zintegrowana:
Pasmo: UHF 470…870 MHz
Minimalny poziom natężenia pola: 75 dBμV/m
Video
H.264/MPEG-4 AVC (Part 10 High Profile L4.0), MPEG-2 (ISO/IEC 13818-2 [email protected])
Rozdzielczość 1080i, 720p, 576p
Konwersja SD do HD
Audio
Kodowanie: ISO/IEC 1172-3 MPEG-1 warstwa I & II
Dolby Digital Plus, Dolby Digital
Tryb audio: stereo, mono
Interfejsy zewnętrzne
Wyjście HDMI z HDCP, 1080i/720p/576p
Wyjście SCART: rozdzielczość SD (720x576), PAL
LAN (Ethernet): 10/100 Base-T/TX, Auto-MDIX, złącze RJ-45
Dwa porty USB 2.0 typu host, 480 Mbit/s, złącza typu USB-A, prąd wyjściowy 500+900 mA
Zasilanie
Z napięcia stałego +12 V/2 A lub z napięcia przemiennego 230 V~ poprzez adapter sieciowy
Pobór mocy dekodera w trybie czuwania: maks. 0,3 W
Gabaryty
Wymiary obudowy (szerokość x głębokość x wysokość): 195 mm x 135 mm x 30 mm
Możliwość użytkowania w pozycji poziomej lub pionowej po ustawieniu w podstawce
Masa dekodera: 0,4 kg
Warunki eksploatacji
Warunki pracy: +10 do +35°C, wewnątrz pomieszczeń
Warunki przechowywania: -20 do +50°C

Aktualizacja

Z konferencji prasowej: W Warszawie będzie 5 stacji bazowych mobilnej TV. Kilka podmiotów, poza Polkomtelem, jest zainteresowanych ofertą TV Mobilna, ale na razie brak umów.

Sieć nadawcza INFO-TV-FM:Aktualizacja

Ekskluzywne zdjęcia wykonane przez redakcję magazynu SAT Kurier:Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV Mobilna


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...