reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Regionalna z nowościami na wiosnę

dodano: 2014-02-13 21:21 | aktualizacja: 2014-02-13 22:56
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Regionalna „Jedź bezpiecznie” dla kierowców i pieszych, „Aktywni rodzice”, którzy podpowiedzą, jak łączyć opiekę nad dziećmi z pracą oraz cykl dokumentów „Sprawiedliwi” o Polakach, którzy podczas okupacji pomagali Żydom - to najciekawsze nowości TVP Regionalnej, jedynej w Polsce telewizji nadającej programy w każdym z 16 województw.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- TVP Regionalna, która wystartowała 1 września 2013 roku (więcej tutaj - red.), zdobyła sobie już uznanie widzów i z miesiąca na miesiąc zyskuje oglądalność przez 18 godzin na dobę zapewnia wysokiej jakości programy mające wspólny wyznacznik: lokalność. To telewizja poświęcona sprawom społecznym i obywatelskim z najbliższego otoczenia, oferująca lokalne serwisy informacyjne, pasjonujące reportaże, filmy dokumentalne oraz magazyny publicystyczne poświęcone konkretnemu regionowi Polski. A przede wszystkim - interweniującej wszędzie tam, gdzie komuś dzieje się krzywda - informuje TVP.

Wiosna 2014 roku w kanale TVP Regionalna:

Nowości:

„Sprawiedliwi” - premiera
emisja: środa o 9:00

Kiedy wybuchła II wojna światowa osoby pochodzenia żydowskiego zostały skazane na śmierć. Po prostu. Ani dziecko, ani kobieta, ani starzec - nikt nie miał prawa przeżyć... A dla tych, którzy chcieli im pomóc, kara była tylko jedna: śmierć.
Cykl filmów dokumentalnych autorstwa Małgorzaty Imielskiej „Sprawiedliwi” opowiada o ludziach, którzy mimo grożącego im niebezpieczeństwa postanowili Żydom pomóc.

„Nie udawaj Greka” - premiera
emisja: środa o 13:30

Cykl programów zachęcający młodych widzów do zainteresowania się matematyką i podjęcia studiów technicznych.
Czasem obwiniamy los za dokonanie nietrafnego wyboru. Czy jednak tylko  łut szczęścia decyduje o trafności naszych wyborów? Może zamiast nazywać się pechowcami, powinniśmy zgłębić tajniki matematyki? Może zamiast liczyć na ślepy los warto się pochylić nad rachunkiem prawdopodobieństwa. Bo jak zobaczymy na przykładach paradoksu Monty Halla, czy zabawy z kapeluszami, bardzo się to opłaci.

„Jedź bezpiecznie” - premiera
emisja: czwartek o 9:15

Program prezentuje ważne tematy z zakresu bezpieczeństwa użytkowników dróg - kierowców i pieszych. Bezpośrednio w ruchu drogowym wskazuje na nieprawidłowe zachowania. Radzi, jak zachować się w trudnych sytuacjach drogowych, analizuje jak dochodzi do niebezpiecznych wypadków.

„Wyprzedzić chorobę” - premiera
emisja: sobota o 13:00

Krwawienie podpajęczynówkowe może być przyczyną udaru krwotocznego mózgu. Zdarza się ono w każdym wieku, również u ludzi młodych. W programie „Wyprzedzić chorobę” przedstawimy przyczyny, sposoby rozpoznawania oraz leczenia wielu groźnych chorób cywilizacyjnych, zagrażających życiu współczesnego człowieka.

„Aktywni rodzice” - premiera
emisja: sobota o 13:30

Jak godzić życie zawodowe z rodzinnym? Pokażemy rodzicom, jak połączyć opiekę nad dziećmi z pracą, np. dzięki elastycznym formom zatrudnienia i tzw. dobrym praktykom. Myślicie, że to tematyka dla młodych mieszkańców metropolii? Nic bardziej błędnego. Bohaterką jednego z odcinków jest 42-letnia pani Danuta, mieszkanka Żabna k/Tarnowa, mama 4 dzieci. Placówka, w której pracuje, wielokrotnie była nagradzana za ułatwianie pracownikom godzenia życia rodzinnego z zawodowym. To ciekawy przykład firmy, która stara się, aby kobiety mogły bez problemu zakładać rodziny, a po urlopie macierzyńskim powrócić do pracy na to samo stanowisko.

