reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Evobox HD - test dekodera Cyfrowego Polsatu

dodano: 2019-01-17 17:26 | aktualizacja: 2019-01-17 18:01
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Evobox HD Cyfrowy Polsat Kontynuujemy nasz rozbudowany raport z testów nowych dekoderów oferowanych klientom przez Cyfrowy Polsat. W poprzednim wydaniu magazynu (9-10/2018) opublikowaliśmy pierwszą część, poświęconą prostszemu z modeli – Evobox Lite. Zaprezentowaliśmy także różnice pomiędzy nim a Evobox HD i oferowanym od początku 2016 roku najbardziej rozbudowanym Evobox PVR. W bieżącym wydaniu wieńczymy tekst jego drugą częścią, poświęconą drugiemu ze świeżo wprowadzonych do sieci dystrybucji modeli – Evobox HD.

Evobox HD Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
EVOBOX HD: WYGLĄD I WYPOSAŻENIE

W przypadku Evobox HD w zestawie poza dekoderem (rozmiar identyczny jak w opisywanym w poprzednim wydaniu magazynu Evobox Lite), zasilaczem, pilotem z bateriami oraz instrukcją obsługi znajdziemy dodatkowo także przewód HDMI.

Zanim o samym dekoderze – drobna uwaga dotycząca pilota zdalnego sterowania. Jest on identyczny jak w modelu Evobox PVR. Czytelnicy magazynu, którzy zapoznali się z opisem Evobox Lite, zapewne pamiętają, że tam zwróciliśmy uwagę, iż pilot dodany do tego modelu był nieco odświeżony i na mniejsze baterie AAA. Tu do Evobox HD, a przynajmniej do egzemplarza testowego, otrzymaliśmy starszą wersję pilota, na większe baterie AA. Ale piloty są zamienne, korzystają z tych samych kodów i Evobox HD reaguje na pilota Evobox Lite i na odwrót.

Dekoder Evobox HD ma obudowę bliższą Evobox PVR – białą z czarnym panelem przednim. Panel ten zresztą jest także dość podobny do Evobox PVR – od lewej jest port USB 2.0 zaślepiony zatyczką, dalej logo operatora, czteropozycyjny siedmiosegmentowy wyświetlacz numeryczny LED w kolorze białym, nazwa dekodera oraz dioda informująca o stanie pracy urządzenia. Zgodnie z informacjami od Cyfrowego Polsatu, dioda ma trzy stany: kolor zielony – trwa uruchamianie, kolor czerwony – dekoder jest na czuwaniu w trybie „szybki start”, a kolor biały – dekoder jest na „głębokim” czuwaniu. Nie jest używany kolor niebieski jak w Evobox Lite – w trakcie pracy dioda nie świeci się, zamiast niej działa wyświetlacz.

W porównaniu z Evobox PVR, brakuje praktycznie tylko pięciu przycisków dotykowych – Evobox HD nie ma żadnych klawiszy do sterowania zachowaniem dekodera bez pilota.

Tak jak w przypadku dekodera Evobox Lite, na prawej ścianie bocznej znajduje się czytnik kart i dekoder dostarczany jest z kartą systemu Nagra MA. Ale karta ta przynajmniej na razie nie jest wykorzystywana, dekoder Evobox HD pracuje pod kontrolą bezkartowego rozwiązania Irdeto. Szerszej tę nietypową sytuację wyjaśnialiśmy w poprzednim wydaniu magazynu i aby nie dublować, tylko krótko napiszemy w tym miejscu, że dekoder bez problemu pracuje bez karty w czytniku. Karta być może będzie alternatywą dla operatora lub będzie mogła zostać użyta na potrzeby zgodności z innymi urządzeniami oferowanymi przez operatora lub usługami (np. w przypadku korzystania z Multiroom). Zobaczymy w przyszłości. Od poprzedniego wydania magazynu wyjaśniło się tyle, że obecność czytnika i karty Nagra MA w nim nie jest wyjątkową cechą egzemplarza testowego – takie same urządzenia otrzymują klienci, także z umieszczonymi kartami, których wyjęcie z czytnika nie powoduje żadnej reakcji obydwu modeli dekoderów.

Na panelu tylnym Evobox HD mamy jedno wejście antenowe LNB (bez przelotki do kolejnego urządzenia), optyczne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF (nie ma go w Evobox Lite), gniazdo LAN (100 Mbit/s), wyjście HDMI v1.4b, czytnik kart pamięci microSD (według instrukcji przynajmniej na razie wykorzystywany tylko do celów serwisowych) oraz wejście dla zewnętrznego zasilacza.

