reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MUX 1: NSA oddalił skargi TV Trwam i Tele5

dodano: 2014-05-22 00:41 | aktualizacja: 2014-05-22 02:22
autor: Łukasz Knapik | źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji/Radio Maryja/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 21 maja 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oddalił skargi kasacyjne Fundacji Lux Veritatis, nadawcy TV Trwam oraz spółki Mediasat, nadawcy Tele5, dotyczące pierwszego procesu koncesyjnego na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Wyrok jest ostateczny.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, iż w pierwszym konkursie o cztery miejsca w MUX 1 udział wzięło siedemnaście podmiotów. Koncesje przyznano spółkom: Stavka (kanał TTV, w konkursie startował jako U-TV, wcześniej znany był jako Tango TV), ATM Grupa (ATM Rozrywka TV), Eska TV z Grupy ZPR (Eska TV) i Kino Polska TV (Kino Polska Nostalgia), która jednak zrezygnowała z koncesji, którą przyznano potem spółce Lemon Records z Grupy ZPR (Polo TV). Od wyników konkursu odwołały się ATM Grupa, Fundacja Lux Veritatis (TV Trwam), Mediasat (Tele5), Superstacja (Superstacja) i Astro (Next TV). Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odwołania odrzuciła. Procedurę odwoławczą kontynuowały Mediasat i Fundacja Lux Veritatis, które złożyły skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.

25 maja 2012 roku WSA podzielił stanowisko KRRiT i odrzucił odwołania nadawców (więcej tutaj). Jeden z trójki sędziów złożył jednak zdanie odrębne, w którym zgodził się z zarzutami stawianymi przez telewizje. Od tego wyroku obaj nadawcy odwołali się do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). Ten 21 maja br. oddalił skargi Fundacji Lux Veritatis i spółki Mediasat uznając, że WSA dokonał prawidłowej oceny postępowania KRRiT w całości podzielając argumentację przedstawioną w decyzjach Rady.

Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, która uczestniczyła w rozprawie, powiedziała Radiu Maryja, że nie spodziewała się innego wyroku. Wyjaśniła, że korzystne dla Fundacji orzeczenie pociągałby za sobą niewyobrażalne skutki finansowe - odszkodowawcze dla państwa.

- Rozczarowujące jest jednak to, że wyrok - w wersji przedstawionej ustnie - nie daje poczucia, iż żyjemy w kraju praworządnym - powiedziała Radiu Maryja Lidia Kochanowicz. - To bardzo znamienne, jednak w zdaniu odrębnym postawiono 122 zarzuty i sąd uzasadnił, dlaczego ma takie spojrzenie i dlaczego uważa, że te zarzuty są istotne i że podważają decyzję KRRiT. Przypomnę, że jeden z sędziów napisał, że decyzja KRRiT została wydana z rażącym naruszeniem prawa - dodała.

Dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis zwróciła także uwagę, że ustne sprawozdanie nie zawierało odniesienia do zdania odrębnego jednego z sędziów składu orzekającego, który podzielił większość zarzutów Fundacji.

- Uzasadnienie ustne daje podstawę sądzić, że do każdej decyzji organu administracji państwowej, jaką jest KRRiT można znaleźć takie argumenty i podstawy prawne, które usprawiedliwiają każde działanie. Nie chcę mówić nic więcej, poczekamy na uzasadnienie pisemne, bo być może mylę się, co do uzasadnienia tego wyroku - powiedziała Radiu Maryja Lidia Kochanowicz.

KRRiT ograniczyła się tylko do krótkiego komunikatu informującego o wyroku NSA. Spółka Mediasat na razie nie skomentowała decyzji sądu.

Przypomnijmy, iż w drugim konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) zgłoszono 17 kanałów. Koncesje przyznano następującym podmiotom: Telewizji Polskiej (TVP ABC), TV Spektrum z Grupy ZPR (Fokus TV), Stopklatka S.A. (Stopklatka TV, wspólny projekt spółek Kino Polska TV i Agora) i Fundacji Lux Veritatis (TV Trwam). Wśród spółek rywalizujących w tym konkursie było także kilka z tych, które odwołały się po pierwszym - Mediasat (z nowym kanałem Kino5), Astro - spółka ta była partnerem Platformy Mediowej Point Group (która także startowała w pierwszym konkursie z kanałem Machina TV), która w konkursie poprzez firmę Media Works złożyła wnioski dla kanałów - edukacyjno-poznawczego Wprost i społeczno-religijnego (ten ostatni wniosek został jednak wycofany z konkursu) i Fundacja Lux Veritatis (TV Trwam).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...