„W ZOO dookoła świata” - premiera
emisja: niedziela o 17:00

Cykliczny magazyn pokazujący podróż przez wrocławskie ZOO. Widzowie poczują się, jak na egzotycznej wyprawie po Azji, Afryce czy Ameryce Południowej, poznając zwierzęta żyjące w różnych krainach zoogeograficznych. W programie przedstawimy też ludzi ZOO, czyli opiekunów, trenerów oraz wolontariuszy, którzy chcą w przyszłości pracować w ogrodzie zoologicznym. Opiekunowie i trenerzy opowiedzą o konkretnych osobnikach mieszkających we wrocławskim ZOO i o swojej pracy. Opowiemy jaką funkcję pełni ZOO w zakresie ochrony gatunków ginących oraz zagrożonych. Pokażemy, że zwierzęta w ogrodzie zoologicznym mają warunki prawie idealnie, niezwykle zbliżone do tych na wolności.

Pasmo ogólnopolskie kanału TVP Regionalna:

Informacja:

„Co niesie dzień”
emisja: poniedziałek-piątek o 8:00

Poranny program kanału TVP Regionalna, a w nim najaktualniejsze i najciekawsze informacje ze wszystkich regionów kraju oraz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w ciągu dnia. W programie m.in.: materiały reporterskie, łączenia na żywo z reporterami z ośrodków terenowych TVP, rozmowy z gośćmi - bohaterami wydarzeń, świadkami oraz komentatorami, zapowiedzi materiałów interwencyjnych, przegląd regionalnych i ogólnopolskich portali internetowych, najciekawsze artykuły i wydarzenia z polskich mediów. „Co niesie dzień” wyróżnia się na tle innych programów informacyjnych, bo prezentuje zdecydowanie więcej informacji ważnych dla regionów i lokalnych społeczności. Choć przedstawiane tematy z pewnością zainteresują widzów w całej Polsce. Program ze studia w Szczecinie prowadzą dziennikarze znani z anten regionalnych.

„Dziennik Regionów”
emisja: poniedziałek-piątek o 14:25 o 21:15, sobota-niedziela o 21:15

Główny program informacyjny podsumowujący wydarzenia mijającego dnia i zapowiadający najważniejsze tematy dnia następnego. Dzięki sieci 16. ośrodków terenowych oraz ich reporterom, dotrzemy do każdego zakątka Polski.  

„Agrobiznes”
emisja: poniedziałek-piątek o 12:55

Program informacyjny, przeznaczony głównie dla biznesmenów pracujących w otoczeniu rolnictwa, rolników, handlowców, ale również dla „mieszczuchów”. Informujemy także o krajowych i zagranicznych wydarzeniach związanych z rolnictwem. Aktualne wiadomości z branży rolno-spożywczej, notowania giełdowe oraz prognozy cenowe.

Publicystyka:

„Echa dnia”
emisja: poniedziałek-piątek o 21:05

Program publicystyczny poruszający aktualne problemy społeczne, polityczne i gospodarcze - w powiązaniu z polityką ogólnopolską. Przedstawia lokalne inicjatywy, ciekawe rozwiązania i sposób ich realizacji. W programie przyjrzymy się decyzjom lokalnych władz oraz ich skutkom dla mieszkańców. W „Echach Dnia” gościć będziemy uczestników wydarzeń, przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń lokalnych, ale również przedstawicieli administracji centralnej, związków pracodawców, central związkowych oraz ekspertów z różnych dziedzin. Program będzie również reagował na aktualne wydarzenia związane wydarzeniami kulturalnymi, przedsięwzięciami gospodarczymi czy klęskami żywiołowymi.

„Echa dnia - komentarze”
emisja: poniedziałek-piątek o 21:40

Program publicystyczny utrzymany w konwencji podobnej jak „Echa dnia” - poszerzony o dodatkowe fakty i komentarze, które pozwolą na zrozumienie tła przedstawianych wydarzeń. Gośćmi prowadzącego program będą osoby specjaliści i eksperci o dużym autorytecie w regionie czy określonym środowisku.

