SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Najczęściej czytane

1/8 finału Euro 2016: plan transmisji Polsat, Das Erste, ZDF!

Plan transmisji 1/8 finału Euro na kanałach Telewizji Polsat oraz niemieckich Das Erste i ZDF! ››

nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+ z modułem CI+

Od 21.06 nowy CAM CI+ za 199 zł w nc+ TNK z Pakietem Start+ ››

TVS już tylko w DVB-S2

Koniec równoległej emisji śląskiego TVS w DVB-S i MPEG-2 ››

TVP Polonia jednak zniknie z MUX 3

TVP Sport czy TVP Info HD w MUX 3 zamiast TVP Polonia? ››

Od września wszyscy zapłacą abonament RTV?

Projekt ustawy uszczelniającej ściągalność abonamentu RTV trafi do Sejmu w lipcu ››

Informacje

Ćwierćfinały Euro 2016 w kanałach Polsatu

30.06 - 3.07 Transmisje meczów ćwierćfinałowych Euro 2016 w Polsacie ››

Liga Światowa siatkarzy: 2.07 Francja - Polska

Przed nami kolejne mecze Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn - z Brazylią, Francją i Belgią ››

Polska w 1/4 finału Euro 2016! W UHD 4K!

Reprezentacja Polski pokonuje Szwajcarię w 1/8 finału Euro 2016, ćwierćfinały w jakości Ultra HD ››

TVP Polonia jednak zniknie z MUX 3

TVP Sport czy TVP Info HD w MUX 3 zamiast TVP Polonia? ››

Polska - Portugalia i Niemcy - Włochy w TVP1

30.06 Polska - Portugalia; 2.07 Niemcy - Włochy w TVP1 ››

MUX 4 i MUX 5 na przełomie 2013 i 2014

 • 2012-01-17 17:06:52 / Anita Dąbek
 • Ostatnia aktualizacja: 2012-01-17 20:57:01
 • źródło: KRRiT

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce jest opóźniony w stosunku do terminu rekomendowanego dla krajów Unii Europejskiej. Polska jako jeden z trzech krajów Unii (obok Rumunii i Bułgarii) deklaruje całkowite wyłączenie TV analogowej po 2012 roku. Dopiero po wyłączeniu w Polsce telewizji analogowej w lipcu 2013 r., liczba telewizyjnych multipleksów cyfrowych wzrośnie do pięciu, co oznacza 30 – 40 programów telewizyjnych w standardowej (SD) lub wysokiej rozdzielczości (HD).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Jedną z przyczyn takiego opóźnienia były trwające prawie dwa lata uzgodnienia kolejnych wersji planu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, a także tzw. ustawy cyfryzacyjnej.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Powołana w sierpniu 2010 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła cały szereg decyzji, które przyczyniły się do faktycznego uruchomienia procesu cyfryzacji. Zakończyły one proces uzgadniania zawartości multipleksów cyfrowych w okresie przejściowym (do czasu wyłączenia TV analogowej) oraz trybu wyłaniania programów obecnych w tych multipleksach. Zagospodarowanie pierwszych trzech multipleksów jest następujące:

 • Multipleks oznaczony cyfrą 2 – MUX 2  został przeznaczony dla istniejących nadawców komercyjnych, posiadających koncesję analogową na nadawanie naziemne ogólnokrajowe lub ponadregionalne, czyli programy Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Ponieważ koncesje tych nadawców wygasają znacznie później niż przyjęty termin wyłączenia TV analogowej, nadawcy Ci otrzymali prawo do umieszczenia w tym multipleksie po jednym programie dodatkowym. Takie rozwiązanie zostało wynegocjowane z nadawcami jeszcze na  początku roku 2010 r. a następnie znalazło się w ustawie. Faktyczne uruchamianie tego multipleksu rozpoczęło się we wrześniu 2010 r. i jest już praktycznie zakończone.
 • Multipleks trzeci – MUX 3, którego budowa zakończy się dopiero po całkowitym wyłączeniu TV analogowej jest przeznaczony w całości dla telewizji publicznej.   Faktyczne uruchomienie tego multipleksu nastąpiło w październiku 2010 r., jednak przez najbliższe dwa lata zasięg jego będzie bardzo ograniczony.  
 • Brak możliwości dotarcia do całej populacji z podstawowymi programami TVP zadecydował o koncepcji zawartości multipleksu oznaczonego jako MUX 1. Do momentu uzyskania pełnego pokrycia kraju programami zawartymi w MUX 3, tj. do kwietnia 2014, część pojemności MUX 1 została przeznaczona dla ustawowych programów telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info), natomiast pozostała część, pozwalająca na umieszczenie czterech programów, była przedmiotem konkursu koncesyjnego. Jednym z warunków konkursu była deklaracja przyszłego nadawcy dotycząca podpisania umowy na usługę emisyjną z operatorem wyłonionym w przetargu ogłoszonym przez TVP. Uniknięto w ten sposób problemów wynikających z różnego sposobu prowadzenia przetargów przez nadawców komercyjnych i TVP na usługę emisji cyfrowej. Budowa multipleksu MUX 1 rozpoczęła się w grudniu 2011 roku i zostanie zakończona we wrześniu 2012 r.  Po wyłączeniu TV analogowej i uzyskaniu przez MUX 3 pełnego pokrycia wygaśnie prawo telewizji publicznej do obecności programów TVP1,TVP2 i TVP Info na MUX 1, a zwolniona w ten sposób pojemność multipleksu będzie mogła zostać  przeznaczona na wzbogacenie niepublicznej oferty programowej.  

