SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Mr. Orbita: Cyfrowy marazm

dodano: 2011-03-13 16:31 | aktualizacja: 2011-03-13 17:59
autor: Mr. Orbita | źródło:

satelita_sk.1.jpg Drugi etap uruchamiania nadajników drugiego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej przebiegł zgodnie z planem, zbliża się wielkimi krokami trzeci (za nieco ponad miesiąc), a w sierpniu, po czwartym, sygnałem DVB-T z MUX II ma być pokryte 87% kraju (zgodnie z przewidywaniami TP EmiTel-a). Wszystko fajnie, tylko co my mamy w tym MUX II? Na 8 kanałów nadaje 5. Gdzie reszta?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Nie wiem jakim cudem KRRiT dopuściła do sytuacji, w której nadawcy dostali miejsca w multipleksach i od ponad pół roku ich nie wykorzystują. Kluczowymi warunkami udzielania koncesji na przekaz DVB-T w MUX II, jeśli koniecznie miejsce miało zostać rozdysponowane przez istniejących prywatnych nadawców, powinny być dwa punkty:

1) Licencję może otrzymać wyłącznie kanał, który już nadaje.
2) Nadawca jest zobowiązany do niezwłocznego rozpoczęcia emisji kanału pod rygorem utraty licencji na rzecz innego podmiotu.

I wtedy szybka piłka: Masz w tej chwili kanał? Nie? To spadać na drzewo prostować banany, a nie za telewizję się brać!

Doszło do sytuacji, w której w zasadzie tylko Grupa ITI wywiązała się jakkolwiek z zadania, oferując w DVB-T jako drugi swój kanał stosunkowo nijaki TVN Siedem (czemu nie TVN24?). Blisko sukcesu jest TV Puls, bo już coś nadaje na drugim kanale, tyle, że to promo pierwszego, a zdecydowanie nie na to liczą widzowie.

Działania Polsatu i TV4 są natomiast dla mnie osobiście niezrozumiałe. Polsat daje do multipleksu Polsat Sport News (na co komu informacyjny kanał sportowy w DVB-T? Kaktus mi na ręce wyrośnie jeśli celem nie jest promowanie oferty płatnego Polsatu Sport. Czy to tak trudno przewidzieć droga KRRiT?). Kanał testuje od kilku miesięcy na satelicie, ale w DVB-T mamy kolorowe pasy i nie zanosi się na rychłe zmiany w tej kwestii. Nieco krócej na satelicie testuje TV6, ale w DVB-T także nic.

Jak sobie wyobrażam działania KRRiT? Na kolejnym posiedzeniu wniosek o odebranie miejsca w MUX II wszystkim, którzy nie ruszą z regularną emisją przed startem trzeciego etapu wdrożenia MUX II. Jak będzie? Jak zwykle, czyli nic nikt nie zrobi, a kanały ruszą jak się "zachce" nadawcom.

Jeszcze śmieszniej-straszniej jest z MUX III, gdzie znajdują się kanały telewizji publicznej. W zasadzie to realne/zaplanowane (zgodnie z informacjami ze strony TP EmiTel-a) są w tej chwili trzy etapy wdrażania MUX III, których efekt końcowy nie da pokrycia nawet 50% obszaru kraju. Są one rozłożone w czasie do 27 października 2011. Później jest dziura i nagle 27 kwietnia 2014 IV etap ma zapewnić pokrycie 98% powierzchni kraju. Pozostaje się modlić, żeby pomiędzy etapem III, a IV było cokolwiek uruchamiane (tak jak zakładano pierwotnie), bo inaczej do 2014 roku naziemna telewizja cyfrowa to będzie w Polsce jakiś kiepski żart - nie dość, że w MUX II brakuje kanałów, to MUX III w ogóle może nie być dostępny w większej części kraju, a MUX I dzięki przepychankom TVP z nadawcami prywatnymi - póki co nie istnieje.

Zresztą czego od TVP można wymagać? Tam się o stołki biją teraz, TP EmiTel czeka na zielone światło w sprawie testowej emisji MUX III DVB-T z obiektu RTON Wisła/Skrzyczne, jest pozwolenie, to nie ma kto powiedzieć „Włączajcie Panowie”, są przecież ważniejsze sprawy jak szybkie podpisywanie umów, żeby Pospieszalski miał z czego żyć (6 tys. za 45 minut - ręka do góry, kto tyle zarabia) lub wyliczanie strat z powodu braku wpływów z abonamentu (jeden z czytelników ciekawie zaobserwował w komentarzach, że geniusz rachunkowy TVP jest niezwykły - brak wpływów jest automatycznie liczony jako strata, to tak jakbym założył, że chcę zarabiać 10 000 zł na miesiąc, dostał 1 000 zł i stwierdził, że nie dostałem 1 000 zł tylko mam 9 000 zł straty! - podobny przykład przywołał czytelnik, nie udało mi się tego teraz odnaleźć ;) )

Pięknie, po prostu pięknie. Komukolwiek zależy jeszcze na normalnym uruchomieniu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce?

Dodano: słusznie zauważono w komentarzach, że zapomniałem o Polsacie HD w DVB-T w Warszawie. Miałem o tym napisać, ale mi uleciało. Z jednej strony miły gest - można sobie pooglądać, mieszkając tam. Z drugiej - nie jestem fanem teorii spiskowych, ale... jakoś nie wierzę w altruizm Telewizji Polsat (i w ogóle telewizji). Przypominam, że ostatnio Polsat został „postraszony”, że ma obowiązek dostarczyć przekaz ze spotkań UEFA Ligi Mistrzów w formie niekodowanej także w HD, zgodnie z tym, jaką umowę wykupił. Na satelicie nie byłoby to możliwe, więc najprościej uruchomić jakiś test DVB-T i teraz niby wszystko jest cacy, a to, że oglądać mogą tylko mieszkańcy Warszawy i okolic? Kto by się resztą Polski przejmował - buahahaha (sarkastyczny śmiech).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Mr. Orbita


Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł Conax Eycos CAM + karta Smart HD+ 2m

Karta startowa Smart HD 2-miesięczna + do kompletu najtańszy moduł...

215 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X10

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

1090 zł Więcej...