reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

dodano: 2013-07-30 10:19 | aktualizacja: 2013-07-30 10:26
autor: Anita Dąbek | źródło: Polskie Radio

Polskie Radio 1 sierpnia 2013 roku przypada 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone jednemu z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Radiowej Jedynce informacje o obchodach i wydarzeniach związanych z rocznicą, w tym organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem Polskiego Radia, pojawiać się będą na bieżąco.

30 lipca o godz. 8.15 gościem „Sygnałów dnia” będzie dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, a następnego dnia o tej samej porze – generał Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

31 lipca w „Popołudniu z Jedynką” (godz. 15.00-18.00) nadana zostanie relacja ze spotkania Powstańców Warszawskich z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim i prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz w Parku Wolności. Wieczorem, o godz. 20.14, w audycji „Moje książki” gościć będzie Barbara Wachowicz, pisarka, która od lat dokumentuje dzieje Powstania i jego uczestników, a także przybliża je młodym ludziom.

1 sierpnia przez cały dzień tradycyjnie będzie prezentowana wyłącznie polska muzyka. Już o godz. 3.05 w cyklu „Słodkie Radio Retro” Danuta Żelechowska i Jan Zagozda przypomną m.in. utwory autorstwa podchorążego Józefa Andrzeja Szczepańskiego ps. „Parasol”, który napisał najsłynniejsze piosenki powstańcze. Tuż po godz. 12.00 w audycji „Z kraju i ze świata” fotograf Wojciech Wieteska opowie o projekcie „Portret Powstańców Warszawskich”, w ramach którego powstaną zdjęcia żyjących uczestników Powstania. W „Muzycznej Jedynce”, w godz. 13.00-15.00, będzie można wysłuchać fragmentów koncertu Lao Che oraz Zakazanych Piosenek. Punktualnie o godz. 17.00 zabrzmi sygnał przypominający o Godzinie „W”, a w „Popołudniu z Jedynką” pojawią się relacje z obchodów pod Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oraz z Przystanku Woodstock, którego uczestnicy również oddadzą hołd Powstańcom. Późnym wieczorem, o godz. 23.10, w „Naukowym zawrocie głowy” Artur Wolski przybliży kulisy decyzji o wybuchu Powstania Warszawskiego.
2 sierpnia o godz. 4.05 we „Wspomnieniach pisanych dźwiękiem” Danuta Żelechowska i Jan Zagozda przypomną sylwetkę Olgierda Straszyńskiego, w latach 1939-1945 dyrygenta Tajnej Orkiestry Polskiego Radia, konspiracyjnej komórki kierowanej przez Edmunda Rudnickiego, związanego z radiostacją Błyskawica. O ważnych powstańczych epizodach z życia artysty opowie Wanda Straszyńska, jego żona. W dalszej części audycji autorzy zaprezentują kolejne powstańcze piosenki, m.in. w wykonaniu Mieczysława Fogga.

1 sierpnia oprawa muzyczna na antenie radiowej Dwójki będzie dostosowana do rocznicy: zabrzmi więcej niż zwykle muzyki polskiej, bardziej stonowanej. W „Notatniku Dwójki” o godz. 15.30 zostanie przypomniany reportaż Krystyny Melion „Zwyczajni, prości, nieogromni” z 2002 r. – o swojej powstańczej drodze opowiedzieli w nim żołnierze batalionu „Zośka”: Barbara Chylińska ps. „Bogna”, Zygmunt Kujawski ps. „Grom”, Stanisław Krupa ps. „Nita”. Autorka wykorzystała nagrania rozmów, które przeprowadziła przed rokiem 1976. O godz. 17.00 w Programie 2 zabrzmi syrena przypominająca o momencie wybuchu Powstania. O godz. 18.00 w „Sezonie na Dwójkę” Hanna Maria Giza zaprosi na audycję „Pokonać strach. Kto się bał – ten ginął. Wspomnienia z Powstania”, zawierającą rozmowy z Powstańcami: dr Haliną Jędrzejewską ps. „Sławka” (batalion „Miotła”, zgrupowanie „Radosław”), Marią Stypułkowską-Chojecką ps. "Kama", prof. Tytusem Karlikowskim ps. „Wąż” (batalion „Zośka”, kompania „Rudy”), Zbigniewem Galperynem ps. „Antek” (batalion „Chrobry I”), Wojciechem Militzem ps. „Bystry” (pułk „Baszta”). Natomiast wieczorem, o godz. 22.00, nadany zostanie program „Poeci pokolenia Kolumbów odczytani na nowo”. Dorota Gacek zaprosiła do studia Tomasza Burka, Karolinę Cichą, Hannę Zofię Etemadi, Dariusza Gawina oraz Łukasza Orbitowskiego – autora głośnej ostatnio książki „Widma”. W piątkowy wieczór, 2 sierpnia o godz. 22.15, Program 2 nada słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej „Szpital Dobrej Woli”, na motywach książki raportów lekarza dyżurnego Szpitala Wolskiego, dr. Zbigniewa Woźniewskiego. Miejsce nazwano Szpitalem Dobrej Woli, przez pewien czas stanowiło bowiem schronienie nie tylko dla uczestników Powstania, ale i dla mieszkańców okolicznych domów. Nic jednak nie mogło zapobiec masakrze. W sierpniu 1944 r. z rąk hitlerowców zginęło na Woli około 40 tys. osób, w tym wielu lekarzy, pielęgniarek i pacjentów.

