reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

25 lat Telewizji Polsat. Wspomnienia nadawcy

dodano: 2017-12-04 17:56 | aktualizacja: 2017-12-06 08:19
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Telewizja Polsat

25 lat Polsat Od ćwierć wieku Telewizja Polsat gości w domach Polaków. Pierwsza komercyjna stacja telewizyjna rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku. Filmy i seriale, programy rozrywkowe, informacje oraz transmisje z wydarzeń sportowych – wszystko to można znaleźć w ofercie Polsatu. Zamieszczamy tekst o historii tej stacji opracowany przez nadawcę.

25 lat Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
5 grudnia 1992 roku – 5 grudnia 2017

Początki Telewizji Polsat to dwie kamery, jedno skromne studio, trochę sprzętu telewizyjnego, ale przede wszystkim grupa zapaleńców, którzy pełni nadziei, wiary, ambicji i zaangażowania postanowili rzucić wyzwanie monopolowi telewizji państwowej i stworzyć całkowicie nową, niezależną, pierwszą w Polsce telewizję komercyjną.

Telewizja Polsat to dzisiaj 24 kanały telewizyjne, w tym 17 w jakości HD. Nadajemy 24 godziny na dobę, a codziennie nasze kanały ogląda 20 milionów Polaków. Oferujemy wszystko o czym każdy widz może sobie zamarzyć:
  • rzetelne programy informacyjne, publicystykę – wg. badań CBOS za 2017 r. Polsat News i Wydarzenia uznawane są za najbardziej bezstronne źródło informacji. Tak uważa 46 procent ankietowanych. Programy interwencyjne pomogły setkom ludzi pokrzywdzonych przez państwo i los;
  • największe wydarzenia sportowe: pierwsza zawodowa walka w Polsce: Andrzej Gołota – Tim Whiterspoon, relacje z wyścigów Formuły 1, Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii 2002, piłkarskich Mistrzostwa Świata z Niemiec 2006, EURO z Austrii i Szwajcarii 2008, siatkarskich Mistrzostwo Świata i finał z Brazylią 2014, eliminacje oraz EURO 2016, gale Polsat Boxing Night oraz KSW;
  • najlepsze filmy i seriale: najgorętsze premiery kinowe w paśmie MegaHit, kultowe seriale i sitcomy;
  • koncerty, widowiska kabaretowe i festiwalowe, doskonałą rozrywkę, muzykę oraz niezapomniane talent show, Sylwestrową Moc Przebojów i koncerty kolęd.

Technologiczni liderzy
  • jako pierwsi zainwestowaliśmy w produkcję wysokiej rozdzielczości HD, a dziś ogromna większość kanałów nadaje właśnie w tej jakości z dźwiękiem przestrzennym;
  • byliśmy pionierem technologii wirtualnego studia, które w Polsacie pojawiło się już w 1996 roku;
  • nasza flota: 4 wozy transmisyjne HD, dwukamerowy wóz do realizacji powtórek SuperSlowMotion, pięciokamerowy SD, zestaw przenośnej reżyserki dla potrzeb publicystyki dysponujący 6 kamerami, 13 wozów satelitarnych DSNG oraz 25 jednostek nadawania mobilnego. Śmigłowiec ze stabilizowaną żyroskopowo kamerą telewizyjną, który może przekazywać obraz na żywo z miejsc oddalonych nawet o 100 km od siedziby stacji.
  • 4 studia na Ostrobramskiej oraz 4 hale zdjęciowe w centrum produkcyjnym Łubinowa o powierzchni 1600, 1200, 700 i 500 m2. W największej z nich z łatwością zmieściłby się Airbus A320. Polsat to również najnowocześniejsze systemy montażowe oraz biblioteka cyfrowa, która od 2013 roku digitalizuje i poprawia jakość istniejących w Polsacie archiwaliów z 25 lat działalności stacji.

Trochę historii

Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie 5 grudnia 1992 roku, dokładnie o godzinie 16.30. To przełomowa data w historii polskiej telewizji. Oto bowiem, na zdominowanym przez telewizję publiczną rynku, pojawiła się pierwsza prywatna i niezależna stacja, przecierając szlak kolejnym nowym polskim mediom. Ze względu na ówczesne uregulowania prawne sygnał nadawany był z Holandii z Hilversum za pośrednictwem satelity Eutelsat II. Taśmy z programem docierały tam drogą lotniczą. Niespełna 9 miesięcy później, w sierpniu 1993 r. na antenie Polsatu pojawiły się „Informacje” – pierwszy w dziejach polskiej telewizji niezależny serwis informacyjny, które w 2004 roku zmieniły się w „Wydarzenia”. W październiku 1993 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polsat koncesję na emisję satelitarną, a w marcu 1994 roku koncesję naziemną.

