reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Kiedy konkurs na MUX 8?

dodano: 2014-06-30 11:38 | aktualizacja: 2014-07-01 20:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: sejm.gov.pl/press.pl/rp.pl/satkurier.pl

NTC_popr_niebieskie_www.jpg Na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu, które odbyło się 29 maja 2014 roku, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Magdalena Gaj, szeroko wypowiedziała się na temat MUX 8, który w ciągu ostatnich miesięcy wywoływał spore zamieszanie wśród nadawców. W październiku 2013 roku EmiTel złożył do UKE wniosek w sprawie dokonania rezerwacji częstotliwości w zakresie 174-230 MHz (MUX 8). Potem UKE ogłosiło konsultacje, aby zbadać zainteresowanie rynku tymi częstotliwościami. 16 podmiotów wyraziło swoje zainteresowanie MUX 8 (więcej tutaj).



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- W październiku wpłynął pierwszy wniosek w sprawie dokonania rezerwacji częstotliwości w zakresie 174-230 MHz, tzw. MUX 8, ze strony EmiTela. Wpłynięcie wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości skutkuje – zgodnie z prawem telekomunikacyjnym – koniecznością ogłoszenia przez prezesa UKE tej informacji na stronie internetowej, aby zbadać zainteresowanie rynku tymi częstotliwościami. Takie ogłoszenie zostało zamieszczone. Rzeczywiście, wpłynęło szesnaście stanowisk w tej sprawie, więc mamy potencjalnie szesnaście podmiotów zainteresowanych dokonaniem rezerwacji częstotliwości na ich rzecz. To, z kolei, skutkuje koniecznością wszczęcia procedury konkursowej, ponieważ jest to częstotliwość przeznaczona na telewizję - powiedziała Magdalena Gaj.

Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, termin zakończenia konkursu nie może być dłuższy niż 8 miesięcy od dnia wpłynięcia pierwszego wniosku o dokonanie rezerwacji częstotliwości. W związku z tym, że wniosek wpłynął do UKE pod koniec października 2013 roku, UKE miało czas do końca czerwca na wyłonienie operatora MUX 8. Warto tutaj podkreślić, że w niektórych mediach, m.in. w „Naszym Dzienniku”, a także w komunikatach Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wielokrotnie pojawiał się błędny termin końca maja. Redakcja satkurier.pl od początku podawała poprawny termin - koniec czerwca (więcej tutaj).

Na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu w dniu 29 maja 2014 roku poseł Andrzej Jaworski (PiS), skierował do Magdaleny Gaj następujące pytanie: - Pani dyrektor przedstawiła informację, że rozpisanie konkursu ma nastąpić do końca czerwca. Pytanie: dlaczego do końca czerwca, skoro te 8 miesięcy mija w maju? - Jak widać, Andrzej Jaworski również mógł oprzeć się na błędnej publikacji „Naszego Dziennika”, który jako pierwszy w mediach pisał na ten temat (zobacz artykuł pt. „Dla kogo MUX-8” z 6 marca 2014 roku). Autor tego artykułu przytoczył zarówno koniec października jako termin złożenia wniosku przez spółkę EmiTel, jak i okres 8 miesięcy na rozstrzygnięcie konkursu, ale błędnie podał termin końca maja jako termin wyłonienia operatora MUX 8.

W tej sprawie wypowiedziała się prezes UKE: - Termin, który wynika z prawa telekomunikacyjnego upływa w czerwcu a nie w maju, ponieważ licząc 8 miesięcy od 28 października to jest 28 czerwca a nie 28 maja. To jest termin instrukcyjny i ten proces na pewno się nie zakończy do końca czerwca W swojej wypowiedzi też tak nie powiedziałam. Powiedziałam, że teoretycznie powinien się zakończyć do końca czerwca. Żaden proces rozdysponowania częstotliwości nie został zakończony w tak szybkim terminie, bo to jest proces złożony i do tej pory, nikt nikomu z tego nie czynił zarzutu.

Magdalena Gaj odniosła się także do wniosku złożonego pod koniec października przez spółkę EmiTel: - Jeśli chodzi o EmiTela i to, że poinformowaliśmy go, że proces zostanie zakończony, to nie ten proces związany z konkursem, tylko proces związany z rozstrzygnięciem ich wniosku. Ten proces został uruchomiony wnioskiem EmiTela o dokonanie rezerwacji częstotliwości i formalnie powinniśmy rozstrzygnąć ten wniosek. W tym tygodniu ten wniosek formalnie rozstrzygnęliśmy. Wydaliśmy decyzję odmawiającą EmiTelowi rezerwacji częstotliwości w związku z koniecznością przeprowadzenia konkursu.

- Jeśli chodzi o to, że na tym multipleksie będzie mógł być nawet każdy, kto tylko będzie chciał, to – nie, bo w warunkach konkursu będą zapisy, tak jak w konkursie, który był do tej pory przeprowadzony, że na multipleksie będą mogły być rozprowadzane lub rozpowszechniane jedynie programy posiadające ważną koncesję KRRiT - dodała prezes UKE.

- W związku z tym, że na przełomie listopada i grudnia byliśmy jeszcze na etapie w pewnym sensie nieukończenia w pełni uruchamiana nowych programów, które weszły na MUX 1, jako regulator częściowy tego obszaru (mogę powiedzieć – trochę techniczny) doszłam do wniosku, że to nie jest jeszcze odpowiedni moment, żeby już w pełni rozpoczynać tę procedurę konkursową. Dlatego, wspólnie z drugim regulatorem odpowiedzialnym za treść, prowadziliśmy rozmowy i dyskusje w tym obszarze, kiedy ten moment będzie najlepszy - powiedziała Magdalena Gaj.

