reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Satelita MSG-4 Thales Alenia Space już w kosmosie

dodano: 2015-07-17 11:18 | aktualizacja: 2015-07-17 11:49
autor: Janusz Sulisz | źródło: Thales Alenia Space

Thales Alenia Space Czwarty satelita meteorologiczny Meteosat drugiej generacji, MSG-4, skonstruowany przez firmę Thales Alenia Space na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, działającej w imieniu Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), znalazł się już w kosmosie. Satelita został wyniesiony na orbitę przy użyciu rakiety Ariane 5, produkcji firmy Arianespace, z Centrum Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita MSG-4 będzie zarządzany przez EUMETSAT. Dostarczy danych meteorologicznych i pozwoli na monitowanie zmian klimatycznych w Europie z orbity geostacjonarnej z pozycji 3,4°W. Ostatni z serii czterech satelitów drugiej generacji, MSG-4, zastąpi na orbicie jednego ze swoich poprzedników – satelitę MSG 1, MSG-2 lub MSG-3, które zostały wyniesione odpowiednio w sierpniu 2002, grudniu 2005 i lipcu 2012 r. MSG-4 jest jedenastym satelitą pogodowym spośród obiektów skonstruowanych przez Thales Alenia Space i wysyłanych w kosmos od końca lat 70. XX wieku.

Satelita MSG-4, fot. Thales Alenia Space


Bazując na niemal 40 latach doświadczenia w tej wymagającej dziedzinie, Thales Alenia Space podejmuje kolejne kroki utrzymując wiodącą pozycję lidera wśród europejskich producentów geostacjonarnych satelitów pogodowych, oferujących monitoring na skalę globalną. MSG-4 kontynuuje misję rodziny satelitów drugiej generacji, której celem jest utrzymanie ciągłości obserwacji meteorologicznych dla Europy do 2025 roku.

Rozpoczęły się już prace nad kolejną, trzecią generacją satelitów MTG. Po raz pierwszy obiekty te będą prowadzić geostacjonarne atmosferyczne misje sondujące.

W obliczu zbliżającej się tegorocznej konferencji klimatycznej COP21, Thales Alenia Space z satysfakcją prezentuje swój długoletni wkład w program Meteosat

- mówi Jean-Loďc Galle, prezes i dyrektor generalny firmy Thales Alenia Space.

W ciągu ostatnich 30 lat, miliony osób miały okazję oglądać prognozy pogody oparte na obrazach Meteosat i obserwować na ekranie swoich telewizorów wysokie i niskie strefy ciśnienia, zmiany zachmurzenia czy inne zdjęcia satelitarne. W uzupełnieniu do głównych danych pogodowych, satelity Meteosat przekazują również kluczowe informacje pozwalające przewidywać groźne zjawiska atmosferyczne: huragany, sztormy, powodzie, a także monitować długoterminowe zmiany klimatyczne. Cieszymy się zaufaniem klientów od początku historii geostacjonarnych systemów meteorologicznych. Czerpiemy z naszego wyjątkowego doświadczenia i ogromnej wiedzy, by doskonalić zaawansowane rozwiązania, które stosujemy już w budowanych właśnie satelitach trzeciej generacji - MTG. Nasze umiejętności wykorzystujemy również w opracowywaniu dwóch kolejnych typów satelitów z segmentu klimatu i środowiska. W tym roku zaprezentujemy satelitę Jason-3, który będzie realizował misje oceanograficzne oraz satelitę Sentinel-3A dedykowanego kluczowemu europejskiego programowi Copernicus

- podkreśla Jean-Loďc Galle.


W Polsce firma Thales Alenia Space utworzyła niedawno spółkę córkę, Thales Alenia Space Polska (TASP). TASP planuje zacieśnić współpracę z Polską Agencją Kosmiczna, lokalnymi ośrodkami naukowymi oraz przemysłem, aby wesprzeć Polskę w budowie własnego programu kosmicznego oraz rozwoju technologii satelitarnych i systemów obserwacji Ziemi (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...