SATKurier.pl Forum SATKurier.pl Digi-TV.pl Hollex.pl SAT Krak Instalacje optyczne Karty erotyczne SolarKurier.pl BochniaiSol.pl Prezentacje360.pl

Najczęściej czytane

nc+: Nowe zabezpieczenia na kartach Nagravision

nc+: od 20 października ograniczona zostanie liczba programów dekodowanych z jednej karty ››

CANAL+ ma być ogólnotematyczną stacją premium

ITI Neovision chce przeprowadzić „rewolucję głównej anteny CANAL+” ››

Wizja Jeden powraca

Zmiany w CANAL+ to powrót do koncepcji Wizji Jeden ››

nc+ i Orange wkrótce z nową ofertą

Julien Verley: Jesteśmy na etapie przygotowania zupełnie nowej oferty ››

Comedy Central HD testuje na satelicie

31.10 na polskim rynku pojawi się wersja HD kanału Comedy Central ››

Informacje

Kto może kupić Grupę TVN? Jest lista kandydatów

Grupa ITI i Grupa CANAL+ chcą sprzedać udziały w Grupie TVN ››

TVP Regionalna najlepiej ocenianym medium lokalnym

TVP Regionalna: Jesteśmy najlepiej ocenianym medium lokalnym ››

Jakie usługi dodatkowe w DAB+?

Jakie korzyści niesie za sobą radiofonia cyfrowa DAB+? ››

Relacja z wystawy SAT KRAK 2014 [wideo]

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji w wystawy telewizji cyfrowej SAT KRAK 2014 ››

Plan wdrażania DAB+ w Polsce z mapkami zasięgu

1 stycznia 2015 roku nowe emisje DAB+ w kolejnych lokalizacjach ››

MUX 4 i MUX 5 na przełomie 2013 i 2014

 • 2012-01-17 17:06:52 / Anita Dąbek
 • Ostatnia aktualizacja: 2012-01-17 20:57:01
 • źródło: KRRiT

Proces cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce jest opóźniony w stosunku do terminu rekomendowanego dla krajów Unii Europejskiej. Polska jako jeden z trzech krajów Unii (obok Rumunii i Bułgarii) deklaruje całkowite wyłączenie TV analogowej po 2012 roku. Dopiero po wyłączeniu w Polsce telewizji analogowej w lipcu 2013 r., liczba telewizyjnych multipleksów cyfrowych wzrośnie do pięciu, co oznacza 30 – 40 programów telewizyjnych w standardowej (SD) lub wysokiej rozdzielczości (HD).
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Jedną z przyczyn takiego opóźnienia były trwające prawie dwa lata uzgodnienia kolejnych wersji planu wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej, a także tzw. ustawy cyfryzacyjnej.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Powołana w sierpniu 2010 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła cały szereg decyzji, które przyczyniły się do faktycznego uruchomienia procesu cyfryzacji. Zakończyły one proces uzgadniania zawartości multipleksów cyfrowych w okresie przejściowym (do czasu wyłączenia TV analogowej) oraz trybu wyłaniania programów obecnych w tych multipleksach. Zagospodarowanie pierwszych trzech multipleksów jest następujące:

 • Multipleks oznaczony cyfrą 2 – MUX 2  został przeznaczony dla istniejących nadawców komercyjnych, posiadających koncesję analogową na nadawanie naziemne ogólnokrajowe lub ponadregionalne, czyli programy Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Ponieważ koncesje tych nadawców wygasają znacznie później niż przyjęty termin wyłączenia TV analogowej, nadawcy Ci otrzymali prawo do umieszczenia w tym multipleksie po jednym programie dodatkowym. Takie rozwiązanie zostało wynegocjowane z nadawcami jeszcze na  początku roku 2010 r. a następnie znalazło się w ustawie. Faktyczne uruchamianie tego multipleksu rozpoczęło się we wrześniu 2010 r. i jest już praktycznie zakończone.
 • Multipleks trzeci – MUX 3, którego budowa zakończy się dopiero po całkowitym wyłączeniu TV analogowej jest przeznaczony w całości dla telewizji publicznej.   Faktyczne uruchomienie tego multipleksu nastąpiło w październiku 2010 r., jednak przez najbliższe dwa lata zasięg jego będzie bardzo ograniczony.  
 • Brak możliwości dotarcia do całej populacji z podstawowymi programami TVP zadecydował o koncepcji zawartości multipleksu oznaczonego jako MUX 1. Do momentu uzyskania pełnego pokrycia kraju programami zawartymi w MUX 3, tj. do kwietnia 2014, część pojemności MUX 1 została przeznaczona dla ustawowych programów telewizji publicznej (TVP1, TVP2, TVP Info), natomiast pozostała część, pozwalająca na umieszczenie czterech programów, była przedmiotem konkursu koncesyjnego. Jednym z warunków konkursu była deklaracja przyszłego nadawcy dotycząca podpisania umowy na usługę emisyjną z operatorem wyłonionym w przetargu ogłoszonym przez TVP. Uniknięto w ten sposób problemów wynikających z różnego sposobu prowadzenia przetargów przez nadawców komercyjnych i TVP na usługę emisji cyfrowej. Budowa multipleksu MUX 1 rozpoczęła się w grudniu 2011 roku i zostanie zakończona we wrześniu 2012 r.  Po wyłączeniu TV analogowej i uzyskaniu przez MUX 3 pełnego pokrycia wygaśnie prawo telewizji publicznej do obecności programów TVP1,TVP2 i TVP Info na MUX 1, a zwolniona w ten sposób pojemność multipleksu będzie mogła zostać  przeznaczona na wzbogacenie niepublicznej oferty programowej.  

