reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europa przoduje w piractwie online

dodano: 2016-08-08 17:07 | aktualizacja: 2016-08-10 00:01
autor: HP | źródło: MUSO

piractwo czaszka Głęboka analiza miliardów przypadków użytkowników korzystających w Internecie z torrentów i różnych podejrzanych witryn, które oferują pliki do pobrania, wyraźnie pokazuje, że Europa jest siedliskiem piractwa online i nie tylko, bo w przypadku wideo i telewizji pay-tv też wcale nie jest lepiej - sharing króluje. Z czego to wynika i gdzie jest najgorzej? Jak Polska wygląda na tle innych państw w Europie i na świecie?

czaszka piractwo europa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Europa utrzymuje prowadzenie w dziedzinie piractwa internetowego.

Europa jest siedliskiem piractwa online. Najwyższy poziom piractwa online zaobserwowano na ...Łotwie, bo tam piraci to około pół populacji tego kraju, a lista pierwszej dziesiątki krajów o najwyższych wskaźnikach piractwa online w całości składa się z krajów europejskich.

Pomimo wzrostu różnych opcji legalnego dostępu do treści medialnych, piractwo w Internecie nadal kwitnie. Każdego dnia setki milionów ludzi na świecie jest rejestrowanych na witrynach piratów.

Organizacja Muso, stworzona, aby śledzić aktywność piracką, badała sytuację w sektorze pirackich stron, gromadząc dane o 14 tys. największych stron z tych zasobów z całego świata. Tylko w ubiegłym roku firma Muso zarejestrowała 141 mld wizyt na takich stronach.

Skąd pochodzą piraci online?

Jeśli mówimy o liczbach bezwzględnych, absolutnym liderem piractwa są Stany Zjednoczone Ameryki. Mając prawie 10 mld wizyt na pirackich stronach i ponad 3 mld wyświetleń torrentów, USA pozostawiły daleko w tyle resztę krajów pod względem piractwa online.

Nie jest chyba tajemnicą fakt, że USA jest jednym z największych krajów na świecie i to z wysokim poziomem penetracji Internetu, więc nie jest dziwne, że piractwo tam jest aż tak popularne. Wszystko staje się o wiele bardziej interesujące, gdy zaczęto badać poziom piractwa pod względem liczby użytkowników Internetu w różnych częściach świata.

Dane, które udostępniono Muso przez TorrentFreak, pokazują, że niektóre kraje są bardzo wysoko w tym niechlubnym rankingu, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę użytkowników Internetu.

Staranne badania na liście 50 krajów o najwyższym poziomie ruchu do pirackich zasobów, pokazuje, że Europa jest stałym i poważnym problemem w tym zakresie. W rzeczywistości, wszystkie kraje uwzględnione w pierwszej dziesiątce państw o ​​najwyższym poziomie piractwa znajdują się w Europie.

Pierwsze miejsce na tej liście dzierży Łotwa, gdzie z pirackich zasobów korzysta aż 46% użytkowników Internetu. Co ciekawe po Łotwie kolejno na liście umieszczono Bułgarię, Litwę, Chorwację, Hiszpanię i Grecję. Na końcu pierwszej dziesiątki krajów o najwyższym współczynniku piractwa są Serbia, Irlandia, Rumunia i ...Szwecja. 12. miejsce zajmuje ...Australia, jako pierwszy kraj poza Europą, gdzie stopa piractwa wynosi 16%, a następnie jest Izrael (15,86%). Kanada - pierwszy na liście kraj z Ameryki Północnej - jest w środku listy, a stopa piractwa w wysokości 11%! A dopiero 15. miejsce dla Ukrainy (15,49%), co nie wydaje się dziwne.

Polska jest dopiero na 19. miejscu w rankingu Muso, tuż za ...Białorusią, a przed Norwegią (20). Rosja jest 23. na tej liście.

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę osób, z dostępem do Internetu, to Stany Zjednoczone, w rzeczywistości znajdują się na liście krajów o najniższym piractwie online. Piraci w USA to tylko nieznacznie mniej niż 5% użytkowników sieci. W Wielkiej Brytanii również jest mała stopa piractwa - około 8%.

Być może najbardziej zaskakujący był bardzo niski poziom piractwa online w Niemczech - tutaj piraci to mniej niż 2% internautów - tylko 1,71%, podczas gdy w Polsce aż 12,55%. Największym zaskoczeniem na tej liście jest ...Wietnam - kraj, w którym piractwo jest wręcz "grzechem", tam tylko nieco ponad 1% internautów. Troszkę gorzej jest w Tajlandii (2,31%) czy Indonezji (2,9%). Generalnie kraje azjatyckie są bardzo nisko na tej liście, co wydaje się dość dziwne.

W analizie uwzględniono wizyty użytkowników, zarówno w lokalnych i międzynarodowych zasobach pirackich treści. W tej analizie Muso znaleźć można dość precyzyjny przegląd światowego piractwa online. Poniższa lista jest oparta na danych zebranych w 2015 roku. Interesujące będzie sprawdzić, jak ta analiza może się zmieniać w czasie w kolejnych latach.

Poniżej znajduje się lista 50 krajów przodujących pod względem wzrostu piractwa. Da się zauważyć, że na liście nie ma takich krajów jak Chiny, Japonia i Korea Południowa. Nie ma ich na liście, bo Muso nie posiada wystarczającej liczby stron z tych krajów, aby przeprowadzić dokładną analizę.
 
Lista 50 krajów przodujących w piractwie online


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Piractwo


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

219 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

139 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...