reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

40 lat z TVP Rzeszów

dodano: 2013-01-02 11:48 | aktualizacja: 2013-01-02 12:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP Rzeszów

TVP Rzeszów Początki telewizji w Rzeszowie sięgają lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy swą pracę reporterską rozpoczął operator i dziennikarz Damazy Kwiatkowski. Jego materiały filmowe były przesyłane i emitowane z Warszawy. W 1972 roku ze studia w Krakowie nadano pierwszy rzeszowski program regionalny, a rok później rozpoczęło działalność niewielkie studio zbudowane przy wieży nadawczej TVP na rzeszowskim osiedlu Baranówka.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przez kolejne lata kilkuosobowa redakcja telewizyjna w Rzeszowie podlegała rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie albo Telewizji Kraków, przygotowując programy dla TVP1 i krakowskiej „Kroniki”. Marzenia o własnej telewizji regionalnej spełniły się dopiero w 1990 roku. Wtedy zapadła decyzja o powołaniu samodzielnego oddziału TVP w Rzeszowie, a jego kierowanie powierzono Bogusławowi Lasocie.

Rozpoczęło się budowanie zespołu, który przygotowywał programy emitowane we własnym regionalnym okienku w TVP2. Na początku zespół ten tworzyli: dziennikarze Janusz Wołcz, Jerzy Dynia, Jerzy Oleszkowicz, Jolanta Zaręba, Piotr Socha, Andrzej Potocki, a także operatorzy Zbigniew Słowik i Lucjan Góźdź oraz montażysta Józef Sowiźrał.

Kolejne pięć lat przyszło czekać na własny kanał regionalny. W styczniu 1995 roku, dzięki nowej częstotliwości nadawczej, z wieży na Baranówce popłynął sygnał stacji spod znaku TVRz. Przygotowywanie własnego kilkugodzinnego programu regionalnego sprawiło, że pomieszczenia i małe studio przy ośrodku nadawczym stały się za ciasne. Dlatego zapadła decyzja o budowie nowego obiektu z odpowiednim zapleczem i nowoczesnym i studiem o powierzchni 150 m kwadratowych. To udało się zrealizować w 2001 roku, gdy Telewizja Rzeszów przeprowadziła się na ulicę Mjr. Kopisto 6.

Dziś reporterzy Telewizji Rzeszów każdego dnia docierają do najodleglejszych zakątków województwa, przedstawiając ważne wydarzenia, problemy i osiągnięcia lokalnych społeczności. Tak powstaje – nadawany od 2001 roku – najważniejszy program informacyjny: dziennik „Aktualności”. Dziennikarze starają się ukazywać wydarzenia w regionie nie tylko z perspektywy Rzeszowa, ale przede wszystkim z punktu widzenia tych, których one najbardziej dotyczą, czyli mieszkańców małych miast i wsi.

Przygraniczne położenie regionu sprawia , że reporterzy TVP Rzeszów przekraczają często granicę polsko-ukraińską – przedstawiając najważniejsze wydarzenia z życia Polaków na Ukrainie. Zainteresowanie tą tematyką wśród mieszkańców regionu jest bardzo duże, o czym świadczy odzew na współorganizowane przez Telewizję Rzeszów akcje charytatywne – takie jak „Światełko dla Łyczakowa” – coroczna akcja zbierania zniczy, zapalanych w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Łyczakowskim, czy zbiórki książek dla polskich szkół na Ukrainie. Również problemy oraz ważne wydarzenia z życia mniejszości ukraińskiej w Polsce są często tematem dziennikarskich relacji.

Podkarpacie do II wojny światowej zamieszkiwała liczna grupa ludności żydowskiej. Tragiczne losy podkarpackich Żydów, wspomnienia ocalałych ofiar Holocaustu są tematem wielu filmów zrealizowanych w ośrodku. Obok codziennych programów informacyjnych i rozmów na bieżące tematy, dziennikarze Telewizji Rzeszów angażują się w rozwiązywanie najbardziej palących problemów konfliktów dręczących mieszkańców regionu.