„Raport z Polski”
emisja: poniedziałek-piątek o 16:00

Codzienny magazyn informacyjno-publicystyczny, przygotowywany dzięki współpracy z 16 oddziałami terenowymi TVP, podejmuje problemy bulwersujące lokalne społeczności. Reporterzy uwrażliwiają widzów na prawdziwe ludzkie dramaty oraz ukazują paradoksy utrudniające codzienne życie. Wskazują błędy w polskim prawodawstwie, bezsensowne i bezduszne przepisy oraz luki w prawie. Ze swoich błędnych i nieprzemyślanych decyzji tłumaczą się urzędnicy i przedstawiciele władzy samorządowej. Wiele z tematów poruszanych jest po sygnałach od naszych widzów.

„Głos regionów”
emisja: niedziela o 12:00

Jak realizowane są decyzje centralnych urzędów? Czy to, o czym decydują w stolicy, jest korzystne dla zwykłych ludzi? Czym interesują się regionalne gazety i jakie sprawy są najważniejsze dla mieszkańców? Ekipa programu interwencyjnego „Głos Regionów” wyrusza do miejsc najważniejszych wydarzeń, interweniuje w sprawach bezpośrednio dotykających ludzi. Autorzy spotkają się z bohaterami wydarzeń, poruszających opinię publiczną.

„Wstęp wolny - z kulturą”
emisja: piątek o 17:00

Kalejdoskop wydarzeń artystycznych z całej Polski. To, co nowatorskie powstaje nie tylko w Warszawie, ale również we Wrocławiu (Europejska Stolica Kultury, ESK 2016), Krakowie (nowe zagłębie festiwalowe), Łodzi (mieście przemysłów kreatywnych), Bydgoszczy (z jednym z najlepszych teatrów w kraju) oraz wielu innych miastach. W każdym odcinku autorzy prezentują zapowiedzi kilkunastu najciekawszych wydarzeń artystycznych. „Wstęp wolny - z kulturą” jest syntetyczną, żywą i polemiczną opowieścią o życiu kulturalnym Polski. O tym, jak twórcy szukają atrakcyjnych i niesztampowych sposobów na dotarcie do widzów w różnym wieku. Co filmowcy, pisarze, artyści mówią o świecie? Gdzie kultura spotyka się z wydarzeniami z pierwszych stron gazet? Jak wpływa na rzeczywistość i zmienia świat? Jak twórcy angażują się w to, co obecnie dzieje się w naszym życiu? Jak ulica odbija się w sztuce? Jak artyści reagują na wyzwania, problemy i zjawiska współczesnego świata?

„Eurosąsiedzi”
emisja: sobota o 14:30

Program zajmuje się tematyką krajów europejskich. Poruszane są w nim problemy z życia codziennego mieszkańców poszczególnych regionów – w zakresie gospodarki, spraw społecznych, oświaty, kultury i polityki, która często związana jest z każdą z tych dziedzin. Są też portrety ciekawych ludzi - np. francuski artysta, który maluje portrety w 4 minuty czy Fin, który w małej polarnej wiosce w dalekiej Laponii wybudował szklane igloo dla turystów z cieplejszych regionów świata, by mogli w cieple oglądać zorzę polarną. Są też w programie wizytówki najsłynniejszych miejsc na świecie. W każdym odcinku widz odwiedza różne kraje europejskie. Program powstaje w koprodukcji  Deutsche Welle i TVP Szczecin.

„Telenowyny”
emisja: sobota o 12:30, raz w miesiącu

Program informacyjny w języku ukraińskim, z jednoczesnym tłumaczeniem na polski. Przeznaczony dla mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz widzów zainteresowanych problemami naszego wschodniego sąsiada. Prezentuje historię stosunków polsko-ukraińskich, a także bieżące wydarzenia polityczne, kulturalne. Komentuje aktualne sprawy polsko-ukraińskie.

„Przystanek Ziemia”
emisja: sobota o 8:00

Chrześcijaństwo ma dziś dwa miliardy wyznawców. Jest najbardziej znaną religią świata. Jaka jest świadomość religijna samych chrześcijan? Czy znają doktrynę swojego Kościoła i czy kierują się nią w życiu? Liczne dyskusje wokół Kościoła, wiary i chrześcijan dowodzą, że jest to temat nadal aktualny i ciekawy dla ludzi o różnych światopoglądach, którym przyszło żyć w tym samym miejscu i czasie. Program jest próbą opisu fenomenu religii chrześcijańskiej i jej doktryny współczesnym językiem, przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Elementy ekumeniczne magazynu staną się okazją wzajemnego poznania i zrozumienia różnych tradycji Wschodu i Zachodu, jak też dwóch religii monoteistycznych: judaizmu i islamu. Program kierowany jest do ogółu społeczeństwa. Ludziom wierzącym ma przypomnieć pierwotne znaczenie pojęć religijnych i oficjalną treść nauczania Kościoła. Ludziom, którzy nie utożsamiają się z religią katolicką, program przybliży chrześcijaństwo, które kształtowało kulturę europejską i jest częścią współczesnego, zróżnicowanego świata.

