W nocy z 10 na 11 marca br. kanał TVP World wznowił nadawanie. Jest to anglojęzyczny, całodobowy kanał informacyjny Telewizji Polskiej. Gdzie stacja jest lub będzie dostępna? Co widzowie znajdą w jej ofercie? Jak wygląda historia TVP World? Dyrektorem - redaktorem naczelnym TVP World jest Michał Broniatowski.
tvpworld.com
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 10 na 11 marca br. kanał TVP World wznowił nadawanie. Przypomnijmy, że w środę, 20 grudnia 2023 roku Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, poinformował, iż odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy spółek i nowych prezesów. Działanie to wywołało zamieszanie - według części komentatorów, minister miał do tego prawo, natomiast według innych, złamał on prawo, bo nie mógł podjąć takiej decyzji. Obecnie w TVP mamy dwuwładzę - według części ekspertów prezesem Telewizji Polskiej jest Tomasz Sygut, a jej likwidatorem Daniel Gorgosz, według innych ekspertów prezesem TVP jest Michał Adamczyk, a postawienie publicznej telewizji w stan likwidacji nie ma mocy prawnej (więcej tutaj).
20 grudnia 2023 roku, przy zamieszaniu związanym z władzami mediów publicznych, doszło do wyłączenia emisji kanałów TVP3 (TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wielkopolski, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Łódź, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa i TVP3 Wrocław), TVP Info i TVP World. Stacje pod szyldem TVP3 wznowiły nadawanie 26 grudnia 2023 roku (więcej tutaj), natomiast kanał TVP Info powrócił 29 grudnia 2023 roku (więcej tutaj). Do ponownego uruchomienia TVP World jednak nie dochodziło.
W przestrzeni publicznej pojawiały się różne daty ponownego startu TVP World. Mowa była również o całkowitej rezygnacji z tego kanału. Stacja jest jednak wpisana do „Karty powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024”, na podstawie której działa TVP. więc bez zmiany tego dokumentu nie można zrezygnować z nadawania TVP World. Ostatecznie 8 marca br. nadawca oficjalnie poinformował, że 11 marca br. TVP World wznowi nadawanie (więcej tutaj).
Gdzie kanał TVP World jest lub będzie dostępny?
Program będzie dostępny na platformach cyfrowych - między innymi Sling TV w Stanach Zjednoczonych Ameryki (więcej tutaj), online na stronie internetowej tvpworld.com, w aplikacjach TVP VOD, TVP Go i TVP World, naziemnie w Polsce (MUX 6) (więcej tutaj), na Litwie (więcej tutaj), w Estonii (więcej tutaj) i Austrii (więcej tutaj), na terenie Wielkiej Brytanii w ramach platformy Freeview (więcej tutaj), w sieciach kablowych i IPTV w takich krajach jak Polska, Litwa (więcej tutaj), Słowacja (więcej tutaj), Łotwa (więcej tutaj) i Ukraina (więcej tutaj), a także online w ramach platform OTT: Sweet.tv, Megogo, simpliTV, Yettel TV i Newsplayer+.
Co widzowie znajdą w ofercie TVP World?
Tak jak wcześniej, stacja ma prezentować serwisy informacyjne, wywiady i reportaże, przedstawiając wydarzenia przez pryzmat Polski i naszego regionu. Kanał nadawał i nadaje w języku angielskim. Jak zapowiada nadawca, w planach jest również uruchomienie w „najbliższej przyszłości” serwisów informacyjnych w języku niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. w „Karcie powinności Telewizji Polskiej S.A. na lata 2020-2024” czytamy: TVP World - program tworzony i udostępniany w języku angielskim, z możliwością innych wersji językowych, dostępny na różnych kontynentach, służący przedstawianiu Polski i świata w zakresie istotnym z polskiej perspektywy, zwłaszcza w kontekście bieżących wydarzeń, ale także polskiej kultury i historii, adresowany przede wszystkim do osób nieposługujących się jeżykiem polskim. Kluczowe gatunki: informacja, publicystyka, reportaż, dokument, magazyny.
Jak wygląda historia TVP World?
Zapowiedź startu stacji Poland 24 pojawiła się w 2016 roku. Miała ona wystartować na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku, i prezentować w języku angielskim materiały o Polsce. Ostatecznie projekt ten nigdy nie rozpoczął nadawania.
Także w 2016 roku pojawiła się zapowiedź uruchomienia kanału V4 TV, wspólnego projektu publicznych nadawców państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Stacja miała nadawać 24 godziny na dobę w języku angielskim, który miał umożliwić „uniwersalny odbiór”. Oprócz informacji i publicystyki ważną częścią programu, realizującą misję społeczną, miały być materiały o charakterze wizerunkowym, prezentujące kulturę, historię czy sztukę krajów Grupy Wyszehradzkiej, ale również promujące ich gospodarki i innowacyjność. Start V4 TV również planowano na 2018 rok, ale w 2017 roku nadawcy z Czech (České televize) i Słowacji (Rozhlas a televízia Slovenska) poinformowali o wycofaniu się z tego projektu, a ostatecznie kanał ten nigdy nie ruszył.
11 listopada 2018 roku TVP wystartowała natomiast z projektem Poland In. To internetowy kanał, który prezentował w języku angielskim materiały o Polsce.
W 2020 roku Centrum Informacji TVP poinformowało „Nowy Dziennik Polish Weekly” (Nowy Dziennik Polish Weekly News Outwater Media Group LLC), gazetę redagowaną i wydawaną w Stanach Zjednoczonych Ameryki - w New Jersey i w Nowym Jorku, że nadawca planuje uruchomienie kanału angielskojęzycznego, który będzie prezentował informacje o Polsce i świecie zgodnie z polską racją stanu. Telewizja Polska ma zdobywać stosowne doświadczenie emitując kanał internetowy Poland In (więcej tutaj).
Według pojawiających się informacji, stacja TVP World miała najpierw wystartować 1 października 2021 roku, do czego nie doszło, a następnie 1 stycznia 2022 roku (więcej tutaj). Z uwagi na eskalację wywołanego przez Białoruś kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, 17 listopada 2021 roku Telewizja Polska poinformowała o przyspieszeniu startu kanału TVP World na 18 listopada, do czego ostatecznie doszło. Początkowo kanał TVP World w godzinach nocnych nadawał także jako pasmo w ramach TVP Info (więcej tutaj).
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.