W porównaniu z Evobox PVR, brakuje tu drugiego wejścia antenowego LNB. To dekoder bez funkcjonalności PVR i bez wbudowanego dysku, ale warto odnotować, że przy wykorzystaniu instalacji jednokablowej Unicable/SCR/dCSS może obsłużyć poprzez to jedno wejście do 4 niezależnych sygnałów, co jest możliwe za sprawą wbudowanego poczwórnego demodulatora MaxLinear. Brak także analogowego wyjścia dźwięku, które Evobox PVR posiada. Różnice nieduże, ale oczywiście kluczowy jest tu brak dysku i możliwości nagrywania, co potrafi „wyższy” model Evobox PVR.
 
Evobox HD - panel tylny

Podobnie jak Evobox Lite, także i Evobox HD posiada wbudowane Wi-Fi i ma tu większe możliwości, gdyż poza IEEE 802.11 b/g/n wspiera też standard „ac” oraz łączność w paśmie 5 GHz, a zamiast pojedynczej anteny wbudowano wewnętrzne anteny MIMO (2x2). Maksymalny teoretyczny transfer dekoder może uzyskać na poziomie 867 Mbit/s.

Dekoder pracuje pod kontrolą oprogramowania przygotowywanego przez ADB (Advanced Digital Broadcast) z interfejsem użytkownika „graphyne”. Jest to oprogramowanie znane już z dekoderów Evobox PVR – w Evobox HD bardzo podobne, ale oczywiście bez możliwości nagrywania i co za tym idzie – wszystkich funkcji powiązanych z zapisem i rejestracją. Za to w związku z obecnością portu USB wspierany jest dostęp i odtwarzanie szerokiego wachlarza formatów multimedialnych, o czym wspomnimy w dalszej części tekstu.

EVOBOX HD: PIERWSZE URUCHOMIENIE

Dekoder zaraz po podłączeniu do anteny satelitarnej, TV i zasilacza (w opcji minimalnej, zalecamy jednak także zapewnić urządzeniu dostęp do sieci Internet) powita nas najpierw planszą informującą o uruchamianiu się odbiornika, a chwilę później na ekranie pokaże się kreator początkowej instalacji.

Proces przygotowania urządzenia do pracy składa się z kilku prostych kroków. W pierwszym można określić wersję językową menu ekranowego (polska lub angielska) oraz rozdzielczość obrazu na wyjściu HDMI (domyślnie 1080i, można zmienić na 1080p lub 720p w zależności od potrzeb i preferencji, ale pamiętając, że i tak wszystkie polskie kanały satelitarne HD są nadawane w 1080i i każde inne ustawienie będzie wyłącznie skutkować konwersją – dla TV, bo inaczej może być w usługach wideo na żądanie).
 

W drugim kroku można wskazać typ używanego konwertera. W zależności od tego, co wybierzemy – mogą być dostępne inne opcje. Jeśli korzystamy tu z klasycznego konwertera uniwersalnego (dotyczy także układów zezujących i monoblocków) – taki wskazujemy typ, a dodatkowo możemy określić port przełącznika DiSEqC (zezy, monoblocki) dla głównej pozycji satelitarnej (Eutelsat Hot Bird 13°E). Na tym etapie nie można jeszcze ustawić portów DiSEqC dla innych pozycji satelitarnych, ale można tego dokonać później w menu. Alternatywnie można wybrać inne typy konwertera: Inverto IDLB-QUDL42-UNI2L (jednokablowy, Unicable I/SCR), konwerter dCSS-CP (Evobox 1 – jest to Unicable II/dCSS z układem kanałów użytkownika, tzw. user band z zarezerwowanymi na sztywno UB 5-12), konwerter dCSS-CP (Evobox 2 – tak jak Evobox 1, tylko zarezerwowane są kanały 13-20), Inverto IDLU-24UL40-UNMOO-OPP (Evobox 1 i Evobox 2 – ponownie konwerter Unicable II/dCSS, zapewne z inną konfiguracją częstotliwości i kanałów UB) oraz konwerter SCR (dowolny konwerter Unicable I/SCR, można wybrać parę kanał/częstotliwość dla dwóch wbudowanych tunerów spośród kanałów 1-4, wybrane kanały nie mogą być użyte w tym samym czasie na innym dekoderze podłączonym do tej samej instalacji antenowej).

Nie ma na tym etapie podglądu na paski siły i/lub jakości sygnału, więc jest wskazane, abyśmy wiedzieli, co mamy zainstalowane na antenie. Przeważnie prawidłowe jest ustawienie typu konwertera na uniwersalny, bo jeśli ktoś korzysta z Unicable/SCR/dCSS, to zwykle samodzielnie wybrał instalację jednokablową i ma tego świadomość.

Ale gdyby ktoś miał wątpliwości, to paski siły i jakości sygnału pokazują się po przejściu dalej, na kolejnym etapie kreatora. Powinniśmy tu zobaczyć odpowiednio wysokie wskazania na obydwu paskach – graficznie i w formie procentowej. Jeśli wskazań brak, należy upewnić się co do poprawności wykonania instalacji antenowej, a w razie potrzeby można także cofnąć się do poprzedniego kroku i dokonać zmian w konfiguracji konwertera.