„Kultowe rozmowy”
emisja: sobota o 23:05

Wśród nas żyje i pracuje wielu niezwykle wartościowych ludzi, których myśli i refleksje warte są przekazania innym i upublicznienia. Których przeżycia warto poznać. Ludzie nietuzinkowi, odkrywający nowe światy. Do udziału w programie zapraszani będą ludzie niekoniecznie powszechnie znani i popularni. Za to znawcy zagadnień, badacze, także osoby bogate w jakieś niezwykłe doświadczenia. Charakter wywiadów ma być próbą sięgnięcia w głąb zagadnienia, szczerą, niekoniecznie poprawną rozmową z bohaterem odcinka. Prowadzący: Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak

„Akademia.pl”
emisja: niedziela o 12:30, raz w miesiącu

Niezbyt dobrze poinformowani Polacy uważają uczelnie wyższe za wylęgarnie niedouczonych magistrów. Rzeczywistość jest jednak inna. Uniwersytety i akademie to miejsca, gdzie rzesze naukowców i studentów korzystają z ultranowoczesnego sprzętu, wdrażają nowatorskie idee i tworzą nowy świat nauki. Program jest realizowany w koprodukcji z uczelniami. Popularyzuje najciekawsze kierunki studiów, informuje o największych osiągnięciach polskich uczonych i studentów. Prezentuje gotowe projekty naukowe, a także atrakcyjne i unikalne projekty dydaktyczne oraz kierunki kształcenia.

„Młodzież kontra”
emisja: niedziela o 16:00

W programie młodzieżówki partii politycznych zasiadających w Parlamencie, spotykają się ze znaczącymi postaciami świata polityki i życia publicznego. Do programu zapraszani są zarówno przedstawiciele ugrupowań partyjnych, jak i goście reprezentujący ośrodki decyzyjne tych dziedzin życia, które znalazły się w kręgu zainteresowań młodzieży.
„Młodzież Kontra” to wyjątkowe widowisko publicystyczne, stworzone w oparciu o bezkompromisowy pomysł zderzenia pokoleniowego - młodych, kontestujących polityczną rzeczywistość ludzi i ich starszych kolegów. W programie uczestniczą politycy z pierwszych stron gazet: liderzy ugrupowań, ministrowie, posłowie oraz zaangażowani społecznie przedstawiciele świata mediów, kultury i sztuki, czasem Kościoła. Wielu z młodych uczestników tego programu jest dziś aktywnymi politykami.

Magazyny poradnikowe:

„Zapraszamy na kawę”
emisja: poniedziałek-piątek o 10:00; 10:35; 11:20; 12:35; 13:20; 14:30; 15:55. na żywo

Studyjny program poradnikowy. To odpowiedź na duże zainteresowanie widzów tematami poruszanymi w programach reporterskich „Raport z Polski” oraz „Telekurier”. Przedstawione tam przypadki, zaobserwowane w różnych regionach Polski, staną się przyczynkiem do poszukiwania najlepszych rozwiązań konkretnych problemów. W studiu gościć będą przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), agencji rządowych, organizacji pożytku publicznego itp. Będą wyjaśniać widzom, w jaki sposób można tego typu problemy rozwiązywać. Widzowie od razu będą mogli skonsultować swoje wątpliwości z ekspertami i gośćmi w studiu - dzięki dyżurom telefonicznym. W kolejnych wejściach specjaliści doprecyzują tematy o kwestie przedstawione przez widzów. W ramach programu planowane są także łączenia z reporterami z ośrodków terenowych - autorami wykorzystywanych materiałów filmowych.