Otwarci na widzów

W programach interwencyjnych Barbara Pawlak i Dorota Sowa dążą do ich rozwikłania i znalezienia wyjścia z rozmaitych trudnych sytuacji, z jakimi do redakcji zgłaszają się widzowie. Pokazują przykłady pozytywnych działań i inicjatyw organizacji pozarządowych . Informuje również o programach pomocowych, akcjach i stowarzyszeniach oraz wydarzeniach kulturalnych organizowanych z myślą o osobach dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności.

Dziennikarze TVP Rzeszów przygotowują przede wszystkim programy poświęcone regionowi i jego mieszkańcom, które przybliżają historię, kulturę, przyrodę Podkarpacia. Ich emisja ma miejsce nie tylko na własnej regionalnej antenie, ale także innych kanałach TVP, a nawet na antenie telewizji publicznych innych krajów.

Jedną z dziedzin, które wyróżnia oddział w Rzeszowie jest lokalna, ludowa kultura Podkarpacia, z jej bogactwem, specyfiką i tradycją. Zajmuje ważne miejsce w Telewizji Rzeszów i cieszy uznaniem widzów. Od 1992 roku pieczołowicie dokumentowana i prezentowana jest działalność podkarpackich kapel ludowych, muzyków, zespołów obrzędowych. W unikatowych programach można zobaczyć nie tylko ludowych artystów, kultywujących tradycje dawnego wiejskiego muzykowania, ale także całe inscenizowane i opracowane artystycznie widowiska i wydarzenia z życia dawnej podkarpackiej wsi.

Programy nagrywane są w plenerach i zabytkowych wnętrzach. Dzięki nim, także na stronach internetowych, została zachowana działalność wielu artystów. Za działalność w zachowaniu kultury ludowej Telewizja Rzeszów i twórca tych programów – Jerzy Dynia zostali uhonorowani wieloma nagrodami w tym najwyższym wyróżnieniem – ogólnopolską Nagrodą im. Oskara Kolberga.

Ośrodek Telewizji w Rzeszowie jest obecny w życiu kulturalnym regionu. Relacjonuje i transmituje wszystkie ważne wydarzenia z tej dziedziny – m. in. Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Leżajskiej, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku, koncerty w Filharmonii Rzeszowskiej, premiery teatralne, wystawy. Telewizja Rzeszów współpracuje z licznymi instytucjami kulturalnymi w całym województwie.

Podkarpacie wraz z Bieszczadami to jeden z najpiękniejszych i malowniczych zakątków Polski. Przekonują o tym liczne programy turystyczne i krajoznawcze ukazujące mało znane atrakcje przyrodnicze, miejsca godne odwiedzenia, jak i takie, do których przeciętny turysta dociera rzadko. Programy realizowane przez Jacka Szarka pod wspólnym tytułem „Odkrywanie Podkarpacia” zabierają widza do niezwykłych zakątków, pełnych osobliwości przyrodniczych i niezwykłych zwierząt. Prezentują walory turystyczne regionu.

W ostatnich latach przy współpracy z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami powstają filmy dokumentalne o tej tematyce, realizowane już w technologii HD. Emitowane są nie tylko na antenie TVP, ale także wydawane na płytach DVD.

Specjalnie o Bieszczadach

Szczególne miejsce zajmują programy poświęcone Bieszczadom i ich mieszkańcom, zwanym „zakapiorami”. Ich styl życia, zwyczaje, powikłane losy – stały się tematem cykli reportaży i filmów Andrzeja Potockiego. Widzowie mogą zapoznać się również z ciekawymi ludźmi, kulturą i atrakcjami sąsiednich regionów - należących wraz z Polską do tzw. Czwórki Wyszehradzkiej.