Jeśli widzimy odpowiednio wysokie wskazania na paskach siły i jakości sygnału (sugerujemy za absolutne minimum przyjąć ok. 60 proc., a zalecamy osiągnąć powyżej 80 proc. dla siły i powyżej 70 proc. dla jakości), to można wybrać opcję „Instalacja kanałów”. Dekoder pobierze oryginalną listę serwisów dostarczaną przez operatora – Cyfrowy Polsat. Proces jest szybki, trwa maksymalnie do kilku sekund. Na koniec pojawi się stosowne podsumowanie informujące o liczbie zapisanych kanałów TV oraz stacji radiowych. W momencie przygotowywania tekstu na liście operatora znajdowało się 309 kanałów TV oraz 10 stacji radiowych. Na liście zarezerwowane są dla nich pozycje do 999. Resztę kanałów FTA, których nie umieszczono na liście operatora, można wyszukać później z poziomu menu dekodera i zostaną dodane powyżej pozycji 1000.
W następnym etapie dekoder automatycznie skontroluje, czy jest dostępna aktualizacja oprogramowania systemowego dekodera. Jeśli będzie osiągalna – pojawi się na ekranie stosowna informacja wraz z funkcją pozwalającą uruchomić wgrywanie nowej wersji. Dekoder uruchomi się ponownie i pokaże ekran z postępem wykonywania operacji (software musi zostać pobrany, następnie zapisany w pamięci, dekoder testowy w redakcji potrzebował na aktualizację nieco ponad 16 minut).
 

Jeśli aktualizacji dla dekodera nie ma, także zostaniemy o tym poinformowani i wtedy możemy przejść dalej. W kolejnym kroku dekoder proponuje wykonanie konfiguracji połączenia sieciowego. Nie jest ono niezbędne, aby korzystać z dekodera Evobox HD, ale jest wysoce zalecane, aby takie połączenie zapewnić, gdyż znacząco poszerzy to możliwości multimedialne urządzenia, w szczególności o usługi wideo na żądanie.

Evobox HD można podłączyć zarówno przewodowo, jak i skorzystać z bezprzewodowego połączenia Wi-Fi, gdyż dekoder ma wbudowaną obsługę Wi-Fi. W tym drugim przypadku po chwili skanowania dostępnych sieci pojawi się ich lista, posortowanych wg siły sygnału. Domyślnie wskazana będzie sieć, która oferuje aktualnie najmocniejszy sygnał. O jej wybraniu przez przycisk OK zostaniemy poproszeni o hasło, a następnie dekoder podejmie próbę nawiązania połączenia. Jeśli to zostanie nawiązane – pojawi się potwierdzenie na ekranie, a w przypadku błędu będziemy mogli wrócić się i dokonać korekt we wprowadzonych ustawieniach.

Na koniec zostaniemy jeszcze poproszeni o określenie ustawień dla dwóch opcji. Pierwsza z nich, automatyczne wyłączenie, pozwala określić czas, po jakim dekoder automatycznie przejdzie na czuwanie, w przypadku braku aktywności ze strony użytkownika. Domyślnie jest to skonfigurowane na 3 godziny, można zmienić na 1,5 godziny, 6 godzin lub całkowicie wyłączyć tę funkcję.

Druga opcja to tryb oszczędzania energii. Dekoder może być wyłączany albo do trybu szybkiego startu, albo do czuwania (rozumianego tu jako głębokie czuwanie). Zasadnicza różnica jest taka, że w trybie czuwania dekoder będzie pobierać mniej energii, ale będzie uruchamiać się dłużej. Dodatkowo nie można skorzystać z tej opcji i konieczne jest wskazanie funkcji Szybki Start, jeśli korzystamy z usługi Multiroom.

Na koniec dekoder wyświetli podsumowanie procesu instalacji (czy pobrano listę kanałów, czy skonfigurowano połączenie sieciowe, czy dostępny jest Internet i czy dekoder jest używany w ramach Multiroomu). Instalację w tym momencie można zakończyć lub uruchomić prezentację dekodera (pokazuje serię porad użytkowych dotyczących obsługi pilota, paska nawigacyjnego, programu TV EPG w formie listy i tabeli, listy kanałów oraz funkcji polecane programy).

Na koniec w tym miejscu warto podkreślić, że interfejs dekodera jest zbieżny z tym, który jest już obecny w dekoderach Evobox PVR. Jednocześnie różni się od opisywanego w poprzednim wydaniu magazynu Evobox Lite. Jest to konkretnie interfejs Graphyne przygotowany przez ADB (Advanced Digital Broadcast). Dla Evobox Lite interfejs jest opracowany przez sam Cyfrowy Polsat. Interfejs Graphyne w Evobox HD i Evobox PVR jest identyczny, bogaty pod względem graficznym, przyjemny dla oka, barwny oraz oferuje liczne animacje elementów menu i grafiki ekranowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...