Magazyny tematyczne:

„Czas na pracę, praca na czasie”
emisja: poniedziałek o 16:30

Magazyn porusza problemy rynku pracy. Autorzy prezentują i analizują, jak zmienia się polska gospodarka, jak dostosowuje się do standardów europejskich i światowych, a także jak radzą sobie polscy przedsiębiorcy w dobie kryzysu i spowolnienia gospodarczego.   Istotne są również problemy związane z kształceniem polskich pracowników oraz perspektywą zapewnienia im miejsc pracy w kraju i za granicą.  

„Polska samorządna”
emisja: wtorek o 16:30

Magazyn „Polska samorządna” poświęcony jest działalności samorządu terytorialnego. Na konkretnych przykładach  z całego kraju przedstawimy problemy lokalnych społeczności oraz sposoby ich rozwiązywania przez samorządowców.
Audycja realizowana jest we współpracy ze wszystkimi oddziałami terenowymi TVP.

„Relacje”
emisja: czwartek o 16:30

Dlaczego drożeje benzyna i rosną ceny pieczywa? Dlaczego młodzi ludzie nie mają pracy? Jakie podatki zapłacimy w przyszłym roku i z jakich ulg będzie można skorzystać? Jak zainwestować pieniądze, aby nie stracić? To tylko niektóre problemy poruszane przez autorów programu. Pokazują plusy i minusy proponowanych nam przez banki kredytów i lokat. Razem z ekonomistami, prawnikami i doradcami wyjaśniają nowe, wchodzące w życie przepisy. Obserwują ogólnopolskie i regionalne wydarzenia gospodarcze. Pokazują relacje zachodzące między codziennym życiem zwykłych ludzi a gospodarką.

„Bez barier”
emisja: piątek o 16:30, raz w miesiącu

„Bez barier” jest przewodnikiem dla niepełnosprawnych, podpowiadającym jakie przysługują im prawa, do kogo mogą zwrócić się o pomoc oraz na jakie usprawnienia i ulgi mogą liczyć. Magazyn porusza tematy, które dotyczą codziennego życia niepełnosprawnych i ich rodzin. Nasi goście dzielą się swoimi historiami oraz sposobami na uniknięcie społecznego wykluczenia. Niektórzy rozmówcy mają problemy z komunikowaniem się, ale dzięki sprawdzonym sposobom prezentowania ich w programie, również oni mają szansę dzielić się z widzami swoimi życiowymi doświadczeniami.

„Otwórz oczy”
emisja: piątek o 16:30, raz w miesiącu

Program prowadzi Monika Cieniewska - młoda, niewidoma dziennikarka i prawniczka, dyrektorka Biblioteki dla Osób Niewidomych i Słabo Widzących Polskiego Związku Niewidomych. Straciła wzrok w wyniku wypadku samochodowego. Dzięki sile charakteru i wsparciu rodziny wróciła na studia dziennikarskie, po nich skończyła studia prawnicze. Dziś prowadzi szczęśliwe życie. Świetnie radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Jest aktywna i pracuje - w programie podpowie, jak powinno zachowywać się otoczenie, aby jej tego nie utrudniać. Program poradnikowo-interwencyjny pokazujący codzienność osób niewidomych, poruszających się na wózkach, upośledzonych intelektualnie. Nie epatujemy dramatem ludzkim. Po prostu pokazujemy jak z niepełnosprawnością można normalnie i godnie żyć. Prezentujemy osoby zaangażowane we wspieranie środowisk niepełnosprawnych - Jacka Szołtyska - zwanego szalonym wózkowiczem, który walczy z barierami architektonicznymi; Ewę Woźniak - autorkę bloga „Życie z czterema kołami”; Jacka Zalewskiego - ojca walczącego o swojego niepełnosprawnego fizycznie i intelektualnie syna.

„Klub srebrnego włosa”
emisja: piątek o 16:30, raz w miesiącu

W mieście X, na osiedlu Y, powstał pewien klub. Powołali go do życia „srebrnowłosi”. Klub Srebrnego Włosa twardą ręką trzyma Prezes Wiesław. A Prezesa Wiesława przy życiu trzymają dwaj niesforni wnukowie: Misiek i Bartek. Płeć piękną reprezentuje Lidia - choć nie przyznaje się do wieku, srebrny włos od lat ozdabia jej skronie. Lidia nie stroni od technologicznych nowinek. Ma konto na fejsie, w sklepie płaci kartą, rachunki opłaca przez internet, a z rodziną i znajomymi rozsianymi po świecie najchętniej rozmawia przez Skypa. Program jest połączeniem magazynu z fabularyzowanymi scenkami. Głównymi, starszymi bohaterami są szczecińscy aktorzy, zaś wnukami - artyści z zielonogórskiego kabaretu K2 (laureaci PAKI). W zaaranżowanych, pełnych humoru scenkach będą wprowadzać widzów w kolejne zagadnienia.

