reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pirackie testy DAB+ w niemieckim Siegburgu

dodano: 2017-01-04 13:46 | aktualizacja: 2017-01-05 19:33
autor: Jerzy Kruczek | źródło: satnews.de/satkurier.pl

piractwo dab+ czaszka Ostatnio w Siegburgu w niemieckim kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia nadawano tajemnicze testy radia cyfrowego w DAB+. Multipleks na kanale 9B zawierał między innymi programy lokalnych stacji radiowych, w tym Radio Bonn/Rhein-Sieg, Radio Berg i Radio Köln. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że okazało się, że to piracka transmisja DAB+. Podobne transmisje bywają też w kilku polskich miastach. Podobno to taki sport, że niby „my też damy radę”.

piractwo dab+ czaszka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Testy DAB+ w Nadrenii Północnej Westfalii prowadzone przez piratów

Co najciekawsze, za te transmisję miała jakoby odpowiadać firma GFH (Gesellschaft für Hörfunkdigitalisierung) z Wuppertalu, rzekomo korzystająca z „produktów ubocznych” badań naukowych w technologiach wysokich częstotliwości, która ponoć współpracuje z uniwersytetami i szkołami wyższymi. Okazało się, że to całkowity wymysł, ponieważ nie ma takiej firmy, ani profesora Marjana Veljanova, który jakoby jest osobą odpowiedzialną za projekt. Nawet data założenia firmy GFH jest śmieszna - 1 kwietnia, czyli prima aprilis i adres w Wuppertalu podano na „Egon Olsen-Ring" - to wszystko jest co najmniej dziwne.

Należy podejrzewać, że za tą transmisją stoją miejscowi piraci, którzy dla zabawy nadają czasowo w rejonie Bonn/Kolonia/Düsseldorf. Istnieje wiele potwierdzonych pirackich emisji w różnych standardach.

W każdym bądź razie, piracka grupa niemieckich zapaleńców ze swoją „testową transmisją” wykazała, że budowa multipleksu DAB na niewielką skalę nie jest jakimś trudnym zadaniem na poziomie fizyki jądrowej i to nawet bez dużych kosztów. Ot, wystarczy trochę wiedzy i można uruchomić cyfrowe radio DAB+ z kilkoma ulubionymi stacjami.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że w Krakowie także zdarzają się takie transmisje, przeważnie nadawanych jest od 3 do 5 stacji radiowych. Oczywiście emisje są bardzo nieregularnie i w nietypowych porach (ostatnio np. 26 grudnia 2016). Nie podajemy, na jakim kanale, bo ktoś mógłby zacząć poszukiwać krakowskich zapaleńców.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD S2X FBC Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1849 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

650 zł Więcej...
reklama