- Zapewne pan przewodniczący [Jan Dworak z KRRiT - przyp. red.] będzie mówił o tym, że w konkursie będzie ściśle określone, jakie mają być te programy, bo treść, kierunek oraz, co powinny sobą reprezentować te programy, będzie już zawarte w dokumentacji konkursowej. Nie jest możliwe, że jeden podmiot będzie właścicielem wszystkich programów, bo musiałby wcześniej kupić wszystkich nadawców, którzy funkcjonują w Polsce, więc nie ma zagrożenia monopolizacji, zwłaszcza że warunki konkursu w zakresie oferty, w zakresie warunków konkurencyjności będzie oceniał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powiedziałabym, że nawet cztery organy regulacyjne będą zaangażowane w ten proces - dodała Magdalena Gaj.

- Jeśli chodzi o MUX 8, to jest tu – rzeczywiście – szereg decyzji, które trzeba podjąć. To nie jest jedna decyzja. Te decyzje muszą zostać poprzedzone namysłem. Wielokrotnie mówiłem, że minimalny czas, który potrzebuje KRRiT, żeby właściwie wykonać to zadanie, to jest czas do jesieni tego roku - powiedział Jan Dworak, przewodniczący KRRiT. - Wtedy będzie można zobaczyć, jak rozkłada się zainteresowanie widzów dotyczące obecnej oferty programowej na MUX 1, MUX 2 i MUX 3, a w ślad za tym, jak kształtuje się rynek reklamy i czego można spodziewać się po tym sposobie finansowania naziemnej telewizji cyfrowej - dodał.

Warto zwrócić tutaj uwagę, że przewodniczący KRRiT podaje jesień br. jako najwcześniejszy termin, by KRRiT mogła ustalić ostateczne warunki dla MUX 8, jeszcze przed ogłoszeniem konkursu. Niecały miesiąc po tej wypowiedzi Jana Dworaka, na posiedzeniu 24 czerwca 2014 roku KRRiT przyjęła uchwałę określającą warunki uczestnictwa w konkursie na MUX 8. Przyjęta uchwała jest odpowiedzią na pismo prezesa UKE, które wpłynęło do KRRiT 26 maja br. Uchwała została przyjęta i przesłana do prezesa UKE. KRRiT zaproponowała, by w ramach MUX 8 nadawane były wyłącznie programy Telewizji Polskiej. Programy obecne w MUX 8 miałyby być rozprowadzane w wysokiej rozdzielczości HD i oferowane odbiorcom bezpłatnie (więcej tutaj). Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie konsultacji konkursu na MUX 8 przez UKE (więcej tutaj), w których swoje uwagi mogłyby zgłaszać wszystkie zainteresowane podmioty.

- Polsat i TVN to obecnie najwięksi nadawcy, dominujący nad resztą, w tym nad telewizją publiczną. Wybraliśmy takie rozwiązanie, które zwiększy konkurencyjność rynku - powiedział Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT (za press.pl). - Braliśmy też pod uwagę możliwość wzbogacenia oferty przez wprowadzenie na MUX 8 nowych kanałów mniejszych nadawców. To jednak nie wpłynęłoby znacząco na układ sił na rynku. Zwyciężyła więc koncepcja, by multipleks służył telewizji publicznej - powiedział wiceprzewodniczący KRRiT (za press.pl).

- Decyzja Krajowej Rady jest bardzo zaskakująca, tym bardziej że nie przeprowadzono w tej sprawie żadnych konsultacji z rynkiem - komentuje Maciej Maciejowski, członek zarządu Grupy TVN (konsultacje planuje dopiero UKE).

- Uważamy, że dla budowy wartościowej oferty naziemnej telewizji cyfrowej niezbędne jest przeznaczenie multipleksu na bezpłatne kanały HD nadawców komercyjnych, którzy w tej chwili oferują kanały w ramach DVB-T. Nie widzimy powodu, dla którego na wolnym rynku mediów wyłącznie TVP miałaby techniczne możliwości udostępniania widzom naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości HD - powiedziała Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu (za rp.pl). Jak przypomina, już w tej chwili TVP1 i TVP2, w przeciwieństwie do programów nadawców komercyjnych, są dostępne na multipleksie cyfrowym w HD. - To jawna dyskryminacja pozostałych nadawców, ponieważ jakość HD jest już standardem rynkowym, którego oczekują widzowie i tylko taka oferta może zapewnić naziemnej telewizji cyfrowej powodzenie - dodała Zomer (za rp.pl).

Czy TVP będzie stać na emitowanie kanałów HD z MUX 8? - Obecnie możemy tylko powiedzieć, że ze stanowiska KRRiT jesteśmy bardzo zadowoleni - odpowiada Jacek Rakowiecki, rzecznik prasowy TVP (za press.pl). Czy KRRiT zmieni zdanie, jeżeli w konsultacjach wybrane przez nią rozwiązanie spotka się z krytyką? - Być może zmodyfikujemy wtedy nasze stanowisko - mówi wiceprzewodniczący KRRiT.

Jan Dworak na posiedzeniu w dniu 29 maja br. odniósł się także do kwestii technicznych związanych z uruchomieniem MUX 8: - Rozstrzygnięta powinna być też kwestia techniczna a właściwie szereg kwestii technicznych. Niewykluczone, że w celu zwiększenia pojemności tego multipleksu dla widza można by użyć nowego formatu – DVB-T2, który pozwala na umieszczenie nie ośmiu a dwunastu programów. To jednak oznacza konieczność zakupu czy też udostępnienia widzom innych dekoderów, tak że to jest poważna decyzja i prawdopodobnie to jest decyzja, która wiąże się z przeznaczeniem tego multipleksu pod programy kodowane, zamknięte, czyli dodatkowo płatne. To jest dodatkowa i kolejna decyzja.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TV naziemna na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...