Kolejne słuchowisko poświęcone Powstaniu pojawi się na antenie radiowej Dwójki w niedzielę, 4 sierpnia o godz. 18.00. Będzie to „Moje zakazane podwórze” Krzysztofa Choińskiego, w reż. Waldemara Modestowicza i opracowaniu muzycznym Małgorzaty Małaszko. Akcja sztuki toczy się na podwórku warszawskiej kamienicy, odwiedzanym przez duchy ludzi, którzy ją kiedyś zamieszkiwali. Zjawy opowiadają współczesnym mieszkańcom  powstańcze historie. Wystąpili m.in.: Marian Opania, Danuta Szaflarska, Wieńczysław Gliński.

W poniedziałkowym „Sezonie na Dwójkę”, 5 sierpnia o godz. 18.00, Anna Fuksiewicz zaprosi na spotkanie z filmowcami Janem Komasą, reżyserem „Miasta 44”, i Leszkiem Wosiewiczem, twórcą filmu „Był sobie dzieciak”, oraz krytykami. Ponadto będzie mowa o dokumencie „Powstanie Warszawskie”, produkowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Natomiast 7 sierpnia, również w „Sezonie na Dwójkę”,Bartosz Panek porozmawia o książce „Obłęd 44” Piotra Zychowicza oraz o tym, po co dekonstruować mit Powstania. Gośćmi audycji będą autor pracy oraz dr Łukasz Jasina.
 
Rocznicowe obchody Trójka rozpocznie 31 lipca audycją „Klub Trójki” (godz. 21.00). Gościem Dariusza Bugalskiego będzie Wanda Traczyk-Stawska ps. „Pączek”, która walczyła w powstaniu u boku „Montera”, czyli generała Antoniego Chruściela, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. We wspomnieniach łączniczki pojawi się największa w Europie nekropolia wojenna, założony 25 listopada 1945 r. na warszawskiej Woli, zapomniany Cmentarz Powstańców Warszawy, na którym spoczywa ponad 104 tysiące osób. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, Trójka zaprasza do wysłuchania specjalnych wydań audycji. Gościem „Salonu politycznego Trójki” o godz. 8.13 będzie Andrzej Kunert, historyk i publicysta, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. O godzinie 17.00 – „Godzinie W” – Program 3 przypomni moment rozpoczęcia Powstania dźwiękiem syreny oraz relacją reporterską z warszawskich Powązek. Tematem audycji „Biegam bo lubię” (po godz. 17.20) będzie natomiast Bieg Powstania Warszawskiego, który odbył się w Warszawie w sobotę, 27 lipca, pod patronatem Trójki. O godzinie 17.45 „Puls Trójki”, czyli Powstanie Warszawskie oczami historyków, ekspertów zajmujących się dziejami Rosji i Niemiec oraz reportaż „Obrączki z karabinowych łusek” (godz. 18.15). „Obrączki…” to opowieść Romy Leszczyńskiej o… miłości: na przekór trwającej wojnie, kulom świstającym nad głowami, głodowi i wszechobecnemu strachowi o własne życie, podczas Powstania Warszawskiego zawarto ponad 250 związków małżeńskich. Na zakończenie tego szczególnego dnia, o godzinie 21.00, Jerzy Sosnowski zaprasza na „Klub Trójki”, poświęcony tematyce powstańczej.

Codziennie od 29 lipca do 1 sierpnia w „Poranku OnLine” (godz. 6.00-9.00) pojawiać się będą materiały informacyjne na temat wydarzeń związanych z rocznicą, a także rozmowy z organizatorami „Biegu Powstania Warszawskiego”. W audycjach udział wezmą również lokalni patrioci oraz artyści hip-hopowi, którzy opowiedzą o swoim artystycznym zaangażowaniu w obchody – pretekstem stanie się m.in. koncert „Rewir Rap Jam w hołdzie Powstańcom Warszawskim”, który ma na celu zwiększenie świadomości historycznej wśród młodzieży. Również od poniedziałku do czwartku, w „Stacji kultura” (godz. 11.00-13.00) będzie można dowiedzieć się o szczegółach przeglądu filmów poświęconych Powstaniu, powstałych w latach 1957-2013 – w programie m.in. „Kanał” Andrzeja Wajdy oraz „Miasto 44” Jana Komasy.

