reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP1 HD - MUX1 i TVP2 HD - MUX3: jakie problemy?

dodano: 2012-05-28 15:47 | aktualizacja: 2012-06-01 16:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: inf. wł.

TVP1 HD TVP 1 HD Jedynka HD Sygnał TVP1 HD z multipleksu 1 (MUX1) ruszył już 31 maja 2012 roku, czyli o jeden dzień wcześniej niż planowano. Sygnał TVP2 HD w multipleksie 3 (MUX3) wystartuje według pierwotnych planów w dniu 1 czerwca 2012 roku. To trochę późno tym bardziej, że 8 czerwca pierwszy mecz EURO 2012, a widzowie korzystający z różnych tunerów DVB-T HD mogą mieć wiele problemów. Aktualizacja: sygnał TVP2 HD pojawił się w MUX3 po północy z 31 maja na 1 czerwca.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W multipleksie 1 TVP1 HD zastąpił TVP1 w wersji SD. Żaden kanał nie został wyłączony. TVP bazuje na fakcie, iż posiada teoretycznie cztery miejsca w MUX1, a wykorzystuje trzy (łącznie niecałe 11,77 Mbit/s). Pojemność została stosownie rozdzielona z priorytetem dla kanału HD.

Parametry techniczne:
ID: TVP1 HD
SID: 1
Rozdzielczość obrazu: 1920x1080 (1080i)
Przepływność obrazu: 3,91 - 6,35 Mbit/s (zmienna, ale nie przekraczająca tego zakresu)
Jakość dźwięku: 160 kbit/s stereo, 256 kbit/s stereo, audiodeskrypcja 96 kbit/s E-AC3

W multipleksie 3 TVP2 HD zamienił TVP2 w SD. Dodatkowo wyłączona zostanie kopia TVP INFO - nadawana będzie tylko jedna wersja. Reszta kanałów będzie transmitowana bez zmian. Z uwagi na możliwość dysponowania pojemnością w całości (MUX 3 w całości wykorzystuje TVP), jakość techniczna przekazu TVP2 HD w DVB-T będzie momentami nieco lepsza niż TVP1 HD (wyższa maksymalna przepływność obrazu).

Parametry techniczne:
ID: TVP2 HD
SID: 2
Rozdzielczość obrazu: 1920x1080 (1080i)
Przepływność obrazu: 3,91 - 9,77 Mbit/s (zmienna, ale nie przekraczająca tego zakresu)
Jakość dźwięku: 160 kbit/s MPEG stereo, 256 kbit/s E-AC3, audiodeskrypcja 96 kbit/s E-AC3

Operatorzy satelitarni i sieci kablowe, jeśli mają dostęp do transmisji światłowodem od TVP, otrzymają tą drogą przekaz o stałej jakości 12 Mbit/s (obraz + dźwięk + dodatki - łącznie) i w jaki sposób będą go retransmitować - zależy już tylko od nich i dostępności wolnych pojemności (można spodziewać się, że na satelicie w ramach platform jakość nie będzie aż tak wysoka z uwagi na skromne możliwości wysupłania pojemności).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w multipleksach zostają TVP1 i TVP2 w wersji SD, naprzemiennie. Jest to związane z faktem, iż pokrycie techniczne MUX 3 obejmuje obecnie tylko 45% obszaru Polski. Wyłączenie TVP2 w wersji SD z MUX 1 mogłoby doprowadzić do braku dostępności kanału z DVB-T w ponad połowie kraju, a jednocześnie nie jest możliwe umieszczenie jednocześnie obydwu kanałów w HD w MUX 1. W wyniku koniecznego kompromisu TVP1 HD trafia do MUX 1, a TVP2 HD do MUX 3.

Pragniemy przy okazji uczulić czytelników na możliwe problemy po uruchomieniu transmisji TVP1 HD i TVP2 HD.

1) Zdublowane kanały

Kanały zamienią odpowiedniki w wersji SD, bez zmian pozostaną wartości SID i LCN. Oznacza to, że pod SID 1 i LCN 1 w MUX1 znajdzie się TVP1 HD, a w MUX3 TVP1 w SD. Do tej pory widzowie mogli nie zwrócić na to uwagi, ponieważ przy wyszukiwaniu nawet gdy w odbiorniku funkcja LCN była włączona, to na jedną pozycję w pamięci odbiornika trafiały dwa te same kanały. Teraz kanały będą różne. Zwiększyło się także pokrycie MUX1, co może spowodować, że dodatkowo wyszukamy te same kanały z różnych lokalizacji, nie z każdej sygnał będzie wystarczająco silny do stabilnego, całodobowego odbioru. Zalecane jest przeszukiwanie ręczne tylko tych kanałów, których odbiór jest pewny w danej lokalizacji oraz przenoszenie zbędnych dubli na dalsze pozycje, aby nie mylić serwisów.

2) Dostęp do dźwięku o wysokiej jakości

Emisja dźwięku dla TVP1 HD i TVP2 HD zostanie zachowana dla kompatybilności w MPEG, ale tylko z jakością 160 kbit/s. Jeśli widzowie będą zainteresowani dostępem do fonii lepszej jakości - muszą posiadać odbiornik wspierający dźwięk E-AC3 (DD+).

3) Brak obrazu

Kanały TVP1 HD i TVP2 HD podmienią swoje odpowiedniki w SD. Teoretycznie odbiorniki powinny poradzić sobie z tym bez konieczności ponownego wyszukiwania, ale w pewnych przypadkach może się to nie udać. Jeśli po wprowadzonej zmianie zabraknie obrazu (lub dźwięku), zalecane jest wykasowanie kanału i ponowne przeszukanie multipleksu.

Jeśli to nie pomoże, to pozostaje upewnić się, czy zakupiony odbiornik lub TV wspierają odbiór kanałów HD. Jeśli odbiornik HD nie wspiera, to nie przeskaluje obrazu do SD, tylko nie wyświetli nic.

W sprzedaży są od dość dawna urządzenia odbierające HD, ale na rynku, szczególnie w ostatnim okresie, można było spotkać modele odbierające MPEG-4, ale bez wysokiej rozdzielczości, w zaniżonych cenach. Takie modele nie są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 18 grudnia 2009 roku w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych.

Obraz nie pojawi się także u osób korzystających z modułów CAM transkodujących MPEG-4 do MPEG-2 dla TV/odbiorników MPEG-2. Te moduły nie obsługują rozdzielczości HD (i nie istnieją żadne inne, które HD by obsługiwały).

Zrzuty ekranu TVP1 HD nadesłane przez Pana Pawła Sieńko:
Aktualizacja

W „Teleexpressie” o godz. 17:00 Juliusz Braun, prezes TVP, oficjalnie uruchomił przekaz kanału TVP1 HD, tzn. włączył oryginalne logo kanału, zamiast wyświetlanego do tej pory napisu „TVP1 HD TEST”.Aktualizacja

Po północy z 31 maja na 1 czerwca w ramach MUX3 pojawił się przekaz TVP2 HD, zastąpił wersję SD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO SE V.2 (wersja single)

SOLO SE - Version 2 znanego tunera Solo SE firmy...

590 zł Więcej...
reklama