reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Martin Ornass-Kubacki: Chcemy skupić się na Polsce

dodano: 2014-04-17 01:14 | aktualizacja: 2014-04-17 15:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: broadbandtvnews

astra_nowe_logo Martin Ornass-Kubacki, wiceprezes i dyrektor regionalny na Europę Środkowo-Wschodnią w SES, udzielił wywiadu dla „Broadband TV News”. Mówi w nim o głównych kwestiach, przed którymi stoi branża telewizyjna w Polsce. Martin Ornass-Kubacki odnosi się między innymi do kwestii planowanego wprowadzenia w Polsce powszechnej opłaty audiowizualnej, która zastąpiłaby abonament radiowo-telewizyjny, i do doświetlania naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą satelity.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Martin Ornass-Kubacki uważa, że decydując się na wprowadzenie opłaty audiowizualnej, główne zainteresowane strony, w tym regulatorzy i nadawcy, powinny w pierwszej kolejności odpowiedzieć na podstawowe pytanie o możliwości techniczne odbioru sygnałów telewizji publicznej. Chodzi o tak zwane białe plamy na mapie odbioru DVB-T w Polsce. - Ten problem musi być rozwiązany zanim regulacje wejdą w życie. W przeciwnym razie setki tysięcy Polaków będą zobowiązane do opłaty za usługę, z której nie będą mogli korzystać - zaznaczył Ornass-Kubacki.

   Przytoczona przez Ornass-Kubackiego analiza Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) pokazuje, że wiele gospodarstw domowych (do 1,054 mln osób, czyli 2,78 proc. ludności) nie odbiera regionalnych kanałów telewizyjnych TVP. Wiele skarg jest w szczególności od mieszkańców Podkarpacia, Pomorza Zachodniego, Warmii i Mazur, okolic Łodzi, Mazowsza i okolic Opola. Jak podkreśla Ornass-Kubacki, w wielu europejskich krajach problem ten nie występuje, gdyż podjęto decyzję o użyciu, obok dystrybucji naziemnej, również satelitów w celu wyeliminowania „białych plam” i zwiększenia zasięgu regionalnych kanałów FTA. Zdaniem Ornass-Kubackiego, rozwiązanie to jest nie tylko korzystne dla widzów, ale także dla potencjalnych reklamodawców, a najlepszym przykładem są Niemcy i ich regionalne kanały nadawane za pośrednictwem satelitów ASTRA w Europie. W tym przypadku szczególnymi beneficjentami są samorządy, które silnie promują lokalną turystykę. Ornass-Kubacki podkreśla, że ASTRA może być strategicznym wsparciem zarówno dla regionalnych anten TVP jak i dla prywatnych nadawców.

Ornass-Kubacki zapytany o to, jak ocenia proces cyfryzacji w Polsce - czy Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC), Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) i sami nadawcy spełniają swoje zadania, powiedział, że trudno jest jednoznacznie określić sytuację. Podał za to wyniki analizy UKE przeprowadzone w imieniu KRRiT. Zgodnie z nimi, problem odbioru transmisji naziemnej telewizji cyfrowej dotyczy 490 tys. osób w przypadku MUX 1, 1,581 mln przy MUX 2 i 214 tys. przy MUX 3. Głównym powodem tej niedogodności jest górzysty teren.

Z kolei na pytanie, czy była szansa uniknięcia odcięcia dużej liczby gospodarstw domowych w Polsce od dostępu do sygnałów telewizji publicznej, Ornass-Kubacki odpowiedział, że w Polsce proces cyfryzacji przeprowadzono drogą naziemną i była to kontrowersyjna decyzja od samego początku, a skargi ze strony osób bez dostępu do sygnału telewizyjnego w końcu doprowadziły do ​​interwencji KRRiT. Jak twierdzi Ornass-Kubacki, w Polsce - podobnie jak w większości krajów europejskich - występowania „białych plam” można uniknąć poprzez wprowadzenie dwukierunkowej cyfryzacji - naziemnej i satelitarnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, 100 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do sygnału telewizyjnego najwyższej jakości, zapewnia.

Ornass-Kubacki dodaje, że takie podejście zostało wybrane w Czechach, Wielkiej Brytanii i Austrii, gdzie dostępność sygnału telewizyjnego w każdym gospodarstwie domowym jest najwyższym priorytetem. W tych krajach, partnerem i dostawcą technologii było właśnie SES ASTRA. Za przykład cyfryzacji prowadzonej w sposób odpowiedzialny Ornass-Kubacki podaje proces, który został przeprowadzony w Wielkiej Brytanii. Tam widzowie mają do wyboru dwie platformy cyfrowe - naziemną i satelitarną - i mogą swobodnie decydować, który sygnał będzie dla nich najbardziej korzystny. BBC i ITV , jako nadawcy publiczni, pracowali z założeniem, że ich obowiązkiem jest zapewnienie bezpłatnych sygnałów do ​​absolutnie wszystkich odbiorców. SES ASTRA znacząco wspierała ten proces, tworząc platformę satelitarną, która zdobyła ponad milion użytkowników w ciągu zaledwie dwóch lat. Podobnie Czechy i Słowacja nie ograniczają się również do jednego sposobu transmisji, a wszyscy widzowie mają dostęp do sygnałów cyfrowych dzięki platformom DTH Skylink / CS Link, dodaje Ornass-Kubacki.

- Bardzo dobrze pamiętam nasze rozmowy z przedstawicielami czeskiej telewizji publicznej kilka lat temu. Wszystkie decyzje były oparte tylko na jednym czynniku - aby dotrzeć z sygnałem telewizyjnym do 100 proc. gospodarstw domowych. Dlatego też w Czechach, pomimo obecności w sieciach kablowych oraz naziemnej telewizji cyfrowej, nadawca publiczny korzysta także z dystrybucji satelitarnej - podsumował Ornass-Kubacki.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Wywiady


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...
reklama