reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Unicable, SCR, dCSS krok po kroku

dodano: 2018-05-17 15:26 | aktualizacja: 2019-03-29 00:35
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Televes dLNB W wydaniu 1-2/2018 SAT Kuriera rozpoczęliśmy temat technologii jednokablowych tekstem „Instalacje i konwertery Unicable/SCR” zbierającym odpowiedzi na 10 najczęściej przewijających się pytań ze strony czytelników czy fanów techniki satelitarnej. Tematykę kontynuujemy w wydaniu 3-4/2018 – przejdziemy krok po kroku przez założenia działania i aspekty techniczne technologii jednokablowych w możliwie przystępny sposób, aby nawet w przypadku całkowitej nieznajomości zagadnienia szybko stać się specjalistą!

Unicable II konwerter LNB Inverto


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

nc+

Platforma nc+ była za to pierwszą, którą wprowadziła instalacje jednokablowe jako takie do dekoderów. Technologia SCR pojawiła się w dekoderach nbox (ADB ITI-5800SX oraz ADB ITI-5720SX) w połowie 2012 roku (wtedy jeszcze w platformie n). Przez lata różne wprowadzane dekodery nie zawsze jednak zyskiwały obsługę instalacji jednokablowych i w efekcie aktualnie wśród sprzętu nc+ jest spory rozrzut – są dekodery, które tę możliwość mają, a są modele, które jej nie mają. I bywa, że urządzenie oferowane pod tą samą nazwą handlową, ale od jednego producenta – wspiera instalacje jednokablowe, a od innego producenta – nie. Np. w przypadku dekoderów BOX+ dwa modele od ADB obsługują SCR, a kolejny od ADB i dwa modele Sagemcom nie. A nawet spośród tych, które obsługę mają – różne bywają możliwości konfiguracyjne, ilość dostępnych kanałów SCR, itp. Trzeba w związku z tym przed decyzją dotyczącą wyboru rodzaju instalacji antenowej najpierw upewnić się co do dokładnego oznaczenia posiadanego modelu dekodera. Jeśli mamy taki, który instalacje jednokablowe wspiera, to sposób konfiguracji może być zależny od modelu.

Redakcja SAT Kuriera spróbowała uruchomić na konwerterze Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OPP dekoder BOX+ ADB ITI-2849, zaktualizowany do bieżącej wersji oprogramowania i zresetowany do ustawień fabrycznych. Jak się okazało – przy uruchomieniu przeszedł instalację, jednak losowo pokazywały się komunikaty o braku sygnału, ostatecznie okazało się, że mimo iż dekoder przeszedł instalację (eksperyment powtarzany dwukrotnie), to w menu nie miał wskazanego aktywnego trybu jednokablowego i dopiero jego uruchomienie opanowywało sytuację. W innych modelach dekoder może nie przejść instalacji, tylko zatrzymać się na konfiguracji zestawu antenowego.

W przypadku ADB ITI-2849 należało przejść do menu, wybrać kategorię Instalacja, opcję Antena i tam w polu „Konfiguracja” wskazać „Tryb jednokablowy”, następnie poniżej wybrać kanał UB i wprowadzić poprawną częstotliwość. Największe możliwości obsługi instalacji jednokablowych ma aktualnie dekoder 4K UltraBOX+. Operator podszedł do konfiguracji nieco inaczej niż zrobił to Cyfrowy Polsat. Nie ma tu gotowego układu częstotliwości i kanałów UB opracowanego przez platformę. Użytkownik ma nieco więcej możliwości do edycji parametrów, choć może być też potrzebna odrobinę większa wiedza i np. znajomość częstotliwości i kanałów UB w zainstalowanym konwerterze.
 
nc+ BOX+ ADB ITI-2849
nc+ BOX+ ADB ITI-2849
nc+ BOX+ ADB ITI-2849
nc+ BOX+ ADB ITI-2849

W menu „Antena” należy wskazać opcję: „Konfiguracja pełna (Tryb jednokablowy – Unicable)”. Po wejściu jest do wyboru 7 predefiniowanych ustawień dla kilku modeli produktów dostępnych na polskim rynku oraz opcja Ustawienia własne, która pozwala na dostosowanie konfiguracji. Przy czym niezależnie, czy wejdziemy w Ustawienia własne, czy wskażemy model, to i tak trafimy na kolejny ekran z możliwością dostosowania tych ustawień. Wykaz modeli, które zaprogramowano w aktualnej wersji oprogramowania dekodera umieściliśmy w tabeli.