Od 2001 roku stacje telewizyjne z Koszyc, Bańskiej Bystrzycy, Ostrawy, Brna, Szegedu, Miszkolca, Rzeszowa i Krakowa wspólnie tworzą program „Kwartet”, emitowany raz w miesiącu w Polsce, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Ukazuje on nie tylko ciekawe miejsca, interesujących ludzi, zabytki i osobliwości przyrodnicze, ale także problemy społeczne, gospodarcze i ekonomiczne oraz przemiany, jakie zaistniały w tych krajach. Poszczególne odcinki składa się z filmów, przygotowanych przez każdą ze stacji a poświęconych jednemu przewodniemu tematowi. Polska wersja programu, współfinansowanego ze środków unijnych powstaje w Rzeszowie. Również kultura masowa i młodzieżowa znajduje swoje miejsce w programie Telewizji Rzeszów. Prezentuje interesujących młodych twórców, laureatów konkursów artystycznych, młodzieżowych animatorów kultury, promuje młode talenty.

Ważne miejsce w życiu Podkarpacia zajmuje sport. Mieszkańcy regionu odnajdą na antenie TVP Rzeszów wszystkie wydarzenia sportowe z udziałem podkarpackich zawodników. Transmisje meczy hokejowych z Sanoka, koszykówkę z Tarnobrzega, siatkarskie pojedynki z Rzeszowa i oczywiście mecze żużlowe. Żużel na antenie znajduje specjalne miejsce , także w osobnym programie dla licznych fanów czarnego sportu, gdzie mogą zapoznać się z jego kulisami, obejrzeć wywiady z zawodnikami i trenerami, zapoznać się z nowinkami technicznymi. Wśród naszych relacji ze sportowych wydarzeń nie brakuje też doniesień o zmaganiach sportowców niepełnosprawnych.

Miłośnicy historii także mogą znaleźć coś dla siebie w ofercie Telewizji Rzeszów. Historyk – Andrzej Olejko, zrealizował serię kilkudziesięciu filmów ukazujących dramatyczne i mało znane fakty z okresu I i II wojny światowej na Podkarpaciu pod wspólnym tytułem „Zakamarki przeszłości”. Rzeszowski oddział telewizji zrealizował także na anteny centralne liczne filmy historyczne poświęcone nie tylko miejscom i ludziom z regionu. Jest to m.in. seria filmów „Zamki Kresowe Rzeczpospolitej” czy „Tajemnice Łyczakowskiego Cmentarza”, które mają ogromną wartość ponadczasową i są emitowane do dziś.

Dziennikarze TV Rzeszów stworzyli także wiele reportaży historycznych przedstawiających wojenne losy mieszkańców województwa podkarpackiego. Telewizja rejestruje i prezentuje na antenie również rekonstrukcje wydarzeń z historii regionu – jak na przykład przygotowaną przez Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „X.D.O.K.” wielką wywózkę Polaków na Sybir z przemyskiego dworca – z udziałem 500 aktorów.

Nowoczesność i profesjonalizm

Rzeszowski oddział Telewizji Polskiej to także nowoczesne zaplecze produkcyjne. Wozy transmisyjne i satelitarny pozwalają na prowadzenie relacji na żywo z każdego miejsca, a także prowadzenia transmisji dużych wydarzeń sportowych czy kulturalnych. Dzięki temu Telewizja Rzeszów jest realizatorem wielu koncertów muzyki poważnej i rozrywkowej widowisk artystycznych czy relacji sportowych, które nadaje z kraju i zagranicy na anteny Telewizji Polskiej.

Obok tego, w ciągu roku ponad półtora tysiąca materiałów informacyjnych przygotowywanych przez reporterów TVP Rzeszów trafia do ogólnopolskich dzienników TVP Info, „Wiadomości” TVP1, „Teleexpressu” TVP1 i „Panoramy” TVP2.

