reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KRRiT interweniuje w sprawie zasięgu NTC

dodano: 2014-02-14 11:09 | aktualizacja: 2014-02-14 11:30
autor: Anita Kaźmierska | źródło: KRRiT

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) docierają w ostatnim czasie liczne sygnały od widzów dotyczące problemów z odbiorem programów naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w niektórych regionach Polski. Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, skierował pisma w tej sprawie do Ministra Administracji i Cyfryzacji, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i prezesa Telewizji Polskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Skargi widzów dotyczą głównie dwóch problemów. Pierwszym z nich jest niedostateczny zasięg MUX 1 i MUX 2 w niektórych rejonach Polski. Zgodnie z art. 9 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej „pokrycie sygnałami multipleksu pierwszego i drugiego powinno być zapewnione najpóźniej do dnia 31 lipca 2013 r. na terytorium Polski, które zamieszkuje co najmniej 95% ludności”.

Niestety, nadal kilka procent ludności w skali kraju nie ma dostępu do sygnału tych multipleksów. Dotyczy to w szczególności województw położonych w południowej części Polski, takich jak: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie, gdzie bezpośredni wpływ na jakość sygnału ma górzyste ukształtowanie terenu.

Drugim problemem jest kwestia zapewnienia odbioru właściwej wersji programu TVP Regionalna w ramach MUX 3 na terenie każdego województwa. Według danych przekazanych przez prezesa UKE brak możliwości odbioru programu regionalnego w wersji zgodnej z podziałem administracyjnym dotyczy 1,054 mln osób, tj. 2,78% populacji kraju.
 
Sygnalizując powyższe sprawy, przewodniczący KRRiT zwrócił się do Ministra Administracji i Cyfryzacji, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz prezesa Telewizji Polskiej o podjęcie wspólnych i skoordynowanych działań zmierzających do rozwiązania wskazanych wyżej kwestii, deklarując udział Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tych działaniach.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...
reklama