reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Martin Ornass-Kubacki: Chcemy skupić się na Polsce

dodano: 2014-04-17 01:14 | aktualizacja: 2014-04-17 15:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: broadbandtvnews

astra_nowe_logo Martin Ornass-Kubacki, wiceprezes i dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w SES, udzielił wywiadu dla „Broadband TV News”. Mówi w nim o głównych kwestiach, przed którymi stoi branża telewizyjna w Polsce. Martin Ornass-Kubacki odnosi się między innymi do kwestii planowanego wprowadzenia w Polsce powszechnej opłaty audiowizualnej, która zastąpiłaby abonament radiowo-telewizyjny, i do doświetlania naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą satelity.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Martin Ornass-Kubacki uważa, że decydując się na wprowadzenie opłaty audiowizualnej, główne zainteresowane strony, w tym regulatorzy i nadawcy, powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć na podstawowe pytanie o możliwości techniczne odbioru sygnałów telewizji publicznej. Chodzi o tak zwane białe plamy na mapie odbioru DVB-T w Polsce. - Ten problem musi być rozwiązany zanim regulacje wejdą w życie. W przeciwnym razie setki tysięcy Polaków będą zobowiązane do opłaty za usługę, z której nie będą mogli korzystać - zaznaczył Ornass-Kubacki.

   Przytoczona przez Ornass-Kubackiego analiza Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) pokazuje, że wiele gospodarstw domowych (do 1,054 mln osób, czyli 2,78 proc. ludności) nie odbiera regionalnych kanałów telewizyjnych TVP. Wiele skarg jest w szczególności od mieszkańców Podkarpacia, Pomorza Zachodniego, Warmii i Mazur, okolic Łodzi, Mazowsza i okolic Opola. Jak podkreśla Ornass-Kubacki, w wielu europejskich krajach problem ten nie występuje, gdyż podjęto decyzję o użyciu, obok dystrybucji naziemnej, również satelitów w celu wyeliminowania „białych plam” i zwiększenia zasięgu regionalnych kanałów FTA. Zdaniem Ornass-Kubackiego, rozwiązanie to jest nie tylko korzystne dla widzów, ale także dla potencjalnych reklamodawców, a najlepszym przykładem są Niemcy i ich regionalne kanały nadawane za pośrednictwem satelitów ASTRA w Europie. W tym przypadku szczególnymi beneficjentami są samorządy, które silnie promują lokalną turystykę. Ornass-Kubacki podkreśla, że ASTRA może być strategicznym wsparciem zarówno dla regionalnych anten TVP jak i dla prywatnych nadawców.

Ornass-Kubacki zapytany o to, jak ocenia proces cyfryzacji w Polsce - czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i sami nadawcy spełniają swoje zadania, powiedział, że trudno jest jednoznacznie określić sytuację. Podał za to wyniki analizy UKE przeprowadzone w imieniu KRRiT. Zgodnie z nimi, problem odbioru transmisji naziemnej telewizji cyfrowej dotyczy 490 tys. osób w przypadku MUX 1, 1,581 mln przy MUX 2 i 214 tys. przy MUX 3. Głównym powodem tej niedogodności jest górzysty teren.

Z kolei na pytanie, czy była szansa uniknięcia odcięcia dużej liczby gospodarstw domowych w Polsce od dostępu do sygnałów telewizji publicznej, Ornass-Kubacki odpowiedział, że w Polsce proces cyfryzacji przeprowadzono drogą naziemną i była to kontrowersyjna decyzja od samego początku, a skargi ze strony osób bez dostępu do sygnału telewizyjnego w końcu doprowadziły do ​​interwencji KRRiT. Jak twierdzi Ornass-Kubacki, w Polsce - podobnie jak w większości krajów europejskich - występowania „białych plam” można uniknąć poprzez wprowadzenie dwukierunkowej cyfryzacji - naziemnej i satelitarnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, 100 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do sygnału telewizyjnego najwyższej jakości, zapewnia.

Ornass-Kubacki dodaje, że takie podejście zostało wybrane w Czechach, Wielkiej Brytanii i Austrii, gdzie dostępność sygnału telewizyjnego w każdym gospodarstwie domowym jest najwyższym priorytetem. W tych krajach, partnerem i dostawcą technologii było właśnie SES ASTRA. Za przykład cyfryzacji prowadzonej w sposób odpowiedzialny Ornass-Kubacki podaje proces, który został przeprowadzony w Wielkiej Brytanii. Tam widzowie mają do wyboru dwie platformy cyfrowe - naziemną i satelitarną - i mogą swobodnie decydować, który sygnał będzie dla nich najbardziej korzystny. BBC i ITV , jako nadawcy publiczni, pracowali z założeniem, że ich obowiązkiem jest zapewnienie bezpłatnych sygnałów do ​​absolutnie wszystkich odbiorców. SES ASTRA znacząco wspierała ten proces, tworząc platformę satelitarną, która zdobyła ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie dwóch lat. Podobnie Czechy i Słowacja nie ograniczają się również do jednego sposobu transmisji, a wszyscy widzowie mają dostęp do sygnałów cyfrowych dzięki platformom DTH Skylink / CS Link, dodaje Ornass-Kubacki.

- Bardzo dobrze pamiętam nasze rozmowy z przedstawicielami czeskiej telewizji publicznej kilka lat temu. Wszystkie decyzje były oparte tylko na jednym czynniku - aby dotrzeć z sygnałem telewizyjnym do 100 proc. gospodarstw domowych. Dlatego też w Czechach, pomimo obecności w sieciach kablowych oraz naziemnej telewizji cyfrowej, nadawca publiczny korzysta także z dystrybucji satelitarnej - podsumował Ornass-Kubacki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wywiady


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

639 zł Więcej...