Jednym z najpoważniejszych problemów ośrodka TVP Rzeszów był zasięg nadawania programu regionalnego w górzystym terenie. Obecnie, dzięki przekazowi cyfrowemu z pięciu nadajników, możliwość odbioru została znacznie rozszerzona i obejmuje 95 procent powierzchni Podkarpacia. A to idzie w parze ze stałym wzrostem liczny widzów. Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba odbierających naziemną telewizję cyfrową, a tym samym rzeszowską stację.

O jej popularności świadczą dane telemetryczne AGB Nielsen. Jesienią 2012 udziały Telewizji Rzeszów, szczególnie w porach programów informacyjnych, sięgają 10 procent, co stawia ją na poziomie najchętniej wybieranych ogólnopolskich kanałów.

Jednocześnie wszystkie audycje i wyemitowane programy można zobaczyć na stronie internetowej, która notuje każdego miesiąca ponad 200 tys. wejść internautów. Strona zawiera również informacje o patronatach, akcjach charytatywnych i innych przedsięwzięciach, w jakie zaangażowany jest ośrodek.

Ważniejsze daty z historii TVP Rzeszów:

1958 rok
Powstanie Wojewódzkiego Społecznego Komitetu Budowy Stacji Nadawczej na Suchej Górze koło Krosna.

1962 rok
Rozpoczyna pracę nadajnik na Suchej Górze umożliwiający odbiór programu Telewizji Polskiej w województwie rzeszowskim.

1968 rok
W regionie rozpoczyna działalność korespondent „Dziennika Telewizyjnego” Damazy Kwiatkowski.

1969 rok
Do Rzeszowa zostaje oddelegowany Tadeusz Metz, operator z Telewizji Kraków. Wkrótce dołączył do niego Lucjan Góźdź, pracujący w rzeszowskim ośrodku do dzisiaj.

31.01.1972 roku
Pierwsza emisja „Panoramy Rzeszowskiej” ze studia w Krakowie.

1973 rok
Na rzeszowskim osiedlu Baranówka rozpoczyna pracę przekaźnik nowo utworzonego drugiego programu TVP. Obok wieży nadawczej powstało małe studio telewizyjne z zapleczem technicznym. Zostaje powołana redakcja telewizyjna przy rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie. Szefem redakcji zostaje, wcześniej pracujący jako reporter Julian Woźniak.

01.04.1981 roku
Emisja pierwszego programu nadawanego z Rzeszowa. Po przejściu Juliana Woźniaka na emeryturę kolejnymi szefami rzeszowskiej telewizji byli Jerzy Dubiel i Adam Kruk. W tym okresie telewizja w Rzeszowie działała na zmianę przy Telewizji Kraków lub rozgłośni Radia Rzeszów.

lipiec 1990 roku
Decyzją Prezesa Komitetu ds. Radia i Telewizji, Andrzeja Drawicza, powołano Ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie (co zatwierdziła Ustawa z grudnia 1992 roku). Redakcja telewizyjna została wówczas częścią rzeszowskiej rozgłośni radiowej. Jej szefem był Jan Draus, telewizją kierował Bogusław Lasota.

19.10.1990 roku
Telewizja Rzeszów rozpoczyna nadawanie samodzielnego programu regionalnego z Rzeszowa w paśmie 2 programu TVP.

1994 rok
Rozbudowa obiektu Telewizji Rzeszów przy ul. Broniewskiego.

05.01.1995 roku
Rozpoczęcie nadawanie codziennego kilkugodzinnego (9 godzin) programu regionalnego na nowo przyznanej częstotliwości w Rzeszowie i okolicach.

30.03.2001 roku
Poszerzenie zasięgu nadawania programu regionalnego na teren byłego województwa przemyskiego.

19.10.2001 roku
Oddanie do użytku nowego ośrodka telewizyjnego przy ulicy Kopisto w Rzeszowie.

02.04.2004 roku
Uruchomienie cyfrowego nadajnika na Suchej Górze. Podkarpacie pierwszym regionem w Polsce, w którym na tak dużym obszarze wprowadzono testowe nadawanie cyfrowe.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...