reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nietypowe kable koncentryczne: Twin, Quattro

dodano: 2019-02-18 16:27 | aktualizacja: 2019-02-19 10:22
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2015 po aktualizacji

nietypowe kable koncentryczne Kiedyś w XX wieku kabel koncentryczny był znany tylko w jednej wersji - pojedynczy, i nikt nie zawracał sobie głowy jego jakością - po prostu był, a tym bardziej jego dodatkowym zastosowaniem. Aktualnie jest zupełnie inaczej. Kabel koncentryczny może być wykorzystany do przesłania nie tylko sygnału telewizji naziemnej, kablowej czy satelitarnej, ale także Internetu. Czas na kable wielożyłowe i hybrydowe!

Cavi Europack 6-żyłowy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zwiększająca się liczba głowic w tunerach combo, dekoderach PVR i płaskich telewizorach, potrzeba nagrywania na dysku lub pamięci, a także zwiększone zainteresowanie multiroomem powodują, że już dwa kable koncentryczne do jednego pomieszczenia to czasami już za mało. Rozwój sieci internetowej dał ekstra zastosowanie i nowe możliwości dla producentów kabli.

Oczywiście ktoś powie, że oto mamy czasy konwerterów Unicable/SCR/Wideband i przecież wszystko jednym kablem koncentrycznym można pociągnąć szeregowo. Jednak nadal w powszechnym użyciu są zwykłe konwertery Universal Quattro czy standardowe multiswitche, więc instalacje z wieloma kablami koncentrycznymi są wymagane. Na razie powszechności Unicable czy światłowodowych instalacji jeszcze nam daleko....
 
Cztery rodzaje kabla pojedynczego - na dole podwójny kabel TechniSat MiniCoax Twin 100 dB

Od kabla pojedynczego do podwójnego

Pojedynczy kabel koncentryczny to podstawa łącząca zestaw odbiorczy: antenę (ew. headend kablówki) i tuner, bez względu na to, czy dotyczy to antenowej instalacji naziemnej, satelitarnej czy kablowej. Kto pamięta stary kabel dwużyłowy do anten naziemnych o kształcie prostego dipola w latach 70. i 80. XX wieku? Chyba już nikt, a takich kabli do instalacji antenowych już nikt nie sprzedaje.

Jeszcze w XX wieku kilka firm, w tym między innymi niemiecki TechniSat, wprowadziło do oferty podwójny kabel koncentryczny tzw. Twin. W praktyce były to sklejone na etapie produkcji dwa cienkie kable koncentryczne RG6 o średnicy 2 x 6,8 mm (należało pamiętać, aby stosować F-ki o takiej średnicy). Było ładnie i estetycznie, czasami był problem przejścia przez ścianę, więc instalatorzy go nie polubili. Dlatego kabel ten nie odniósł sukcesu i de facto jest rzadkością, choć powinien być powszechnie stosowany.

Skuteczność ekranowania 90 dB pozwalała na połączenie dwóch kabli obok siebie, co jest konieczne w instalacjach zbiorczych. Taki kabel można bezpośrednio ułożyć od konwertera Twin (lub Twin Monoblock lub dwóch niezależnych konwerterów Single) na antenie do podwójnego tunera PVR Twin. Taki kabel nie cieszył się popularnością, głównie ze względu na dużo wyższe ceny za 1 m długości.

To wydaje się teraz śmieszne, ale każdemu instalatorowi taniej było poświęcić swój czas, by przy pomocy rolki zwykłej izolacji zrobić prawie to samo co producent, który przesadził z ceną 3-5 razy większą niż za dwa osobne kable. Powstały nawet specjalne konstrukcje metalowe z rolkami ułatwiające układanie z 2-4 rolek kabla wiązki dla instalacji zbiorczych. Może to zajmuje nieco czasu i nie wygląda estetycznie, ale jest o wiele tańsze.

I tak na polskim rynku nie przyjął się jeden z pierwszych kabli tzw. multicore, czyli koncentrycznych, wielożyłowych, co nie oznacza, że element estetyki nie został zauważony, bo niektórzy producenci poszli kilka kroków dalej. Tak powstały kable multicore o 4, 5 i 9 żyłach.

Kabel 4-żyłowy, czyli Quad vel Quattro

Producenci kabli wpadli na kolejny pomysł: poczwórny przewód koncentryczny 75 Ohm Quattro RG6 90 dB. Powstał jakby pod zamówienie instalatorów instalacji zbiorczych, bo był idealny do szybkiej i eleganckiej w wykonaniu instalacji 4 kabli z konwertera Quattro wprost do multiswitcha.

Kabel Quattro to w praktyce 4 kable koncentryczne w jednym płaszczu PVC o średnicy około 17 mm. Po odsłonięciu pierwszego płaszcza PVC pojedynczy kabel ma dodatkowy płaszcz PVC (każdy w innym kolorze lub oznaczeniu kolorową linią dla ułatwienia pracy instalatora) o średnicy 6,9 mm. Tu także była skuteczność ekranowania powyżej 90 dB, co jest konieczne w dużych instalacjach z multiswitchami.
 
Poczwórny kabel Quattro 90 dB

Taki kabel można bezpośrednio ułożyć od konwertera Quattro (lub Quad) na antenie do multiswitcha.

Wygoda polega na tym, że kabel jest jeden, a nie cztery! Dodatkowo inna kolorystyka kabli wewnętrznych pozwala szybko zidentyfikować, jakie wyjście konwertera Quattro podpiąć do odpowiedniego wejścia multiswitcha, co ułatwia pracę instalatorowi i eliminuje pomyłki. Na pewno problemem jest masa takiego kabla - 50 m czy 100 m sobie troszkę waży. Sztywność czy kąt zgięcia są już zupełnie inne niż zwykłego kabla koncentrycznego, co trzeba brać pod uwagę.

Rdzeń pojedynczego kabla wewnętrznego z najbardziej powszechnego w Polsce kabla Quattro z Chin (z niemieckiej firmy Megasat) ma średnicę 1,00 mm i jest wykonany ze stali i miedzi. Ekran z folii Alu i oplotu Alu (96 drutów + folia 0,12). Średnica dielektryka PE 4,6 mm. Kabel Chess Quad miał np. tylko 64 druty, ale rdzeń 1,02 mm.

W przypadku podłączania układu multifeed dwa konwertery Quattro (dla odbioru z dwóch satelitów np. Hot Bird + Astra) wystarczy zainstalować obok siebie dwa odcinki kabla Quattro, a nie aż 8 osobnych, zwykłych kabli koncentrycznych. Te wielokrotności można powielać, czyli jeśli trzeba więcej konwerterów Quattro, to do każdego z nich można poprowadzić osobny kabel Quattro.

Może być jeszcze problem, gdy trzeba dodatkowo podłączyć antenę naziemną lub mieć 8 kabli od dwóch Quattro i jeszcze jeden z anteny naziemnej. Instalacja pojedynczego kabla obok 4-żyłowego już nie wygląda tak pięknie, tym bardziej, że każdy z nich ma różną sztywność i właściwości.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technologia


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...