1 sierpnia radiowa Czwórka przez cały dzień zaraz po wiadomościach nadawać będzie krótkie audycje z cyklu „Zakochani w Powstaniu” (w sumie 12 emisji od godz. 6.04 do 18.04, z wyłączeniem godz. 9.04). Patryk Kuniszewicz oraz Kasia Węsierska, Błażej Prośniewski i Karol Pawłowicki przedstawią historie miłosne z czasu walk: perypetie, rozstania, powroty, śluby i zaręczyny, które stały się udziałem wielu zakochanych Powstańców. Poszczególne odcinki zostaną wzbogacone fragmentami pochodzącymi z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. W „Czwórce do czwartej” (godz. 13.00-16.00) dziennikarze Programu 4 wspólnie z młodymi historykami i publicystami spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie – porozmawiają m.in. o mitach i kontrowersjach związanych z tamtymi wydarzeniami, jak w przeszłości zmieniała się oficjalna wiedza o Powstaniu i jakie nieporozumienia do dziś pokutują w naszym myśleniu o nim. Natomiast w „Czwartym wymiarze” (godz. 16.00-19.00) jednym z poruszanych tematów będzie mapping architektoniczny 3 D, czyli nowoczesna technika wykorzystana m.in. podczas poświęconego Powstańcom koncertu Lao Che w Parku Wolności. Gościem w studiu będzie poza tym fotograf, który zgromadził zdjęcia dawnej i współczesnej Warszawy – opowie on m.in. o sposobach odnawiania starych, zniszczonych fotografii oraz o wystawie w Fotoplastikonie Warszawskim pt. „Obiektyw powstańczy”, gdzie zebrano prace reporterów Biura Informacji i Propagandy AK z Powstania Warszawskiego.

Redakcja Polska zaprosi na spotkanie z twórcami eksperymentalnego spektaklu „Kamienne niebo zamiast gwiazd”, przygotowanego specjalnie na obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a także do wysłuchania reportażu z prac grupy poszukiwawczej działającej w Muzeum Powstania Warszawskiego – „Tropem powstańczych skrytek”. W audycji „Powstańcza rocznica łączy pokolenia” spotkają się uczestnicy Powstania Warszawskiego i młodzi warszawiacy, którzy porozmawiają o postrzeganiu przez nich bohaterstwa pokolenia ich dziadków. Na antenie pojawi się również prof. Norman Davis, który opowie o genezie i skutkach Powstania.

Redakcja Niemiecka nada specjalną audycję na temat udziału dzieci w Powstaniu Warszawskim, o którym opowie historyk Łukasz Modelski. Wysłuchać będzie można również rozmowy z 97-letnią Zofią Czechowską ps. „Alika”, która podczas Powstania była łączniczką.

Dziennikarze Redakcji Angielskiej zaproszą na reportaż dotyczący praskich kapliczek, które pamiętają czasy powstańcze. Ponadto gościem audycji będzie Andrzej Szpilman – syn Władysława Szpilmana, który opowie o życiu, muzyce i woli walki swojego ojca.

Redakcja Rosyjska w ramach magazynu „Cudzoziemcy w Polsce”, przygotowała materiał o udziale obcokrajowców w Powstaniu Warszawskim. Nadana zostanie również audycja dotycząca wystawy fotograficznej „Z kortów na barykady”, poświęcona polskim sportowcom, którzy uczestniczyli w walkach.

Redakcja Białoruska zachęca do wysłuchania dyskusji pt. „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” oraz relacji z uroczystości w Warszawie.

Redakcja Ukraińska będzie relacjonować główne obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w serwisach informacyjnych. Program „W zwierciadle historii” (premiera 4 sierpnia) zostanie poświęcony przebiegowi Powstania oraz jego skutkom. Natomiast audycja o tematyce społecznej „My, Wy, Oni” będzie dotyczyła miejsca Powstania Warszawskiego w polskiej tożsamości narodowej, a w „Kalejdoskopie Kulturalnym” przybliżone zostaną początki produkcji filmu Jana Komasy „Miasto 44”.

Na antenie internetowego PR 24 1 sierpnia w godz. 16.00-19.00 nadawane będą wspomnienia Powstańców. O najważniejszych dla nich wydarzeniach w ciągu 63 dni walki opowiedzą między innymi: Władysław Bartoszewski ps. „Teofil”, Edmund Baranowski ps. „Jur”, Zbigniew Ścibor-Rylski ps. „Motyl”, Marian Adamski ps. „Adaś”, Maria Stypułkowska-Chojecka ps. „Kama”, Eugeniusz Tyrajski ps. „Sęk”. Dziennikarze porozmawiają również z warszawskimi harcerzami opiekującymi się powstańczymi mogiłami.

Podobnie jak w poprzednich latach, Portal Polskieradio.pl zaprasza do odwiedzenia specjalnego serwisu poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Na stronie www.polskieradio.pl/powstanie znajdują się ciekawe materiały multimedialne, w tym wypowiedzi uczestników zrywu, Kalendarz Powstania i archiwalia Polskiego Radia. Jednocześnie w serwisie zamieszczone zostaną szczegóły oferty antenowej wszystkich Programów Polskiego Radia oraz kalendarium obchodów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...