reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kompaktowa stacja czołowa Vector-VCH8

dodano: 2001-05-27 14:04 | aktualizacja: 2001-05-27 14:04
autor: Krzysztof Morawski | źródło:

Firma Vector - specjalizująca się od ponad 13 lat w produkcji szerokiej gamy urządzeń dla telewizji kablowych, od roku oferuje również małą, kompaktową stację czołową VCH8 - idealne rozwiązanie dla niewielkich systemów telewizji kablowych (hotele, pensjonaty, domy wczasowe, wspólnoty mieszkaniowe).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prosta, zorientowana na przyszłość konstrukcja, doskonała zarówno dla instalatora jak i końcowego użytkownika. Dzięki wymiennym programowalnym, multi-standardowym, modułom - VECTOR VCH8 odpowiada na obecne i przyszłe potrzeby odbioru satelitarnego. Modułowa budowa pozwala na dowolną konfigurację systemu oraz rozłożenie kosztów kompletowania stacji w czasie.

Jednostka centralna

Jednostką centralną systemu jest estetyczna szafka, którą można zamontować bezpośrednio na ścianie, bądź też w szafie 19". Szafka zawiera zasilacz, sterownik mikroprocesorowy z klawiaturą i wyświetlaczem, szynę z miejscami na włożenie 8 modułów, sumator wyjściowy i wejściowy.

Szafki mogą być oczywiście kaskadowane bądź łączone równolegle, przez co można uzyskać docelowo 16, 24, 32, .... kanały.

Niewielkie wymiary (44cm szerokości, 20cm wysokości i tylko 13cm głębokości) dają możliwość praktycznej instalacji: recepcja hotelowa, klatka schodowa.

Wymienne moduły

Programowalne, przestrajalne multistandardowe, wymienne moduły zapewniają dużą elastyczność i łatwe dostosowanie systemu do indywidualnych wymagań:

- dowolna kombinacja modułów: VHF, UHF, mono, stereo, dwu- i jedno-wstęgowe, same modulatory, wkrótce również moduły cyfrowe QPSK/PAL z CI

- możliwość wyboru standardu TV : PAL B/G, D/K, I, L (za pomocą DIP-SWITCHY)

- możliwość indywidualnego ustawienia w każdym module napięcia zasilania konwertera (0/14/18V - 0/22kHz), co z kolei umożliwia pracę z multiswichami

- szeroki zakres przestrajania częstotliwości wejściowych (950...2150MHz)

- każdy moduł wyposażony w wejście A/V daje duże możliwości podłączania zewnętrznych źródeł sygnału jak odbiornik cyfrowy, kamera, magnetowid, DVD, itp.

- dogodny serwis - wystarczy wymienić uszkodzony moduł - nie trzeba demontować całej stacji

W każdym module możliwe jest zaprogramowanie następujących parametrów :

VIDEO:

- szerokość pasma (18/27 MHz)

- polaryzacja (negatywowa, pozytywowa)

- dewiacja (13/16/25 MHz/V)

- deemfaza

- i oczywiście poziom wyjściowy (94...100dB z krokiem 0,5dB)

AUDIO:

- tryb pracy (panda dual, panda stereo, panda mono lewy, panda mono prawy, J17/300kHz, 15µS/180kHz)

- częstotliwość podnośnych satelitarnych (5,50...9,77MHz)

- poziom głośności (-21...+6dB) indywidualnie w każdym module

Podłączenie do istniejącego systemu TV

Stację VCH8 można bardzo łatwo włączyć w istniejący system antenowy. Dzięki złączom TV-IN i TV-OUT - stację wpinamy w istniejącą instalację.

Programowanie

Do obsługi systemu służy 5 przyciskowa klawiatura i 4-pozycyjny wyświetlacz. Dzięki przyjaznemu menu - z ustawieniem stacji może poradzić sobie niemal każdy. Specjalna kombinacja klawiszy pozwala na zabezpieczenie przed przeprogramowaniem przez niepowołane do tego osoby.

Niezawodność

Mikroprocesor w stacji VCH-8 stale monitoruje wszystkie parametry, takie jak np. częstotliwość wejściowa (poprzez pętlę PLL). Daje to pewność, że tuner zawsze jest prawidłowo "wstrojony" bez względu na zmiany temperatury i innych czynników. Użytkownik może zatem zawsze na swoim TV oglądać najlepszy możliwy obraz.

Zasilacz

A właściwie przetwornica impulsowa jest małą elektrownią stacji VCH8. Zasila wbudowane demodulatory satelitarne, modulatory, jak również podłączone do systemu konwertery. Ponadto, zasilacz posiada wystarczająco dużo mocy do zasilenia dowolnych wmacniaczy sygnału satelitarnego i multiswitchy. Zasilacz ma również - elektroniczne zabezpieczenie przed zwarciem - bardzo przydatne przy wszelkich pracach serwisowych i konserwacyjnych.

Wysoki poziom wyjściowy

Dzięki wysokiemu poziomowi wyjściowemu stacji: 100dBµV dla 8 zsumowanych kanałów - stacja VCH8 umożliwia dostarczenie sygnału do wielu odbiorców. Poziom ten jest na tyle wysoki, że dostarczy sygnał na wszystkie piętra większości standardowych budynków.

Sam skonfiguruj własną stację czołową

Na rysunkach poniżej przedstawiono dostępne typy modułów. Same modulatory są idealnym, rozwiązaniem dla kogoś kto nie chce płacić za coś czego i tak nie wykorzystuje.

VCSA 611 - DSB VHF mono

VCSA 612 - DSB UHF mono

VCMA 615 - sam modulator DSB, VHF

VCMA 615 - sam modulator DSB, UHF

VCSA 631 - VSB mono

VCSA 632 - VSB stereo

VCMA 633 - sam modulator VSB mono

VCMA 634 - sam modulator VSB stereo

VCH8 - inwestycja odporna na przyszłość

Rozwój elektroniki na świecie jest niewiarygodnie szybki, a cyfrowa przyszłość (QPSK, QAM, DVB-T) tuż tuż. Trudno dokładnie określić jakie parametry będą programowalne i w jaki sposób je programować, lecz VCH8 już jest zabezpieczona na przyszłość.

Układ pamięci EEPROM w sterowniku mikroprocesorowym może być bardzo łatwo wymieniony, tak samo jak każdy inny moduł stacji. Operacja ta może być wykonana przez technika w kilka minut. Dzięki temu stacja VCH8 jest idealna dziś, a również będzie potrafiła sprostać wymaganiom przyszłości.

www.vector.com.pl

Schemat i fotografie w drukowanym wydaniu SAT Kuriera 2/2001


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

329 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...