„Seniorada”
emisja: piątek o 16:30. raz w miesiącu

Program o charakterze familijnym, pokazujący ciekawe przykłady integracji osób starszych z młodszym pokoleniem. Bohaterem każdego odcinka jest osoba w wieku 60+, aktywna zawodowo, angażująca się w działania na rzecz innych, która swoimi pasjami zaraża młodszych. Magazyn jest formą poradnika, w którym wypowiedzi ekspertów (lekarzy, psychologów) przeplatane są opowieściami osób, którym udało się pokonać problemy. Znajdzie się też miejsce dla tzw. „pozytywnie zakręconych” - zbieraczy, artystów, konstruktorów, pasjonatów.

„Czas na jazdę”
emisja: piątek o 11:55

Program dla miłośników motoryzacji i sportów motorowych. Nowości z rynku samochodów, aktualne wyniki rajdów i wyścigów, porady dotyczące bezpieczeństwa na drodze.

„Rączka gotuje”
emisja: sobota o 12:00

Program kulinarny, w którym Remigiusz Rączka - znany i lubiany śląski kucharz, prezentuje przepisy z kuchni śląskiej w tradycyjnych oraz nowych wersjach. Pokaże też jak przyrządzić zapomniane regionalne przysmaki. Wszystko to okraszone dużą porcją dobrego humoru i „śląskiej godki” w wykonaniu bohatera i jego gości. Piosenkę do programu skomponował znany śląski kompozytor Marcin Kindala a wykonał Grzegorz Poloczek - śląski artysta kabaretowy.

Programy reporterskie:

„Pasmo reportaż z regionu”
emisja: poniedziałek-piątek o 10:55, sobota o 16:00, niedziela o 14:30

Prezentacja najlepszych reportaży realizowanych przez dziennikarzy ośrodków terenowych TVP. Profesjonalne ekipy telewizyjne docierają do każdego zakątka Polski i na miejscu zdarzenia są najczęściej pierwsi. Ich relacje błyskawicznie trafiają do programów informacyjnych - lokalnych i ogólnopolskich. Wprawny dziennikarz widzi jednak znacznie więcej, nie tylko samo zdarzenie, ale również przyczyny, skutki oraz konsekwencje. Czuli na ludzkie dramaty, bezduszność urzędników zasłaniających się w swoich administracyjnych decyzjach jedynie aktami prawnymi, dziennikarze wyciągają na światło dzienne paradoksy życia, zarówno społecznego, jak i gospodarczego. Tematyka reportaży jest bardzo różnorodna. To najczęściej niezwykłe historie widziane okiem kamery realizowane przez wrażliwych i doświadczonych twórców. Wśród emitowanych pozycji nie brakuje reportaży nagradzanych na przeglądach i festiwalach. „Reportaż z regionu” może dotyczyć wszystkiego, czym żyją ludzie w Polsce. Reporterzy docierają też do różnych ciekawych miejsc na świecie.

„Telekurier”
emisja: poniedziałek-piątek o 22:35

Program prezentuje sprawy o charakterze śledczym i obyczajowym. Autorami reportaży są dziennikarze ośrodków TVP z całej Polski. Poruszają w nich tematy niechętnie ujawniane, jak korupcja, łamanie prawa, przyzwolenie na przemoc. Dziennikarze TVP Regionalnej na żywo komentują bulwersujące wydarzenia. Prezentowane reportaże pokazują ludzkie dramaty i trudne sytuacje życiowe.

„Telekurier Extra”
emisja: niedziela o 23:05

Najciekawsze tematy, które ukazały się w „Telekurierze” w minionym tygodniu. Często są uzupełniane o dodatkowe fakty, zdarzenia. W programie wyjaśniamy i komentujemy najbardziej bulwersujące sprawy.

