reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Anteny satelitarne firmy Triax

dodano: 2001-04-28 18:55 | aktualizacja: 2001-04-28 18:55
autor: Leszek Wrona | źródło:

Duńską firmę TRIAX zdążyliśmy już poznać głównie za sprawą cyfrowych odbiorników satelitarnych. Jednak w katalogu tego producenta można znaleźć nie tylko odbiorniki, ale także kompletny osprzęt do budowy mini sieci satelitarnych i kablowych. Katalog otwiera oferta przedstawiająca kilka rodzajów anten satelitarnych (czasz), które TRIAX produkuje. Jedna z nich znana jest doskonale polskim montażystom zestawów CYFRA+, gdyż jest oferowana w kompletach z konwerterem do odbioru tej platformy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Antenę TD 64 można znaleźć w grupie anten offsetowych, jednoogniskowych o sztywnym mocowaniu. Wszystkie anteny o zawieszeniu typu azymut-elewacja charakteryzuje podobna konstrukcja. Lustro wykonane ze stali trawionej galwanicznie pokryte jest poliestrową farbą ochronna naniesioną metodą proszkową. Dość ciekawe połączenie stanowi wysięgnik do mocowania konwertera z tylną częścią szkieletową anteny. Dzięki zastosowaniu między tymi elementami przegubu umożliwiającego składanie wysięgnika, skręconą gotową do montażu antenę można wygodnie transportować, bo zajmuje niewiele miejsca. Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do stosowania w zestawach kempingowych. Interesujące w tego typu antenach jest także regulowanie kąta elewacji.

Specjalny element przytwierdzony z tyłu czaszy ma półkoliste zagłębienia, po którym jak po szynach można przesuwać kosz mocujący antenę do masztu. Wzdłuż zagłębień wyznaczono podziałkę umożliwiającą zapamiętywanie kąta pochylenia czaszy. W środku wysięgnika mocującego konwerter, można z powodzeniem przeprowadzić kilka kabli koncentrycznych jeśli np. na antenie umocowano konwerter typu Quatro. Kosz mocujący antenę do masztu jest sztywnym wygiętym elementem metalowym z jednym (przy najmniejszych antenach) lub dwoma uchwytami, które mają za zadanie utrzymać antenę na rurze o maksymalnej średnicy 60mm.

Wszystkie metalowe elementy anteny pokryte są grubą, chromianową warstwą ochronną a z plastiku wykonano jedynie mocowanie konwertera i zaślepkę tylnej części wysięgnika. Wszystkie, nawet najmniejsze rozmiarami anteny sprawiają wrażenie bardzo solidnej konstrukcji, odpornej na silne podmuchy wiatru i w praktyce takimi właśnie są. W redakcji testowaliśmy 3 anteny jednoogniskowe typu azymut-elewacja oraz jedną wieloogniskową dla kilku konwerterów.

Anteny jednoogniskowe charakteryzuje wysoka sprawność (duża dokładność wykonania) co w konsekwencji daje wysoki zysk energetyczny przy niewielkich rozmiarach. Ich walory użytkowe można oceniać z różnego punktu widzenia i dlatego niekiedy teoretycznie ciekawe rozwiązania techniczne w praktyce montażowej bywają utrudnieniem. Tak właśnie można ocenić sposób ustawiania w antenach TRIAXA kąta elewacji.

Z pozoru prosta regulacja oparta na przesuwaniu jednego elementu względem drugiego po specjalnych prowadnicach w praktyce okazuje się kłopotliwa i mało precyzyjna. Dodatkowe utrudnienie podczas montażu szczególnie największej anteny 110cm jest jej ciężar. Wykonane ze stali prawie wszystkie elementy łącznie z samą czaszą ważą ponad 20kg. Niewygodnie jest taką antenę umieścić na wysokim maszcie i precyzyjnie ustawić. Przy jej ocenie trzeba jednak wziąć jeszcze pod uwagę aspekt ekonomiczny - anteny stalowe są dużo tańsze od aluminiowych i mimo swych wad cieszą się większym popytem.

ANTENY WIELOOGNISKOWE

Oprócz anten jednoogniskowych TRIAX w swojej ofercie posiada jedną antenę wieloogniskową przeznaczoną do jednoczesnego odbioru sygnału z kilku pozycji satelitarnych. Teoria odbioru z jednej anteny kilku satelitów mówi nam że możliwe jest to także na antenach o jednym ognisku. W takim przypadku jednak występuje znaczny spadek zysku anteny w wiązkach dodatkowych, a jest on tym mniejszy im dalej odsuwamy promiennik konwertera od ogniska głównego. Producenci już dawno zastanawiali się nad taką konstrukcją anteny, w której bez znacznego pogorszenia parametrów można umieścić kilka promienników (konwerterów) przeznaczonych do odbioru z wielu satelitów.