Już w 1993 roku na antenie Telewizji Polsat zadebiutował pierwszy talk-show w telewizji komercyjnej - „Na każdy temat” prowadzony najpierw przez Andrzeja Woyciechowskiego, a następnie kilka lat przez Mariusza Szczygła. Jednak dopiero w 2000 roku wraz z budową nowej siedziby telewizji przy ulicy Ostrobramskiej 77 spełniła się zapowiedź, którą przez lata słyszeliśmy w tym programie: „Na dachu wieżowca Polsatu wylądował helikopter”.

W 1996 roku wystartował Paszport Polsatu - pierwsza w Polsce i jedyna jak dotąd akcja promocyjna w historii telewizji zorganizowana na taką skalę. Paszporty trafiły do 13 mln gospodarstw domowych i umożliwiły wygranie wielu cennych nagród. Ten sam rok to również pierwszy program „Disco Polo Live”. Muzyka disco polo była zjawiskiem masowym, ale nieobecnym w mediach. Polsat podjął to wyzwanie jako pierwszy.

W marcu 1997 roku rozpoczęliśmy nadawanie najlepszych filmowych produkcji w poniedziałkowym paśmie MegaHIT, a widzowie poznali Zygmunta Chajzera, bramki i kota Zonka – czyli teleturniej „Idź na całość”. W tym samym roku OBOP wykazał po raz pierwszy większy miesięczny udział Polsatu w grupie 16-49 niż TVP1!

Jesienią 1998 roku na naszej antenie zadebiutowały kultowe polskie produkcje komediowe „13 posterunek” i „Miodowe lata”, a w październiku 12,5 milionów Polaków wstrzymało oddech oglądając pierwszą zawodową walkę bokserską w Polsacie z udziałem Andrzeja Gołoty i Tima Whiterspoona. W tym samym roku Polsat kupił m.in. za pół miliona dolarów prawa do emisji światowego hitu filmowego – „Titanica”.

Wiosną 1999 roku na naszej antenie zadebiutował najdłużej emitowany sitcom w Polsce – „Świat według Kiepskich”, a rok później, najpopularniejszy dziś kanał sportowy – Polsat Sport, który od 2007 roku nieprzerwanie jest najchętniej oglądaną stacją sportową w Polsce w grupie 16-49 (dane Nielsen Audience Measurement).

Rok 2002 przyniósł „Bar” i „Idola”, którego kolejne edycje wykreowały kilka gwiazd naszej sceny muzycznej. W czerwcu Polsat jako pierwsza w historii polskiej telewizji stacja komercyjna pokazał wszystkie mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej z Korei i Japonii.

Od 2003 roku – pierwszej edycji Sopot TOPtrendy Festiwal, na festiwalowej scenie co roku prezentujemy najciekawszych debiutantów i uznane polskie muzyczne gwiazdy (od 2015 roku na Polsat SuperHit Festiwal). W 2006 roku po raz kolejny pokazaliśmy piłkarskie Mistrzostwa Świata, tym razem z Niemiec, a po raz pierwszy zorganizowaliśmy dwa wydarzenia które na stałe weszły do ramówki stacji. W Słomczynie rozpoczęliśmy kolędowanie z Polsatem, by rok później koncert kolęd zrealizować w kościele św. Anny w Warszawie, a tradycja koncertów kolędowych w Polsacie dorównała tej związanej z „Kevinem samym w domu”. W Krakowie zaś, odbył się wielki sylwestrowy plenerowy koncert gwiazd, który od 2007 roku znamy hasłem ”Sylwestrowej Mocy Przebojów”. Wiosną 2007 roku wystartował muzyczny show „Jak Oni śpiewają”, w którym przez 6 edycji zobaczyliśmy m.in. takie gwiazdy Grażyna Szapołowska czy Jerzy Zelnik.

Rok 2008 ponownie był dla nas przełomowy. Jako pierwsza stacja komercyjna w Polsce pokazaliśmy wszystkie mecze piłkarskiego EURO z Austrii i Szwajcarii. W naszym portfolio zadebiutował Polsat News, pierwszy kanał informacyjny w grupie Polsat, który podobnie jak program informacyjny Polsatu „Wydarzenia”, od lat w kolejnych badaniach CBOS-u jest wskazywany jako najbardziej obiektywny, godny zaufania i apolityczny (raporty od 2012 do 2017 roku). Również w 2008 roku Polsat Sport jako pierwszy kanał grupy rozpoczął nadawanie w jakości HD.

Wiosną i jesienią 2010 roku na naszej antenie zadebiutowały dwa seriale obyczajowe: „Hotel 52”, który był realizowany przez 7 sezonów i „Szpilki na Giewoncie”, które widzowie oglądali przez 4 sezony. Grudzień 2010 roku stał pod znakiem „Kevina samego w domu”. Fani filmu, poruszeni informacją, że po raz pierwszy od 10 lat nie pokażemy go w Święta Bożego Narodzenia, zasypali nas listami. Świeckiej tradycji stało się zadość – kultowy „Kevin” w Polsacie został pokazany w I Dzień Świąt, a film obejrzało ponad 4 miliony widzów.

