reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Styczeń z TVP Kultura: miniprzeglądy filmowe

dodano: 2012-12-13 12:43 | aktualizacja: 2012-12-13 12:50
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

TVP Kultura W styczniu TVP Kultura poleca miniprzeglądy filmowe: co środę wieczorem zaprasza na pasmo Panorama kina polskiego, w którym zaprezentuje najciekawsze wybrane polskie produkcje ostatnich lat, wśród nich „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Matkę Teresę od kotów” Pawła Sali, „Co słonko widziało?” Michała Rosy (premiera w TVP Kultura), „Wojnę polsko-ruską” Xaverego Żuławskiego oraz „Cztery noce z Anną” Jerzego Skolimowskiego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po nim zaprezentuje przegląd najlepszych filmów dokumentalnych Ewy Borzęckiej, reżyserki specjalizującej się w kontrowersyjnych tematach społecznych. W ramach przeglądu pokazane zostaną filmy: „Trzynastka”, „Arizona”, „Oni”, „Pekin Złota 83” oraz „Damsko-męskie sprawy”.

Nowym pasmem filmowym TVP Kultura w styczniu będzie Kino femina. W każdy wtorek wieczorem, po Teatrze Telewizji, emitowane będą filmy, których głównymi bohaterkami są kobiety. W styczniu znajdą się wśród nich „Rysa” Michała Rosy z nagrodzoną Orłem rolą Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego, w którym zobaczymy Krystynę Jandę, „Jak narkotyk” Barbary Sass z Magdaleną Cielecką oraz „Faustynę” Jerzego Łukaszewicza ze znakomitą kreacją Doroty Segdy.

TVP Kultura poleca także sobotni Dokument tygodnia, którym w styczniu będzie czteroczęściowy film Dariusza Jabłońskiego „Gry wojenne”. Jego bohaterem jest pułkownik Ryszard Kukliński, który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego – jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej historii Polski.

Premiery filmowe w styczniu w TVP Kultura to m.in. „Fish Tank” w reż. Andrei Arnold - przejmująca opowieść o dorastaniu i walce o swoje marzenia; „Niejedzenie” Konrada Szołajskiego poświęcony kontrowersyjnym praktykom żywieniowym ludzi, którzy jak twierdzą pobierają energię z otoczenia, „Miasto Romów” Frédérica Castaignede - o jednym z największych romskich gett w Europie, „Maja Plisiecka - bogini tańca” - poświęcony znakomitej baletnicy i choreografce, „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” Cristiana Mungiu - uhonorowany Złotą Palmą na festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodą Filmową znakomity dramat obyczajowo-społeczny; oscarowi „Fałszerze” Stefana Ruzowitzky'ego o jednym z największych przekrętów finansowych wszech czasów oraz „Babel” Alejandor Gonzaleza Inarritu z gwiazdorską obsadą, m.in. z Cate Blanchett i Bradem Pittem. W Nowy Rok TVP Kultura zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Będzie głośno” Davida Guggenheima, o spotkaniu wirtuozów gitary elektrycznej: Jimmy’ego Page’a, Jacka White’a i The Edge’a. Zaprasza także na premierowe odcinki drugiego sezonu serialu „Mad Men”.

2013 rok został uchwalony Rokiem Witolda Lutosławskiego. Jego obchody rozpoczną się w TVP Kultura 25 stycznia, w dniu setnych urodzin Lutosławskiego specjalnym studiem poświęconym życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku. TVP Kultura poleca także inne propozycje muzyczne - powtórki cyklu 22 opery Mozarta w nocy w dni powszednie, rejestracje koncertów z Rawy Blues 2012 oraz znakomity serial dokumentalny „London Calling - Nieopowiedziana histori brytyjskiego popu”.

Teatralnie TVP Kultura zaprasza natomiast na miniprzegląd przedstawień w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Znajdą się wśród nich: klasyczny i jeden z najzabawniejszych Teatrów Senascji Kobra – „Alicja prowadzi śledztwo” z Ireną Kwiatkowską, Wiesławem Gołasem i Edwardem Dziewońskim w rolach głównych, „Las” z Zofią Jaroszewską, Janem Kobuszewskim, Januszem Gajosem i Boguszem Bilewskim oraz „Firma” z Ewą Wiśniewską i Leonardem Pietraszakiem.

Do emitowanego od początku istnienia TVP Kultura pasma Niedziela z... w styczniu udało się zaprosić: Irenę Santor, Małgorzatę Kożuchowską oraz Michała Urbaniaka. W ostatni weekend stycznia przypomniana zostanie natomiast Niedziela ze znakomitym polskim tenorem lirycznym - Piotrem Beczałą.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama