reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

EmiTel: MUX 8 z zasięgiem 90% od 1 grudnia

dodano: 2016-10-17 19:35 | aktualizacja: 2016-10-18 13:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: rp.pl/satkurier.pl

MUX 8 Po osiągnięciu porozumienia pomiędzy nadawcami komercyjnymi a spółką EmiTel, MUX 8 w docelowym kształcie zbliża się wielkimi krokami. Znane są już daty startów części kanałów, a prezes EmiTela, Przemysław Kurczewski, podał podczas Warsaw International Media Summit, że operator planuje, by nowy multipleks już 1 grudnia 2016 roku objął zasięgiem 90% powierzchni kraju.

Metro Zoom Nowa WP 760


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od 1 sierpnia 2016 roku, w ramach pierwszego etapu wdrażania MUX 8, emisja tego multipleksu jest prowadzona na 7 obszarach. Do czasu uruchomienia kanałów przez nadawców najpierw emitowane były plansze z kolorowymi pasami oraz dźwięk w standardzie E-AC3, a od 10 sierpnia pojawiły się plansze zapowiadające start poszczególnych kanałów.

Pierwszy kanał w ramach MUX 8 wystartuje już 25 października o godz. 20:07. Będzie nim Zoom TV od Cable Television Networks & Partners Sp. z o.o. Kolejnym kanałem, który ruszy w ósmym multipleksie, będzie Nowa TV od Grupy ZPR Media. Datę startu ustalono na 9 listopada. Kanał WP1 od Wirtualnej Polski wystartuje 2 grudnia. Nieznana jest tylko data startu Metro TV od Agory. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że ma to być przełom listopada i grudnia.

Wielką niewiadomą są plany TVP dotyczące oferty MUX 8. Przypomnijmy, że telewizja publiczna ma do dyspozycji 3 sloty, które może przeznaczyć na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. To od niej zależy, jakie kanały tam uruchomi. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo ani jakie to stacje będą, ani kiedy zostaną wprowadzone do MUX 8. Całkiem możliwe, że TVP czeka aż w MUX 8 pojawią się cztery kanały nadawców komercyjnych, a zasięg MUX 8 zostanie zwiększony. Prezes EmiTela powiedział, że w ramach MUX 8 nadawcy będą oferować także telewizję hybrydową. Znajdą się tam również treści newsowe z Polskiego Radia.

Według oficjalnych planów EmiTela, drugi etap wdrażania MUX 8 zostanie przeprowadzony przed końcem 2016 roku. Natomiast ostateczny zasięg MUX 8 osiągnie w połowie 2017 roku.

Jak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą" przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski, KRRiT dopuszcza, że MUX 8 nie będzie ostatnim multipleksem naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i możliwe jest uruchomienie jeszcze MUX 5.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii MUX 8


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...