Antena TD Unique Multi Dish firmy TRIAX została opracowana w taki sposób aby zapewniała odbiór z jednakowym zyskiem sygnałów satelitów oddalonych od siebie nawet o 300. Jej charakterystyka promieniowania wyraźnie odbiega kształtem od charakterystyki anteny jednoogniskowej. Długi odcinek prostej części wykresu (+/- 150) pozwala na odbiór wielu wiązek jednocześnie. Przy takiej konstrukcji anteny zapewniono dość wysoki zysk energetyczny sięgający 37,1dBi. Czasze jednoogniskowe podobnych rozmiarów (100x111cm) posiadają zysk rzędu 40,1dBi. Podobnie jak omawiane wcześniej anteny ten rodzaj wykonano z takich samych materiałów. Lustro to blacha stalowa odpowiednio zabezpieczona przed korozją emalią proszkową. Wyraźnie widoczne na jej powierzchni linie to nie uszkodzenia ale specjalne tłoczenie zapewniające wielowiązkowy odbiór.

Zupełnie nietypowo w porównaniu z poprzednimi konstrukcjami anten TRIAXA przedstawia się mocowanie konwerterów. Zastosowano dwa wysięgniki połączone z przodu trzecim poziomym, oraz specjalną prowadnicą dla konwerterów. W tylnej części wysięgniki połączono z okrągłą tarczą mocowaną do czaszy. Do tarczy przytwierdzony został element mocujący całą konstrukcję na maszcie zawierający regulację kąta elewacji. Element ustalający położenie konwerterów to półkolista szyna po której można przesuwać 4 plastikowe obejmy. Jest ona dodatkowo regulowana w pionie za pomocą dwóch śrub umieszczonych w skrajnych punktach mocujących do wysięgników. Taka regulacja prowadnicy konwerterów zapewnia dokładne ich ogniskowanie szczególnie wtedy gdy antena centralnie nie jest ustawiona na pozycję zenitalną (zgodną z długością geograficzną miejsca odbioru).

Podczas testów anteny Unique Multi Dish ustawialiśmy ją centralnie na pozycję 190E (pozycja ASTRY) oraz 100E (EUTELSAT W1). W pierwszym przypadku możliwy był odbiór z pozycji satelitarnej 280E (ASTRA 2) ale zabrakło skali na odbiór z satelity 50E (SIRIUS). Przy drugim ustawieniu zabrakło miejsca na odbiór z 280E ale za to można było złapać pozycję 10W. Oznacza to że praktyczne przesunięcie konwerterów w stosunku do położenia środkowego jest możliwe w zakresie nie większym niż +/- 130. W naszych realiach może oznaczać to jednoczesny odbiór satelitów takich jak ASTRA (19E), HOT BIRD (13E), SIRIUS (5E), INTELSAT707/THOR (1W).

Inne próby wykonane z anteną TRIAXA Unique Multi Dish miały na celu sprawdzenie czy jest możliwy odbiór z tak bliskich pozycji satelitarnych jak 19E, 16E, 13E, 10E. W tym przypadku do testów zastosowaliśmy nowych konwerterów PHILIPSA o walcowej budowie korpusu i małych rozmiarach promiennika. Dzięki temu możliwe było zbliżenie konwerterów tak, aby nie stykały się obudowami a jedynie mocowaniem. Przy idealnym ustawieniu w ognisku konwertera odbierającego z pozycji 190E pozostałe konwertery mimo iż były maksymalnie zbliżone wybiegały poza wiązki o kilka milimetrów co w konsekwencji spowodowało zły odbiór z pozycji 100E. Można jednakże w takim przypadku ustawić w ognisku np. HOT BIRDA a wówczas odbiór z ASTRY czy EUTELSATA W1 będzie obarczony mniejszym błędem. Badanie poziomu sygnału z poszczególnych konwerterów podczas testów potwierdziło teoretyczny zysk anteny na poziomie 37dBi w całym zakresie regulacyjnym ustawienia konwerterów. Można to porównać z odbiorem poszczególnych pozycji satelitarnych na antenie offsetowej jednoogniskowej TRIAXA TD 78 (70x78cm) ustawianej kolejno na te pozycje.

Podobnie jak poprzednio opisywane anteny, Unique Multi Dish charakteryzuje dość wysoka waga, podyktowana całkowicie stalową budową. Konstrukcyjnie zupełnie niepotrzebnie ograniczono zakres ustawiania konwerterów do +/-130 gdyż z charakterystyki wynika że możliwe jest nawet przesunięcie bez istotnej utraty sygnału o +/-180 (spadek sygnału na charakterystyce w skrajnych punktach o 1dB w stosunku do maksymalnej wartości).

Brakuje kilku dodatkowych uchwytów konwerterów (w komplecie tylko 4), które można by wykorzystać przy ściśniętym ułożeniu do odbioru nawet z 6 pozycji satelitarnych. Niewątpliwe plusy anteny TRIAX Unique Multi Dish, to wysoki jak na takie wymiary czaszy zysk antenowy oraz wygodna regulacja położenia konwerterów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

849 zł Więcej...