reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Słowenia

dodano: 2019-01-03 13:27 | aktualizacja: 2020-05-12 07:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Słowenia Lublana Słowenia to niewielkie państwo położone nad Morzem Adriatyckim, graniczące z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Mimo że jego powierzchnia jest kilkanaście razy mniejsza niż powierzchnia Polski, a liczba ludności wynosi zaledwie ponad 2 mln, to kraj ten zachwyca swoją różnorodnością. Właściwie każdy znajdzie tam coś dla siebie: miłośnicy gór – majestatyczne Alpy, entuzjaści morza – śródziemnomorskie klimaty wybrzeża Adriatyku, a osoby ceniące sobie urok gwarnych uliczek – Lublanę.

Słowenia Lublana


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Majestatyczne Alpy

Większość powierzchni Słowenii zajmują Alpy Wschodnie. W ich skład wchodzi pasmo zwane Alpami Julijskimi w północno-zachodniej części kraju. Najwyższym szczytem w Słowenii jest położony właśnie w tym paśmie Triglav (2864 m n.p.m.). Na północy wzdłuż granicy z Austrią ciągną się Alpy Kamnickie. Najwyższy szczyt tych gór to Grintovec (2558 m n.p.m.). Ja miałam przyjemność wejść na jeden z innych ważnych szczytów Alp Kamnickich – Storžič (2132 m n.p.m.). Wędrówkę rozpoczęłam w miejscowości Bašelj. Po drodze minęłam schronisko na Kališču.
 
Widok spod schroniska na Kališču
Widok ze szczytu Storžič w Alpach Kamnickich

Koper nad Adriatykiem

Koper (wł. Capodistria) to największe nadmorskie miasto w Słowenii i zarazem piąte co do wielkości miasto w tym kraju. Jest położone około 5 km na południe od granicy z Włochami i 20 km od Triestu. Co ciekawe Koper jest oficjalnie dwujęzyczny – urzędowymi językami są słoweński i włoski. Do najważniejszych zabytków należą: XV-wieczny Pałac Pretoriański, Pałac Loggia w stylu gotyku weneckiego oraz historyczne kościoły, w tym Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
 
Pałac Pretoriański w historycznym centrum Kopru
Port jachtowy w Koprze

Telewizja w Słowenii

Nadawcą publicznym w Słowenii jest Radiotelevizija Slovenija (RTV Slovenija) z główną siedzibą w Lublanie oraz oddziałami w Mariborze i Koprze. Jego historia sięga 1928 roku, kiedy to powstała pierwsza słoweńska stacja radiowa. Natomiast pierwszej testowej transmisji telewizyjnej doczekano się w 1957 roku, rok przed uruchomieniem regularnej emisji. RTV Slovenija nadaje trzy ogólnokrajowe kanały telewizyjne: TV Slovenija 1, TV Slovenija 2 i TV Slovenija 3 oraz dwie stacje regionalne: TV Koper-Capodistria i TV Maribor (ta pierwsza FTA z Hot Birda 13°E). Oprócz tego w Słowenii funkcjonują nadawcy prywatni, w tym najbardziej znany Pro Plus z kanałami POP TV, Kanal A, KINO, BRIO i OTO.

W Słowenii dostępne są dwa podstawowe multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/MPEG-4 – MUX A i MUX C. Oprócz nich oferowane jest kilka multipleksów lokalnych, oznaczonych L1-L6. MUX A obejmuje następujące kanały: TV Slovenija 1, TV Slovenija 2, TV Slovenija 3, Vaš kanal/TV Maribor/TV Koper (w zależności od regionu: centrum, wschód lub zachód), TV Slovenia 1 HD, TV Slovenia 2 HD. MUX C zawiera kanały TV3 Slovenia, Golica TV, GoldTV, Nova 24TV. Natomiast multipleksy lokalne zawierają po jednym kanale.

Jeśli chodzi o platformy DTH, to jedyną dostępną opcją jest Total TV z satelity Eutelsat 16A (16°E). W Słowenii zdecydowana większość gospodarstw domowych korzysta z IPTV i telewizji kablowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...