reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

30% unijne cło na chińskie panele PV?

dodano: 2013-05-07 10:41 | aktualizacja: 2013-05-14 16:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: PV / Reuters

Panel słoneczny Komisarz ds. handlu w Komisji Europejskiej, Karel De Gucht, zaproponował Komisji Europejskiej wprowadzenie ceł antydumpingowych na chińską fotowoltaikę. Opłaty mogą wynosić 30 proc. lub więcej i mogą formalnie wejść w życie już od 6 czerwca 2013 roku. Ma to dotyczyć okresu maksymalnie 5 lat. Alliance for Affordable Solar Energy (AFASE) ostrzega przed poważnymi skutkami na rynku PV w Unii Europejskiej i możliwości utraty wielu miejsc pracy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Import chińskiej fotowoltaiki wzrósł czterokrotnie w latach 2009-2011 przewyższając światowe zapotrzebowanie - donosi Reuters.

Decyzja pozostawia jednak otwarte drzwi dla negocjacji Brukseli z Pekinem do grudnia i uniknięcia opłat, które mogą być nałożone na okres do 5 lat. Są tacy w europejskim sektorze fotowoltaicznym, którzy są przeciwko nakładaniu nowych środków. AFASE, zrzeszające 469 firm związanych z fotowoltaiką, twierdzi, że „nałożenie tymczasowych ceł byłoby sprzeczne z interesami Unii Europejskiej”. I dodaje: - Cła natychmiast położą kres większości projektów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej i spowodują poważne szkody, których nie naprawią nawet żadne negocjacje.

Wśród najbardziej znanych członków AFASE są: chińscy giganci Yingli Solar, Trina Solar i Canadian Solar oraz Centrotherm Photovoltaics AG, SunEdison, Solartec, Gehrlicher Solar AG, Juwi Solar GmbH, Martifer Solar, Reno Solar GmbH i Solen AG.

Według oświadczenia AFASE, Unia Europejska planuje nałożyć karne cła w wysokości do 50 proc. Nałożenie karnych taryf może doprowadzić do masowych zwolnień z pracy, twierdzi organizacja. Cła na poziomie 60 proc. będą kosztować gospodarkę europejską do 242.000 miejsc pracy i 27 mld euro w ciągu najbliższych 3 lat - według badania przeprowadzonego przez instytut badawczy Prognos.

Komisja Europejska musi określić przed 6 czerwca, czy tymczasowe cło antydumpingowe powinno być stosowane do produktów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego. Ostateczna decyzja nie zostanie podjęta do końca roku. Jednakże, jeśli ostateczne cła będą stosowane, Światowa Organizacja Handlu (WTO) może opóźnić ich wejście w życie do 5 marca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...