reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - weekend w Bratysławie

dodano: 2018-08-22 14:33 | aktualizacja: 2019-10-16 13:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2018

Zamek Bratysławski Bratysława to stosunkowo niewielkie miasto, mające około 430 tysięcy mieszkańców. Za to zachwyca zabytkową architekturą – wspaniałymi zamkami, kościołami i pałacami. Do Bratysławy można wybrać się w weekend, gdyż na jej zwiedzenie w zupełności wystarczą dwa dni. Dodatkowo ze względu na to, iż stolica Słowacji jest nietypowo położona, granicząc z dwoma państwami – na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią, przy okazji można zobaczyć oddalony o godzinę drogi Wiedeń. Ja zdecydowałam się odwiedzić Bratysławę w okresie zimowym.

Bratysława


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wieża telewizyjna Kamzík

To trzecie po Zamku Bratysławskim i Moście UFO miejsce w stolicy Słowacji, na które zwiedzenie warto poświęcić trochę czasu. Wieża została wzniesiona w części miasta zwanej Koliba, na wzgórzu Kamzík w Małych Karpatach, na wysokości 433 m n.p.m. Jest to najwyższa budowla w Bratysławie i najwyższa wieża na Słowacji – ma 194 m wysokości. Kamień węgielny pod jej budowę położono w 1967 roku, a oficjalnie otwarta została po ośmiu latach. Wieża Kamzík, znajdująca się w Bratysławskim Parku Leśnym, jest dobrze widoczna z rozległego obszaru, pełniąc przy okazji funkcję punktu rozpoznawczego. Z prawie wszystkich głównych dróg dojazdowych do Bratysławy pierwszym widocznym obiektem jest właśnie wieża Kamzík. Ponadto jest przykładem świetnego połączenia myśli architektonicznej i inżynieryjnej. Nietypowa konstrukcja wieży przypomina dwa połączone ze sobą podstawami ostrosłupy.
 
Wieża telewizyjna Kamzík

W wieży mieści się kompleks restauracyjny Altitude, składający się ze znajdującej się na parterze restauracji Brasseria, głównej restauracji na wysokości ponad 100 m nad ziemią oraz baru. Do dyspozycji jest również galeria, w której zainteresowani artyści mogą prezentować swoje dzieła. Do głównej restauracji i baru powyżej tą restauracją można dostać się za pomocą windy. Restauracja Altitude wyróżnia się tym, iż stoliki są umieszczone na platformie obrotowej, co zapewnia klientom widok 360 stopni (pełny obrót trwa 45 minut).
 
Wieża telewizyjna Kamzík

Telewizja na Słowacji

Slovenská televízia (STV) stanowi część słowackiego nadawcy publicznego Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Regularne nadawanie ze studia telewizyjnego w Bratysławie rozpoczęto 3 listopada 1956 roku. Głównym programem był wówczas przekaz uroczystości z bratysławskiego Parku Kultury i Wypoczynku (PKO). W czasie inauguracyjnej emisji na Słowacji było około 500 telewizorów. Najpierw nadawano dwa razy w tygodniu, w środy i soboty, a od 3 listopada 1957 roku każdego dnia oprócz poniedziałku.

Na Słowacji dostępne są tylko dwa kanały telewizji publicznej. Jednotka (pierwotnie ČST Bratislava, w latach 1993-2004 jako STV1) jest pierwszym programem RTVS. Dvojka ruszyła 10 maja 1970 roku pod nazwą ČST2, a w latach 1993-2004 nadawała jako STV2. Przez kilka lat oferowana była jeszcze Trojka o charakterze sportowym – wystartowała w 2008, a zamknięta została w 2011 roku.
 
Logo kanałów Jednotka i Dvojka

W ramach RTVS działa jeszcze Slovenský rozhlas, czyli słowackie radio. Regularną emisję z Bratysławy rozpoczęto 3 sierpnia 1926 roku. Ciekawy pod względem architektonicznym jest budynek radia publicznego w stolicy Słowacji. Wykonany jest ze stalowej konstrukcji w kształcie odwróconej piramidy. Budowę ukończono w 1983 roku. Transmisja testowa z tego budynku rozpoczęła się w 1984 roku. Regularne nadawanie zainaugurowano rok później.
 
Slovenský rozhlas - siedziba
Zabytkowe radioodbiorniki w muzeum na Zamku Bratysławskim

Jeśli chodzi o DTH, to na słowackim rynku funkcjonują następujące platformy satelitarne: Skylink (operatorem jest M7 Group), Digi Slovakia, Magio TV (Slovak Telekom), freeSAT, Antik SAT (Antik Telecom), Flix TV, Pantelio i Orange TV. Głównym satelitą dla Słowaków jest Astra 3B (23,5°E) z kanałami platformy Skylink. Digi, Magio TV i freeSAT nadają swoje kanały przez Thora (0,8°W), natomiast Antik SAT, Flix TV i Orange TV przez Eutelsata 16A (16°E), a Pantelio dla operatorów przez Hispasata (30°W). To niesamowite, że w kraju siedem razy mniejszym pod względem liczby ludności niż Polska działa aż tylu operatorów DTH, podczas gdy u nas jest tylko trzech.
 
Antena platformy Magio TV

Na Słowacji dostępne są cztery ogólnokrajowe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej MUX 1, MUX 2, MUX 3 i MUX 4 oraz szereg multipleksów lokalnych. Ich odbiór jest możliwy także w Polsce, na obszarach przygranicznych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...