reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Chiński odwet za cła na panele słoneczne?

dodano: 2013-06-05 13:16 | aktualizacja: 2013-06-05 16:00
autor: Anita Dąbek | źródło: pv-tech.org

Chiny Chiny rozpoczęły antydumpingowe dochodzenie importowanego z Europy wina, po wczorajszym ogłoszeniu wstępnych ceł na import chińskiej fotowoltaiki do Europy (więcej tutaj). Dochodzenie będzie dotyczyło w szczególności Francji, Włoch i Hiszpanii - krajów, które głosowały za poparciem ceł na produkty solarne z Chin. Spekuluje się, że w ten sposób Chiny podjęły odwet wobec poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według chińskich danych celnych, w 2012 roku Chiny zaimportowały 430 mln litrów wina, z czego ponad dwie trzecie pochodziły z Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że we wtorek, 4 czerwca 2013 roku Komisja Europejska nałożyła 11,8% cła na chiński import paneli słonecznych. Po dwóch miesiącach cła wzrosną do 47,6%, w celu umożliwienia „naszym rynkom płynnego przejścia w celu dostosowania się”, powiedział unijny komisarz ds. handlu, Karel De Guchtt. - To jest jednorazowa oferta dla strony chińskiej, dotycząca bardzo wyraźnej zachęty do negocjacji - powiedział.

Rzecznik Chińskiego Ministerstwa Handlu (MOFCOM), Shen Danyang, powiedział dla PV-Tech, że niskie cła pokazały szczerość Unii Europejskiej w próbach rozwiązania tego problemu poprzez dialog. Jednak, mimo tych zapewnień, Chiny rozpoczęły podobne działania wobec wina importowanego do Chin z Unii Europejskiej.

Urzędnik z Biurze Sprawiedliwego Handlu w Chinach, powiedział: - Stosowanie przez Chiny działań naprawczych było ostrożne. Zwracamy uwagę, że w ostatnich latach import wina z Unii Europejskiej ma szybsze tempo wzrostu niż krajowy przemysł winiarski.

Danyang powiedział, że Chiny nadal uważają, że cła na panele słoneczne są „niesprawiedliwe” i wyraziły sprzeciw wobec nich. Rzecznik podkreślił, że Chiny przywiązują dużą wagę do strategicznego partnerstwa UE-Chiny. - Stosunki gospodarcze i handlowe są ważnym fundamentem dla stosunków UE-Chiny i Chińczycy nie chcą, by tarcia w przemyśle fotowoltaicznym wpłynęły na ogólną sytuację stosunków UE-Chiny.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Dotacje i finanse


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...