Filmy dokumentalne:

„Zobacz dokument”
emisja: poniedziałek-niedziela o 14:55

TVP Regionalna zaprasza na codzienne pasmo dokumentalne - dla widzów ambitnych i wymagających. Dla tych, którzy interesują się ciekawymi zjawiskami społecznymi i geopolitycznymi. Filmy dokumentalne, realizowane przez nagradzanych twórców.

W marcu br. stacja pokaże m.in.:

„Opowieść o torebkach”
Film o historii, idei, gustach, przyzwyczajeniach, modzie i sztuce. Czym dla kobiety jest torebka? Opowiedzą kobiety z różnych zakątków świata: z Paryża, Johannesburga, Berlina, Stanów Zjednoczonych, Izraela. Zobaczymy torebki – dzieła sztuki i torebki - unikalne pamiątki.

„Lot specjalny”
Dwuczęściowy film dokumentalny o przymusowych deportacjach z terytorium Szwajcarii. Po odrzuceniu podania o azyl nielegalni emigranci są osadzani w areszcie śledczym Frambois koło Genewy. Za zamkniętymi drzwiami więzienia, napięcie przetrzymywanych ludzi rośnie dzień po dniu. Po jednej stronie są strażnicy i humanitarne wartości państwa wysokorozwiniętego, a z drugiej strony ludzie oderwani od bliskich, walczący z bezsilnością i strachem.

„Matka 7 miliardów”
W 2011 roku ludność Ziemi osiągnęła niewyobrażalną do tej pory liczbę 7 miliardów. Według publikacji zatytułowanej „The Population Bomb”, od 1960 r. liczba mieszkańców Ziemi podwoiła się. Szacuje się, że do 2045 roku będzie nas 9 miliardów. Jednocześnie ludzkości towarzyszy narastająca niepoprawność polityczna związana z odmiennością religijną, różnicami ekonomicznymi i przejawami wszelkiej dyskryminacji. Przeludnienie jest powodem narastającej dominacji człowieka nad naturą, dorosłego nad dzieckiem i mężczyzny nad kobietą.

„Pianistka z czterema palcami”
Wzruszająca opowieść o Lee Hee-Ah, znanej koreańskiej pianistce, która urodziła się z dwoma palcami u każdej ręki. Mimo swej niepełnosprawności, dzięki pomocy matki i własnemu uporowi, dziewczyna odnosi dziś artystyczne sukcesy.

„Antenowe remanenty”
emisja: poniedziałek o 9:00 i 14:00, środa-czwartek o 14:10, sobota o 00.00, niedziela o 7:35, 8:35 i 17:15

Prawdziwe perły twórczości telewizyjnej z różnych okresów, odnalezione po latach w archiwach ośrodków terenowych TVP. W tym cyklu przypomnimy naszym widzom najciekawsze i najbardziej błyskotliwe z nich.  

Pasma własne oddziałów terenowych TVP:

Całodzienny program TVP Regionalna składa się z: pasm wspólnych - emisja programu ogólnopolskiego, w całym zasięgu technicznym stacji i pasm własnych ośrodków terenowych - poszczególne ośrodki emitują lokalnie własne programy informacyjne, publicystyczne i społeczne. Pasma własne ośrodków terenowych emitowane są w godzinach:

- poniedziałek-piątek (4,5 godzin programu lokalnego): 7:30-8:00, 17:30-21:00, 22:00-22:30,
- sobota i niedziela (5,5 godzin programu lokalnego): 10:00-11:00, 17:30-21:00, 22:00-23:00.


- TVP Regionalna to projekt, na który składa się 16. nowych, regionalnych anten. Od września 2013 roku (więcej tutaj - red.) widzowie zyskali szeroki dostęp do własnej, lokalnej telewizji, która jeszcze niedawno nadawała jedynie 4 godz. dziennie. Teraz, każdy z 16. ośrodków terenowych TVP, dla widzów ze swojego regionu emituje program przez 18 godzin dziennie. TVP Regionalna tworzą: TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów Wielkopolski, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Warszawa, TVP Wrocław. TVP Regionalna rzetelnie i szybko informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce i jej regionach. To telewizja informująca o sprawach lokalnych, poświęcona sprawom społecznym i obywatelskim z najbliższego otoczenia, oferująca lokalne serwisy informacyjne, ciekawe reportaże, dokumenty oraz magazyny dotyczące danego regionu - informuje TVP.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...