W marcu 2011 roku pojawił się muzyczny talent show „Tylko muzyka. Must be the music”, który przez ponad 5 lat emisji i 11 edycji zapoczątkował karierę wielu początkujących wykonawców m.in. zespołów Enej i Lemon.

Od września 2012 z zapartym tchem, szczególnie ta piękniejsza część naszej widowni, śledzi perypetie serialowych „Przyjaciółek”. W 2013 rozpoczęło się u nas wielkie gotowanie w programach „Top Chef”, a następnie „Hell’s Kitchen – Piekielna Kuchnia”.

Rok 2014 na antenie Polsatu to wielkie wydarzenia sportowe i… jedno taneczne. To była prawdziwa niespodzianka. W marcu na naszej antenie zadebiutował wyczekiwany przez widzów, a przez nas gruntownie odświeżony „Taniec z Gwiazdami” – program legenda i światowy hit, który właśnie w Polsacie świętował w tym roku swoją 20. edycję w Polsce. We wrześniu serca kibiców najpierw zdobyli siatkarze sięgając po upragnione Mistrzostwo Świata, a finał z Brazylią, oglądało średnio 9,6 miliona widzów. Następnie polska piłkarska reprezentacja w eliminacjach piłkarskiego EURO 2016 na Stadionie Narodowym w Warszawie odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo nad drużyną Mistrzów Świata - Niemiec. Jeszcze tej jesieni, pokazaliśmy pierwszą edycję muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, który bawi miliony widzów do dziś.

Latem 2016 roku transmitowaliśmy udany dla naszych piłkarzy turniej finałowy EURO z francuskich boisk.

Rok 2017 przyniósł na naszej antenie m.in. serial „W rytmie serca”, który dosłownie skradł serca naszym widzom. Intrygujący scenariusz, malownicze plenery Kazimierza Dolnego i doskonała obsada to był nasz przepis na sukces. Jesienią pokazaliśmy również nowy, ważny dla każdej kobiety, show „#Supermodelka Plus Size” w którym udowodniliśmy, że piękna nie da się zmierzyć centymetrem, a rozmiar 42 i większy też może być bardzo atrakcyjny. Niezapomnianych emocji dostarczyliśmy widzom zabierając 16 śmiałków na „Wyspę przetrwania”. Właśnie tam, na Fidżi uczestnicy mogli przeżywać pełną rywalizacji walkę o codzienny byt a widzowie śledzili z zapartym tchem ich zmagania.

W codziennej pracy nie zapominamy też o tych najbardziej potrzebujących - już od 20 lat Fundacja Polsat, założona przez Telewizję Polsat, niesie pomoc chorym dzieciom. Jak dotąd dzięki wspólnej ofiarności naszej stacji i wiernych widzów pomogliśmy ponad 30 tysiącom małych pacjentów, a Fundacja Polsat wsparła finansowo 1200 szpitali i ośrodków medycznych w całym kraju, remontując oddziały lub wyposażając je w nowoczesny sprzęt ratujący życie.

Wyjątkowy, multimedialny koncert jubileuszowy – 11 grudnia 2017 godz. 20.00

Swoje 25-lecie Telewizja Polsat świętować będzie 11 grudnia o godzinie 20.00. Właśnie o tej porze zaprosimy naszych widzów na galę do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie odbędzie niepowtarzalny, multimedialny spektakl. Czeka nas dużo znakomitej muzyki w wykonaniu cenionych artystów oraz materiały wspomnieniowe od których nie jednemu z widzów zakręci się łza. Ważnym elementem transmisji będą wyjątkowe efekty specjalne, jakich w żadnej polskiej telewizji nie widział dotąd nikt. Nic dziwnego, bo Polsat to niekwestionowany lider w realizacji spektakularnych koncertów, gal i festiwali. Stacja wykreowała wiele cenionych marek: Sopot TOPtrendy Festiwal, Sylwestrowa Moc Przebojów, Polsat SuperHit Festiwal, Disco pod Gwiazdami, czy Roztańczony PGE Narodowy. Z Telewizją Polsat współpracują najpopularniejsi i utytułowani artyści, których oczywiście nie zabraknie podczas Gali 25-lecia. Wśród nich usłyszymy między innymi: Marylę Rodowicz, Agnieszkę Chylińską, Sylwię Grzeszczak, Grzegorza Markowskiego i Perfect, Ewę Farną, Annę Wyszkoni, Natalię Szroeder, Igora Herbuta i LemON, Piotra i Wojciecha Cugowskich, Pawła Kukiza i Jana Borysewicza, Bednarka, grupę Enej oraz „czterech tenorów”, których występ będzie dla widzów prawdziwą niespodzianką. O oprawę muzyczną wieczoru zadba Orkiestra Tomka Szymusia.


 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...