źródło: satkurier.pl Konkursy koncesyjne na zagospodarowanie kolejnych dwóch multipleksów (MUX 4 i MUX 5) rozpoczną się po wyłączeniu telewizji analogowej, a więc prawdopodobnie na przełomie lat 2013/2014.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Rozpowszechnianie cyfrowych programów telewizyjnych drogą naziemną nie ma  wpływu na emisję programów rozpowszechnianych dotąd drogą satelitarną i kablową.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Fundacja LUX VERITATIS posiada koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą satelitarną i może być odbierana za pomocą indywidualnych anten satelitarnych (z satelity ASTRA 1H, transponder 111) oraz w sieciach telewizji kablowej - zarówno teraz jak i po wyłączeniu analogowego naziemnego nadawania programów telewizyjnych.
źródło: satkurier.pl
źródło: satkurier.pl Dokładnie w taki sam sposób (satelita + kabel) rozpowszechniane są dziś i będą także po wyłączeniu naziemnego nadawania analogowego dziesiątki programów telewizyjnych, w tym tak znane jak TVN24, Polsat News, Religia TV, Superstacja i wiele innych.


 • Wersja do druku

 • dodaj komentarz

 • Komentarze (od najstarszego)
 • 1

 • 2

 • 3

 • 4


 • 2012-01-17 18:05:45 lol
  Dokładnie w taki sam sposób (satelita + kabel) rozpowszechniane są dziś i będą także po wyłączeniu naziemnego nadawania analogowego dziesiątki programów telewizyjnych, w tym tak znane jak TVN24, Polsat News, Religia TV, Superstacja i wiele innych.

  gdzie sa nadawane analogowy tvn24 polsatnews i superstacja i co ma do tego wylaczenie naziemnego analogowego nadawania?
 • 2012-01-17 18:07:18 ADEX ERROOL
  w muxie jakims śmiało mółbvy nadawac jakiś informacyjny czy to TVN24 albo POlsat NEWS, TVn Turbo, lub ViVa Polska, śmiało nawet na testowym TV PULS 2 na który teraz jest "ekran w paski z pisk sygnałem kontrolnym" lepiej coś puscic niz tam nic.
 • 2012-01-17 18:15:47 menda
  hej geniusze z satkuriera - mux4 to dvb-h - każdy o tym wie!
 • 2012-01-17 18:31:35 Pawel
  Tyle, że nikt nie mówi, że MUX4 (do tej pory byl nazywany mux DVB-H jeśli nawet MUX4 i MUX5 ruszą to będą mogły być płatne zgodnie z zapisami ustawy cyfryzacyjnej.
 • 2012-01-17 18:40:16 tadeusz
  to co robi ta pseudo rada w stosunku do Fundacja LUX VERITATIS to opiewa na kuriozum a brak w tej sytuacji w emisji ogólnopolskiej w tym stadium kanałów TVP to opiewa na schizofrenie tych dysydetow zadających płacenia abonamentu . Pytam za co , puknijcie się w czoło bo za co ludzie maja Wam płacić za Wasze widzimisię bo tu nie ma spójności w Waszych poczynaniach , głupota to Wasz przewodnik gdzie różnorodność kanałów tak jak zapowiadaliście , czym się kierujecie ; ślepca Macie za przewodnika to daleko zajdziecie . Popieram Tych co nie płacą za abonament , bo i za co- oświecenia życzę i przebudzenia ludzie plują a Wy Mowicie ze deszcz pada - przypominacie Tych Komuchowi co przeminęli .
 • 2012-01-17 18:55:46 ŁM
  Ciekaw tylko jestem czy TVP bez szemrania i problemów przeniesie wszystkie swoje kanały na MUX3, po okresie przejściowym, jakoś nie chce mi się wierzyć.
 • 2012-01-17 19:25:11 misiek
  i napewno bedzie to w dvb-t2 - dam sobie "malego" obciac. Kto da wiecej? Wiec nie kupujcie drogich tv bez dvb-t2 a takowe sa juz na rynku.
 • 2012-01-17 20:06:31 GOFIR
  A co nas czeka z obsługą dźwięku, podczas zapoznawania się z ofertami dekoderów DVB-T przyczytałem że jeden z nich wyróżnia się tym wśród tych z tańszych że obsługuje ,, ... Dolby Digital Plus (w niedalekiej przyszłości niezbędna funkcja aby dekodować dźwięk)...''.
  Czy oznacza to że szykuje się kolejna rewolucja i jeśli dziś kupie tanie pudełko to za jakiś czas nie będzie ono już użyteczne? Może ktoś wie coś na ten temat?
 • 2012-01-17 20:16:40 info
  lol: to nie chodzi, że są w analogu, tylko, że są teraz w satelita+kabel i później też będą - zapewne odniesienie KRRiT do Trwam.

  menda: nazwa mux4 dla dvb-h to nazwa umowna - tu chodzi o kolejny mux dla tv, a że są trzy, no to następny opisano jako 4, dlaczego - to pytanie do KRRiT
 • 2012-01-17 20:22:05 mc1
  super, a jak nie będzie TV TRWAM to będzie
  sssuper