Najważniejsza informacja dla czytelników zainteresowanych dekoderem 4K UltraBOX+ jest taka, że w menu operator na sztywno wprowadził numery kanałów UB od 1 do 8. Można edytować ich częstotliwości, a także odznaczać pojedyncze kanały, które np. chcemy zwolnić dla innego sprzętu (niezależnie jaki model wskażemy), ale nadal – numery kanałów UB w menu dekodera są sztywne. Mając na uwadze to, co pisaliśmy wcześniej, że numery kanałów w drugiej wersji standardu (EN 50607) muszą obligatoryjnie zgadzać się z częstotliwościami, niesie to istotne uwagi instalacyjne.

Przy konwerterach Unicable II/dCSS łącząc 4K UltraBOX+ i inne dekodery może być konieczne odznaczanie kanałów, aby zwolnić je dla innych sprzętów. A np. chcąc podpiąć ze sobą dwa dekodery 4K UltraBOX+ (niestety redakcja nie miała takiej ilości do dyspozycji) trzeba będzie sprawiedliwie podzielić je po 4 kanały UB (np. pierwszy 1-4, a drugi 5-8, tylko jeśli konwerter lub multiswitch ma więcej niż 4 kanały UB).

Spośród dostępnych konfiguracji w menu dekodera 4K UltraBOX+ wszystkie opierają się o jeden układ częstotliwości poza multiswitchem Johansson 9733PL, którego konfiguracja kanałów UB jest zgodna z opracowaną przez Cyfrowy Polsat (tak są programowane domyślnie multiswitche 9733 z dopiskiem „PL”). Część kanałów UB może być domyślnie odznaczona, jeśli dany sprzęt ma mniej kanałów UB (konwertery SCR/Unicable I) i tę szare pola). Ale pola te można zaznaczyć ręcznie i np. w ustawieniach własnych uruchomić wszystkie 8 kanałów (o ile konwerter/multiswitch tyle ma!). Nadal jednak z numeracją 1-8.
 
nc+ 4K UltraBOX+
nc+ 4K UltraBOX+
nc+ 4K UltraBOX+
nc+ 4K UltraBOX+
nc+ 4K UltraBOX+

Po skonfigurowaniu aktywnych kanałów UB oraz częstotliwości możliwe jest uruchomienie testu, który wskaże osobno dla każdego skonfigurowanego kanału UB procentowy poziom sygnału, status wstrojenia (czerwona kropka – brak sygnału, zielona – wszystko prawidłowo) oraz graficzne wskazanie jakości sygnału w postaci prostego paska.
 

Jeśli wybierzemy dekoder 4K UltraBOX+ od operatora nc+ i dobierzemy dekoder multiroom, który także instalacje jednokablowe obsługuje, to samo połączenie takiego zestawu nie powinno być skomplikowane. Jedynie w dekoderze 4K UltraBOX+ może być konieczne odznaczenie kanału UB, który chcemy użyć dla kolejnego dekodera. Jeśli użyjemy konwertera z tylko czterema częstotliwościami, to w tej sytuacji będzie to też oznaczało redukcję możliwości dekodera (może przestać być możliwe nagrywanie trzech zupełnie dowolnych kanałów i oglądanie czwartego – pojawi się zależność pod postacią wolnej głowicy). Np. mając konwerter Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L-1PP, dodatkowy dekoder można albo podłączyć osobnym przewodem ze zwykłego wyjścia albo jeśli chcemy zachować instalację wyłącznie opartą o jeden przewód – rozdzielić sygnał i wtedy w menu dekodera 4K UltraBOX+ odznaczyć jeden z czterech kanałów UB, aby zwolnić go dla dodatkowego dekodera. Okroi to nieco możliwości dekodera 4K UltraBOX+ (bo niezależny sygnał dotrze tylko do 3 wbudowanych tunerów). Jednakże w ogóle to się uda (Evobox PVR na tym samym konwerterze zajmie 4 kanały UB bez opcji ich zwolnienia, więc dodatkowe dekodery tylko osobnymi przewodami). Sytuacja skomplikuje się, jeśli zechcemy podłączyć 4K UltraBOX+ i Evobox PVR z Cyfrowego Polsatu w jedną instalację. Na konwerterze SCR/Unicable I (EN 50494) będzie to karkołomne wyzwanie, bo domyślnie Evobox PVR zajmie pierwsze cztery kanały. Jedyną szansę dałby konwerter z 8 kanałami UB i skonfigurowanie 4K UltraBOX+ na ustawieniach własnych z użyciem kanałów 5-8 i odpowiednich częstotliwości.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...
reklama