źródło: satkurier.pl Konkursy koncesyjne na zagospodarowanie kolejnych dwóch multipleksów (MUX 4 i MUX 5) rozpoczną się po wyłączeniu telewizji analogowej, a więc prawdopodobnie na przełomie lat 2013/2014.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Rozpowszechnianie cyfrowych programów telewizyjnych drogą naziemną nie ma  wpływu na emisję programów rozpowszechnianych dotąd drogą satelitarną i kablową.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Fundacja LUX VERITATIS posiada koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą satelitarną i może być odbierana za pomocą indywidualnych anten satelitarnych (z satelity ASTRA 1H, transponder 111) oraz w sieciach telewizji kablowej - zarówno teraz jak i po wyłączeniu analogowego naziemnego nadawania programów telewizyjnych.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Dokładnie w taki sam sposób (satelita + kabel) rozpowszechniane są dziś i będą także po wyłączeniu naziemnego nadawania analogowego dziesiątki programów telewizyjnych, w tym tak znane jak TVN24, Polsat News, Religia TV, Superstacja i wiele innych.


 • Wersja do druku

 • dodaj komentarz

 • Komentarze (od najstarszego)
 • 1

 • 2

 • 3

 • 4


 • 2012-01-17 18:05:45 lol
  Dokładnie w taki sam sposób (satelita + kabel) rozpowszechniane są dziś i będą także po wyłączeniu naziemnego nadawania analogowego dziesiątki programów telewizyjnych, w tym tak znane jak TVN24, Polsat News, Religia TV, Superstacja i wiele innych.

  gdzie sa nadawane analogowy tvn24 polsatnews i superstacja i co ma do tego wylaczenie naziemnego analogowego nadawania?
 • 2012-01-17 18:07:18 ADEX ERROOL
  w muxie jakims śmiało mółbvy nadawac jakiś informacyjny czy to TVN24 albo POlsat NEWS, TVn Turbo, lub ViVa Polska, śmiało nawet na testowym TV PULS 2 na który teraz jest "ekran w paski z pisk sygnałem kontrolnym" lepiej coś puscic niz tam nic.
 • 2012-01-17 18:15:47 menda
  hej geniusze z satkuriera - mux4 to dvb-h - każdy o tym wie!
 • 2012-01-17 18:31:35 Pawel
  Tyle, że nikt nie mówi, że MUX4 (do tej pory byl nazywany mux DVB-H jeśli nawet MUX4 i MUX5 ruszą to będą mogły być płatne zgodnie z zapisami ustawy cyfryzacyjnej.
 • 2012-01-17 18:40:16 tadeusz
  to co robi ta pseudo rada w stosunku do Fundacja LUX VERITATIS to opiewa na kuriozum a brak w tej sytuacji w emisji ogólnopolskiej w tym stadium kanałów TVP to opiewa na schizofrenie tych dysydetow zadających płacenia abonamentu . Pytam za co , puknijcie się w czoło bo za co ludzie maja Wam płacić za Wasze widzimisię bo tu nie ma spójności w Waszych poczynaniach , głupota to Wasz przewodnik gdzie różnorodność kanałów tak jak zapowiadaliście , czym się kierujecie ; ślepca Macie za przewodnika to daleko zajdziecie . Popieram Tych co nie płacą za abonament , bo i za co- oświecenia życzę i przebudzenia ludzie plują a Wy Mowicie ze deszcz pada - przypominacie Tych Komuchowi co przeminęli .
 • 2012-01-17 18:55:46 ŁM
  Ciekaw tylko jestem czy TVP bez szemrania i problemów przeniesie wszystkie swoje kanały na MUX3, po okresie przejściowym, jakoś nie chce mi się wierzyć.
 • 2012-01-17 19:25:11 misiek
  i napewno bedzie to w dvb-t2 - dam sobie "malego" obciac. Kto da wiecej? Wiec nie kupujcie drogich tv bez dvb-t2 a takowe sa juz na rynku.
 • 2012-01-17 20:06:31 GOFIR
  A co nas czeka z obsługą dźwięku, podczas zapoznawania się z ofertami dekoderów DVB-T przyczytałem że jeden z nich wyróżnia się tym wśród tych z tańszych że obsługuje ,, ... Dolby Digital Plus (w niedalekiej przyszłości niezbędna funkcja aby dekodować dźwięk)...''.
  Czy oznacza to że szykuje się kolejna rewolucja i jeśli dziś kupie tanie pudełko to za jakiś czas nie będzie ono już użyteczne? Może ktoś wie coś na ten temat?
 • 2012-01-17 20:16:40 info
  lol: to nie chodzi, że są w analogu, tylko, że są teraz w satelita+kabel i później też będą - zapewne odniesienie KRRiT do Trwam.

  menda: nazwa mux4 dla dvb-h to nazwa umowna - tu chodzi o kolejny mux dla tv, a że są trzy, no to następny opisano jako 4, dlaczego - to pytanie do KRRiT
 • 2012-01-17 20:22:05 mc1
  super, a jak nie będzie TV TRWAM to będzie
  sssuper